Romanovske ovce

Prva jagnjenja

- - - - - - - - - -

11gptg7.png


- - - - - - - - - -

o90oyx.jpg
 
Imam i jedno pitanje za vrsne odgajivace i poznavaoce romanovske,stari sam clan samo novo ime posto sam zaboravio lozinku,imam romanovke starosti oko 2,5god i imao tri jagnjenja do sada u prvom jagnjenju sam imao skoro sve dvojke sto je za mene odlicno i ako sam ih prerano pustio pod ovna neke su se ojagnjile sa devet mjeseci,drugo jagnjenje dvije trojke ostalo dvojke -prezadovoljan- sada trece jagnjenje sve po jedno samo dvije dvojke,hm,gdje problem,jedino sta je mjenjano svaki put novi ovan,da li je moguce da ovan nije bas dobar ili negdje grjesim,pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Rekao bih prije da je u pitanju ishrana.Svaki zdrav ovan će oploditi ovcu, a da li ima jedno ili više jajašaca za oplodnju ovisi o ovci.
Ako su imale dvojke i trojke znači da mogu, a dali hoće dati više potomstva ovisi o njihovoj kondiciji.
 
ako je do hrane onda samo moze biti da su predebele,jer sta se u ishrani promjenilo jedino sada citavu godinu jedu smjesu za janjce po milkivit recepturi posto mi nije neka ralika u cijeni,pasnjaci su bolji,objekat bolji,sjeno bolje,sve im je po volji i sve je bolje nego prosle godine,prvo sam mislio da im one velike vrucine nisu tome doprinjele posto im je to bilo vrijeme parenja ali druge kolege iz okoline nisu imali taj problem(hvala bogu)pa mi jedino ostala sumnja na ovna a i bio je prezestok tukao je sve oko sebe ovce,janjce pa cak i na mene se zaletao

- - - - - - - - - -

evo i barabe koji sada tuce drugo stado
 
Pozdrav ovcari... breke postoji odredjena vjerovatnoca da je na brojnost legala uticalo stalno prisustvo ovog dase. Na koji nacin? Posto romanovska rasa ovaca ima veoma dug estrus (72 sata cak i vise ) ovnovi poput ovog ( "prezestoki" ) omah krecu u skokove a samim tim i ejakulacije koje nemaju efekta jer ovca jos nije ovulirala i izbjegava skok tj nije spremna za oplodnju,u trenutku kad ovca postane spremna i pocne da prihvata skok ovna kvalitet sperme je los jer je najkvalitetnija sperma u prvom ejakulatu (najbolja pokretljivost,koncentracija... spermatozoida)i ovan je potrosi u toku tjeranja zenke. Zbog ovakvih pojava se kod romanovske rase a i ostalih najbolje pokazalo PARENJE IZ RUKE sa razmacima izmedju skokova od bar 15ak minuta od ovce do ovce. Ovce za koje se sumnja da su u estrusu sastavljaju se sa ovnom jutro-vece sve dok pustaju ovna da ih zaskoci i dovoljan je jedan potpun skok pri svakom uparivanju... Jasno je da zahtjeva vise vremena,paznje i radne snage ali se pokazalo opravdano i efikasno...

- - - - - - - - - -

imgp5725.jpg
Evo od mene jedna svjeza slicica... Siljegica stara 12 mjeseci gravidna 135 dana...
 
breke kolega ima tu vise faktora,ako je ovan mlad onda se desava ovo o cemu toma hp pise,takodjer mlad ovan a vise ovaca u estrusu odjednom moze izazvati isto malu plodnost i jedna veoma bitna stvar ako su ovce bile na pasa u vreme pripusta a susa velika onda nazalost ovca daje mali broj jagnjadi nebitno sto je romanovka a prepostavljam da je to razlog jer ako su imale trojke i odmah posle toga se parile onda je susa i sprema ovaca kombinacija za takvu plodnost,ja nedrzim r ali takvih rezultati se javljaju kod drugih rasa iz ovih navedenih razloga,nadam se da ti je objasnjenje pomoglo
 
breke kolega ima tu vise faktora,ako je ovan mlad onda se desava ovo o cemu toma hp pise,takodjer mlad ovan a vise ovaca u estrusu odjednom moze izazvati isto malu plodnost i jedna veoma bitna stvar ako su ovce bile na pasa u vreme pripusta a susa velika onda nazalost ovca daje mali broj jagnjadi nebitno sto je romanovka a prepostavljam da je to razlog jer ako su imale trojke i odmah posle toga se parile onda je susa i sprema ovaca kombinacija za takvu plodnost,ja nedrzim r ali takvih rezultati se javljaju kod drugih rasa iz ovih navedenih razloga,nadam se da ti je objasnjenje pomoglo

ovan je i bio mlad,dosao je sa 12 mjeseci kod mene,a i susa je bila tako da vjerujem da se poklopilo vise faktora i doslo do ovog ,ali nema veze nema odustajanja idemo dalje,poz.....................
 
Kolega Breke trebao bi da iskoristiš šansu koju si dobio i da sva ženska grla iz jedinčadi ostaviš za priplod zato što će to da budu izvanredne ovce i dosta krupnije i bolje nego da ostavljaš jagnjad iz trojki i četvorki za priplod
 
Gorane, ko je kolega Musovac ?????? Vidim da me zna ?????

pa zar nisi provalio da su ovi sa drugog foruma otvorili novi profil jer su po onim imenom preterani odavde ili su opet nasli nekog "dobrog i postenog " coveka da umesto njih napada svakog ko ima bolje stado i rezultate od njih. Steta sto reklamiraju onog ko tolika predavanja odrzi o romanovskim ovcama, a pokaza totalno suprotno. Repova do pola nogu, a legla dva po dva, ali to su mu njegove dobre kolege savetovale da kupi te mesanke a ujedno mu se priblizili kao prijatelji da bi ga drzali na uzici jer je sika decko sa dobrom ambicijom.

Gorane ne uzbudjuj se, poenta je da naprave pricu o krvnom srodstvu u nasim ovcama kako bi nesmetano prodali proslogodisnju jagnjad. Uzivaj brate u svojim ovcama i leglima, a svi koji su bili kod tebe znaku sta imas. Ja uvek mirno prodjem svojim putem pored kerova koji samo laju..........
 
Vidim svi polako napreduju kad je ova rasa u pitanju,slike i snimci koje su okacili Berke,Tomo i Musovac zaista objecavaju i vidi se napredak u kvalitetu u odnosu na pre par godina...
Musovac,taj ovan sa grive dosta je zaista impozantan
 
berke nisi omasio nigde niti je to neki problem, ali koliko sam shvatio da su se tvoje ovce poslednja dva puta parile mesecak dana nakon jagnjenja, sto uvek rezultira manje brojnim leglom. Mozes malo da to iskontrolises, pa da ih pustis na parenje kada se malo oporave posle jagnjenja dok udju u dobru kondiciju.

- - - - - - - - - -

smicko, sa srecom prinove, ato sto je zemsko krupnije to se desavalo i meni puno puta i nije nikakav problem, ovnicak ce je prestici
 
pozdrav mikice hvala na odovoru,to si mi zimus i rekao da pravim razlike izmedju tjeranja i kad smo odustali od tvog ovna,pa tako da drugog nisam ubacivao dok se sve nisu izjagnjile i odbio janjce sa neka 2.5mjeseca tako je razlika nekima bila i cetri mjeseca od jagnjenja do tjeranja,a sto se mene tice ja sam zadovoljan i ovim ali rekoh treba se posavjetovati..poz.........
 
Berke, to je sasvim dobar rezultat u svakom pogledu, a svako brojnije leglo bar u pocetku zahtevalo bi tvoje cesce i dugotrajnije prisustvo. Govorim iz licnog iskustva. Na zalost Vremena je sve manje. Sto se brojnosti legla tice, tu i genetika igra vaznu ulogu. Ali koliko zam ovce su ti mlade, pa polako rezultati nece izostati.
nek su janjci korisni

- - - - - - - - - -

kolega Kvrcoje, ja se nebih slozio sa tobom. zenkice iz cetvorki i petorki jesu sitnije ali vec u drugoj godini dostizu normalnu i odgovarajucu tezinu i fizicku zrelost, a i sanse da i one budu veoma plodne su neuporedivo vece nego kod jedincadi ili dvojcadi. Ipak je glavna karakteristika ove rase brojno leglo. Ja sam imao tu srecu da su mi i prveskice davale trojke , a vec ove godine jedna je dala i cetvorke, a njihova majka je takodje iz cetvorki i mislio sam da nikada nece biti prava ovca u fizickom smislu. Ona sada ima oko 60 kg i u septembru je dala 5 , a pre toga u januaru 4, sledece jagnjenje je u martu ove godine. Znaci od septembra 2011 kada se parila do marta 2013 ona ce imati tri jagnjenja za 17 meseci racunajuci i period od parenja u martu ostaje da vidim koliko ce leglo biti, mada se nenadam bas brojnom jer se parila nepun mesec od jagnjenja petorki.
 
kolega Kvrcoje, ja se nebih slozio sa tobom. zenkice iz cetvorki i petorki jesu sitnije ali vec u drugoj godini dostizu normalnu i odgovarajucu tezinu i fizicku zrelost, a i sanse da i one budu veoma plodne su neuporedivo vece nego kod jedincadi ili dvojcadi. Ipak je glavna karakteristika ove rase brojno leglo. Ja sam imao tu srecu da su mi i prveskice davale trojke , a vec ove godine jedna je dala i cetvorke, a njihova majka je takodje iz cetvorki i mislio sam da nikada nece biti prava ovca u fizickom smislu. Ona sada ima oko 60 kg i u septembru je dala 5 , a pre toga u januaru 4, sledece jagnjenje je u martu ove godine. Znaci od septembra 2011 kada se parila do marta 2013 ona ce imati tri jagnjenja za 17 meseci racunajuci i period od parenja u martu ostaje da vidim koliko ce leglo biti, mada se nenadam bas brojnom jer se parila nepun mesec od jagnjenja petorki.
Ja se kolega iskreno nadam pošto ti je ovca na uzlaznoj putanji da će u martu da da 6 komada pa da se pročuješ kao vrstan odgajivač u ovom delu Europe.
 
hvala kolega Kvrcoje na lepim zeljama i predvidjanjima. Nemam bas takvih ambicija. Romanovske ovce su moj hobi. a te sestorke tesko da ce biti u martu jer se ovca parila nepun mesec dana od jagnjenja sto do sada nisam praktikovao. leglo ce sigurno biti manje odjesenasnjih petorki.

pozdrav, ziv bio
 
Nazad
Vrh