Romanovske ovce

Dace bog soumi,al treba da prodje puno vremena da se krive drine isprave,jer riba smrdi od glave.Pojedinci samo izgore
 
Vidim da ste se lepo raspisali,ako ako tako treba,samo bez svadje. :haha:
Somi vam je sve rekao,ocekujem vas na sajmu.
Pozdrav iz Budve. :ppozdrav:
 
Bravo Slaviša ! Zato njega i nema. Posla preko glave. Da napravi samo jednu farmu Srbiji i da nas bog vidi.
 
malo je ljudi ko sto je slavisa prvo recima ko covek jer odatle sve potice kakav je covek u dusi samo bi mu pozeleo zdravlje a drugo ce sve imati....za sve je tu i kao drug i kolega i kao savetnik,ne pametuje mnogo ko mnogi ovde a nista ne rade konkretno....a i treca farma ce biti u srbiji a i ako bog da mu zdravlje bice i po celoj evropi
ovim coveku dugujem jedno veliko hvala on zna zasto....:ppozdrav:
 
dragi Velimire,

verujem u tvoju uspesnost u procentualnom smislu, pa bih te zamolio da mi precizno izracunas procenat za moju ovcu:
Januar 2011 cetvorke, Avgust 2011 cetvorke, Januar 2012 cetvorke, a sledece jagnjenje je 15 Septembra 2012.
Njene cerke su u istom periodu davale trojke, pa i za njih ako nije problem.
Period izmedju jagnjenja jeste osam meseci iz razloga zato sto smatram da je parenje mesec dana nakon jagnjnja cetvorki nekvalitetno i po samu ovcu, a i naredno leglo bi bilo manje brojnije i sitnije ako se slazes.
Tajmesec dana koji ja propustam za parenje koristim iskljucivo za maksimalno poboljsanje kondiceje ovaca.
Licno mislim da nisam previse izgubio za tih mesec dana pauze, a siguran sam da se moja ovca za to vreme odlicno odmorila i okrepila za sledece parenje i gravidnost.
Na pocetku nisam ovo praktikovao pa sam imao "zadovoljavajuci" period izmedju jagnjenja..... i sitnija i manje brojna legla, a ovce iscrpljene....

Ipak svako vodi svoje stado kako zeli, a ta tvoja carobna formula, sa kako kazes minimalnom ishranom mi je veoma interesantna pa te molim da je podelis sa svima jer ipak svi zelimo da dobijemo sto vise sa minimalnim ulogom:osmeh:

Sto se radmana tice i primera koji dajes,slazem se ali samo si izostavio da virtac ima troduplo krupnije kosti i samim tim i teze od romanovca.


[/I]
Микице, мораћу да те исправим, изгледа да си се мало занео, ипак је Марина у праву. Романовска овца је стварно посебна у односу на друге расе али претерана хвала која препричавајући се од уста до уста може прерасти у бајке само наноси штету овој раси. Имао сам прилика да чујем од људи нешто овако: " а романовска, то је она што јагњи пет. шест јагњади..." Зна се да је рекорд 9 живоојагњених јагњади али просек је ипак негде између два и три јагњета по јагњењу.Наравно, има и елитних стада где је просек изнад три.
Што се тиче те твоје овце за коју кажеш да је просек 8 јагњади годишње, подсетићу те да се ојагњила 20. јануара а да следеће јагњење очекујеш половином септембра. То је приближно осам месеци, тако да не може бити цифра од осам јагњади јер је 12 месеци подељено са 8 месеци једнако 1,5 а 1,5 пута 4 је једнако 6 и све то под условом да опет ојагњи четворке(а шта ако ојагњи 5 :osmeh: . Значи, просечан број јагњади годишње по овци се добија тако што се број дана у години дели просечним бројем дана између два јагњења и добијени резултат множи са просечним бројем јагњади у леглу.
Е сад, распон између два јагњења код романовске је углавном ипак краћи и не износи око осам месеци него нешто око седам или испод. Јер романовка носи негде у просеку око 140 до 145 дана и ако додамо 60 дана до поновног парења долазимо до цифре око 200 до 205 дана. Код мене се већина оваца ( и мелезанке и романовке) ојагњила за мање од седам месеци од прошлог јагњења. Чак једна романовка зимус 5-ог децембра а последњи пут 1-ог јуна што је мање од шест месеци и улази у ту причу о јагњењу два пута у години. Како се сећам, Славиша је помињао да се његове овце заиста јагње два пута годишње јер му се овце паре на нешто мање од месец ипо дана по јагњењу . То ме нимало не чуди јер код мене овце што се тиче исхране су близу минималних количина па се опет ојагњише за мање од седам месеци...
И ако ако број дана у години поделимо са бројем од 200 до 205 долазимо до цифре око 1,8. И сад ако овце стално рађају двојке, то је годишње 3,6 . Ако рађају једно па двоје то је годишње 2,7 . Ако рађају двоје па троје то је 4,5 јагњета и тако редом...
Што се рандмана тиче ту су ствари другачије, рандман је количина меса у процентима која остане после клања кад се извади утроба у односу на тежину живе ваге. различити су начини мерења рандмана, дал са главом или без, са изнутрицама, дал празног или пуног стомака, углавном у рандман улазе и кости тако да романовка није у предности све док се и однос костију не узме у обзир. Ево рецимо, јагње од тридесет кила, романоском треба око 120 дана а виртаћу рецимо 70. И нормално да ће виртаћ имати већи рандман јер му се мало развио бураг у односу на јагње од 120 дана.

---------- Poruka napisana u 07:26 ---------- Prethodna poruka je at 07:20 ----------

Е Милоше стварно си легенда!!! Па како нико неће да купи лако јагње, јагње мале килаже? Па прави се проблем ако је јагње изнад 35 кила а не што је испод. А где то код тебе, то мораш прецизирати? А о јагњету које има 5 сантима лоја не би коментарисао и не би волео да имам такво јагње, коме треба толики лој, за производњу сапуна?Ако твоји виртаћи толико имају и није ти нека реклама. А то што питаш што се коље само шкарт, па што би неко заклао јагње за које може да добије 150 евра...мада ја сам у замрзивач спаковао неке добре мушке јер се купци нису јавили на време...
 
Iako me niko ništa nije pitao ja ću dati svoje mišljenje. Ovca o kojoj je reč jagngila se tri puta po četri jagnjeta. Prvo parene je imala avgusta 2010 a zadnje u aprilu ove godine. To je vremenski period oko 22 meseca. Znači 12 jagnjadi za 22 meseca što je na godišnjem nivou 6,54. Ovce koje su imale trojke u istom vremenskom periodu i isti broj jagnjenja imaju na godišnjem nivou 4,9. U tom slučaju prosek stada je 5,5 majka i dve ćerke.Mikice svaka čast na rezultatima. Valjda će ovaj moj što sam uzeo od Banjanca a poreklom od tih ovaca popraviti malo genetiku u mom stadu.
 
Шарбанац! Седи, један! :osmeh:
Двадесет месеци је у питању а не 22 и онда иде 7,2 јагњета годишње за најстарију и тако даље. Ако хоћеш тачније податке Микице, мораш доставити тачне датуме ...уосталом , ако се добро сећам економиста си по професији тако да ти није тешко израчунати.
Слажем се да овцу не треба форсирати и приуштити јој какав такав одмор после јагњења него сам био цепидлака по питању броја јагњади на годишњем нивоу...Него интересантно ми је ово јагњење август 2011. и јануар 2012. Тако сабијено а опет четворке...
Што се тиче минималне исхране, нема ту философије, дајеш минимум и добијеш минимум а не максимум тако да формула није нимало чаробна.
Што се рандмана тиче већ сам навео да се рандман израчунава све са костима тако да, да би се добила права слика о количини меса мора се урадити искоштавање и онда измерити однос меса и костију.
 
Dragi Velimire,

drago mi je da ti je nsto i interesantno u vezi ovih ovaca sem broja jagnjadi. Evo ovako da ti pojasnim to sabijeno jagnjenje pa opet cetvorke, ovca se ojagnjila 02.08.2011 a ojagnjila se 20.01.2012 lako ti je izracunati kad se parila. Jos bi te podsetio da se vecina domacih ovaca pari u septembru jer se broj svetlosnih sati smanjuje, a to na njih itekako utice, a kad je tako u domacih ovaca onda je to za romanovsku vise nego odlican period za parenje... druga stvar ovca koja jagnji vise jagnjadi i na odlicnoj hrani nosi krace, tacnije kod mene je to bilo 142 ili 143 dana.
Voleo bih da tvoje ovce forsiras hranom a rezultati ce biti zavidni uz to i genetika je veoma bitna na koju sam jako ponosan, ali da ne ureknem necu vise pricati na tu temu... svak nek gleda svoje stado kako zeli i po sopstvenom nahodjenju, a tebi i svim kolegama zelim pun tor jaganjaca. Do sledeceg jagnjenja u septembru te pozdravljam



Шарбанац! Седи, један! :osmeh:
Двадесет месеци је у питању а не 22 и онда иде 7,2 јагњета годишње за најстарију и тако даље. Ако хоћеш тачније податке Микице, мораш доставити тачне датуме ...уосталом , ако се добро сећам економиста си по професији тако да ти није тешко израчунати.
Слажем се да овцу не треба форсирати и приуштити јој какав такав одмор после јагњења него сам био цепидлака по питању броја јагњади на годишњем нивоу...Него интересантно ми је ово јагњење август 2011. и јануар 2012. Тако сабијено а опет четворке...
Што се тиче минималне исхране, нема ту философије, дајеш минимум и добијеш минимум а не максимум тако да формула није нимало чаробна.
Што се рандмана тиче већ сам навео да се рандман израчунава све са костима тако да, да би се добила права слика о количини меса мора се урадити искоштавање и онда измерити однос меса и костију.

- - - - - - - - - -

cestitam Marina, nek su korisni
 
Pozdrav svima. Evo konacno i slike moje ovce koja je 8-og marta ove godine, sa 10 meseci i 7 dana starosti ojagnjila trojke.

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se svima, ali zaista ne znam sta se desava i zasto ne mogu da okacim sliku uz poruku. Sve sam uradio kako treba, ali jednostavno ne ide. Isto se desava i sa slikama koje sam pokusao da okacim uz oglase u kojima nudim ovna i jagnjad na prodaju. Kako god, jos jednom se izvinjavam.
 
Evo jednog malog snimka

View My Video

- - - - - - - - - -

Kao sto vidite na snimku, kod nas je sve izgorelo, trave nema ni za leka. Jedino se djetelina malo odrzava, ako ne bude kise, za sedam dana nemam gdje ovce pustiti da pasu. Sreca pa je ostala po koja sljiva pa ovce pojedu i da ih svako jutro ne prihranjujem sa
"hljebom" kao sto nas narod kaze, situacija bi bila teska. A neke samo sto se nisu ojagnjile, Hijena je puna kao sibica a ima osam godina i naj veći je lopov u mom malom stadu. Sledece slike ako Bog da bice od jagnjadi.
 
Nazad
Vrh