Romanovske ovce

Memicu staro pravilo kaze da se roba nekupuje na nevidjeno Srecno

- - - - - - - - - -

Memicu staro pravilo kaze da se roba nekupuje na nevidjeno Srecno
 
Dobro vece zelim
vec neko vreme sam malo citao ovu temu koliko sam mogao i sad mi neke stvari nisu jasne, npr cuo sam za ovu rasu ovaca ali nisam znao da je ima kod nas dok nisam pronasao ovaj forum cuo sam o njoj dosta i nisam verovao da moze ojagnjiti vise od 3 jagnjeta evo razuveren sam gledajuci slike ovog odgajivaca Mikice (cini mi se da sam pogodio ime da se nevracam natrag da citam) ali mi je zao sto usput procitah da su tri uginula sad me zanima da li ova ovca moze odgajiti vise od 2-3 jagnjeta. Isto tako imam jos jedno pitanje citao sam da jagnjad u nekom dobu od 3 meseca mogu imati kilazu od 23-4 do 27-8 kg zavisno od legla pa mi nije jasno kako ovaj kolega i Prijedora tko nadrlja sa ovim jagnjicima od 5 meseci u proseku sa 12kg tezine u proseku pa to je malo vece od zeca ja imam belgijske orijase malo su sitniji od ovih jagnjadi a okote po 12 komada to je vise od 4 koje ojagnji ovca. Malo sam bio ironican ali mi stvarno ovo nije jasno. Izvinjavam se na ovim pocetnickim mozda glupim pitanjima ali bih voleo znati gde bi kod nas mogao kupiti par ovih ovaca malo da se zanimam sa njima i da zezam ove moje seljake koji nisu culi za ovu rasu. Unapred hvala na odgovorima.
 
gosp. Memic-u...a kako kod Vas napreduju male ovčice.?? Već su peti mjesec kod Vas. Da li su zdrave..?da li su narasle..?da li ste ih stavili na parenje?
Kod nas u Hr. prodaju se mlade ovćice-janjad za rasplod od starosti 2 do 3 mj po 100 eur-a...(+ pdv kod nas) i imaju u tom početnom stadiju malu kilažu pogotovo kad su iz legla trojka ili četvorka od 10 do 22 kg.Janjad od dvojčeka je znatno teža. Cijena starijih ovčica od 4 do 7 mj iznosi od 150 do 200 eura Naravno, svatko proda kako može, ali ima uzgajivača koji drže puno veću cijenu.
Mislim da će se kod Vas ovčice oporaviti, da imaju dobru njegu i prehranu i da će postati prave ovce. Stado gosp. Medoline kupljeno je u okolici Bjelovara od jedne gospođe veterinarke i mislim da imaju uredne papire i dobru genetiku, pa postoj dosta dobra šansa da će ovćice biti kvalitetne.
Svako dobro Vam želim...Vama i vašim ovčicama

- - - - - - - - - -




Uploaded with ImageShack.us

Moje šiljezice...starost od 7mj do 11mj...sve su naparene..Ova sa više bijelog na glavi je najmlađa...
 
Ja ne prodajem ovce...širim vlastito stado..i imam već 4 linije ovnova iz češke, a očekujem još 2 linije..također imam i češke ovčice da unutar rase raskrvim i očistim stado. U mojem uzgoju šiljezice su prekrasne..vidjet ćemo kakve će biti majke ..daj bože im zdravlja i plodnost., a ja ih dobro hranim i njegujem
Sve ženske ovčice koje nisu baš najbolje po prirastu i izgledu, malo utovimo i ide na klanje. Zato se i bavio selekcijom..zar ne? Meni ih je žao ali tako mora biti.
Upravo sada mi se jedna ovca stara 6 godina ojanjila...i ima krasne trojčeke..ž 2,65kg ž 2,75kg m 3,70kg..svi vitalni i već posisali prvo mlijeko..ali na žalost ovca ima jednu sisu...i evo ti veselja...dobro je kad ima dvojke..odhrani ih..ali trojke..ne znam kako i ne znam kaj da delam..Takvu ovcu sam kupila a da nisam znala...

pozdrav
 
Kako je u ovoj temi ( Romanovske ovce ) došlo do izvesnih stvari koje nisu dobro došle na forumu, dobar deo postova sam izbrisao. Strane koje su se pojavile u sporu, mogu o tome diskutovati preko privatnih poruka, a o problematičnoj kupoprodaji gde svi imaju ugovore i svi su u pravu se dalje može pisati tek kad neko bude imao pravosnažnu presudu koja će da potvrdi da je u pravu. To bar nije problem, pošto posedujete ugovore, a kako se vidi bilo je i svedoka.

Do tada, zamolio bih ostale članove da pišu o rasi Romanovske ovce u ovoj temi.
 
v8pu2b.jpg
 
dobro vece kolege

najpre pozdrav svima, a kolegi sirimavu bih neskromno pojasnije da romanovska ovca moze odgajiti petorke uz adekvatnu ishranu i normalno asistenciju ovcara. Moj je propust sto mi se desilo da izgubim troje jagnjadi, ali izostanag mog angazovanja je rezultirao gubitkom. Zaposlen sam covek, ekonomista po zanimanju, a bakarski poslovi su od 8 ujutru do 18 navece,pa je nedostatak vremena ucinio svoje, moja supruga je lekar, a imamo i djaka prvaka i jedno dete u vrticu.. mislim da je dovoljno da razumete zasto nisam bio u stanju da budem uz jagnjad prvih desetak petnaest dana. Obzirom da je u leglu bilo dvoje krupnijih koji su naon tri dana uzeli primat nad sisom ishod je bio ocekivan. pokusao sam da prihranim ovo troje mlecnom zamenicom za bebe, ali su treci dan dobili proliv i dvoje uginulo sutradan a trece narednog dana. Dakle krivica za gubitak je do ovcara a ne do ovce, jer ih je ona lepo podigla nakon jagnjenja i svo petoro priljubila. kad se desi radpst sa petorkama ili cetvorkama ipak tu treba biti posveceniji, ko moze i ima dovoljno vremena. zao mi je sto se tako desilo ali, sam nosim svoj krst,nek je sve drugo dobro, a dobro je i ovako, bice jos petorki pa cu se vise potruditi. pozdrav svima, sve najbolje

- - - - - - - - - -

evo i par novih slika od kolege iz Stublina kod obrenovca, inace moj imenjak Mikica. covek je nabavio celokupno stado poznatog odgajivaca Nikse o cijem se stadu odavno pricalo na ovom forumu. licno sam se uverio posetom ovom kolegi, da vidim to veoma hvaljeno stado. zaista sa pravom su ljudi pricali o tim ovcama. vec sa rezervisao jednog ovnicka. zaista je vrh u ovoj dobi od cetiri meseca, nadam se da ce izrasti u odlicnog ovna.
295qyac.jpg


- - - - - - - - - -

ovce su zaista prelepe, kratkih usiju malo golovrate i misijih kratkih repica. Kolega nije drugi put sisao ovce pa su malo zarasle :)
9kaw74.jpg
 
Šteta za uginulu jagnjad, ali radimo sa živim bićima i to se dešava.Najbitnije je da se čovek ne razočara i digne ruke od svega.Biće još jagnjadi ,a greške koje su se sada desile će se ispraviti.
 
zenska jagnjad su fantasticna, jako razmazena i pravi primerci romanovske ovce
102p40o.jpg


- - - - - - - - - -

evo jos par slicica

- - - - - - - - - -

evo jos par slicia gde strucno ovcarsko oko moze uociti prave karakteristike ove rase
2ldvcw5.jpg


- - - - - - - - - -

Šteta za uginulu jagnjad, ali radimo sa živim bićima i to se dešava.Najbitnije je da se čovek ne razočara i digne ruke od svega.Biće još jagnjadi ,a greške koje su se sada desile će se ispraviti.
HVALA NA PODRSCI. NADAM SE BOLJEM U NAREDNOM KOLU, ALI TESKO JE SVE U ZIVOTU ISPRATITI. PRIORITETI POSTOJE

- - - - - - - - - -

Jos neka slicica
5v7wwx.jpg
OVAJ OVNICAK CA SIROKOM LISOM NALIK JAZAVCU JE FANTASTICAN. MAJKA MU JE ODLICNA OVCA KOJA JE VEC DALA TROJKE OVE GODINE, A ON JE JEDINAC. IZUZETAN PRIMERAK
 
Hvala na izuzetnim primercima konacno nova linija u pravim rukama mislim na tvog imenjaka Mikicu vec mi je postalo dosadno gledati jedne te iste primerke ove rase i par odgajivaca kojima je marketing vazniji od same rase mada dobro je na drugom su forumu i tamo se prepucavaju.HVALA MIKICE i MIKICE
 
za sve odgajivace ove rase imam pitanje i trazim pojasnjenje,licno drzim sarole ovce ali pretim i sve druge,za ovu rasu se kaze da je plodna,gde kod sam video ove ovce u cistoj rasi u srbiji su bili 1-2 ili ponekad 3 ali retko,takodjer vidim po mikicamilojevic da je moguce i 5 i 4 ali ojagnjeni a ne zivih,kao neki ovcar koji bih trebo da profitira na tim ovcama sam zekljucio da u srbiji je prosek isto kao i kod drugih rasa,nazalost mi zivimo od zivih jagnjadi koje prodajemo i na kojim treba zaraditi,takodjer svi mi znamo da se danas prodaje na kg jagnje gde ova rasa nazalost sporo napreduje do tih 30kg,iz ovih informacija koje sam sakupio na trerenu i forumu zakljucjem da ova rasa nema neke prednost ili gresim?takodjer vidim da se pricalo sve naj naj bolje o ovoj rasi ali nazalost rezultati izostaju ali normalno potvredite da je sve tako i ja cu verovati ali za sad u srbije je promasaj sto se mene tice
 
To bi pitanje mogli postaviti i za sarole ili bilo koju tovnu rasu.Ovde na forumu,koliko znam,nema profesionalaca a oni drze autohtone rase koje su skromnih zahteva.
Moje romanovke jagnje po dva jagnjeta u relativno skromnim uslovima,jagnjad odnosno dviske se pare sa 6 meseci.Nisam imao u leglu jedno,troje ili vise jagnjadi vec samo bliznad.U odnosu na druge rase, koje sam ja gaio,za mene je ovo plodna rasa.Moram napomenuti da su mesanci u drugom jagnjenju skoro svi imali dvojke.
Ovde "svaki ciga svoga konja hvali", realno gledano ni jedna rasa ne "odskace" sa svojim prednostima jer ima i onu drugu stranu tj. nedostatke.Svako treba da odabere rasu koja se uklapa u njegove uslove drzanja ili nacin gajenja,kako bi dosle do izrazaja "prednosti" a umanjili "nedostatci".
 
Nazad
Vrh