Romanovske ovce

Eto opet nesto nauci,zato ovaj forum i treba da sluzi.A Velimire i ja mislim da je u pitanju boja,ali i nepoznavanje rase.
 
vec sam pisao al da ponovim zbog Mirka mog druga kontrasa:)
u Srbiji je broj ovaca mali da bi se izvukla relevantna plodnost,takodje podaci po svetu su oskudni i razliciti,uglavnom svi pisu da daju 2-7 jagnjadi po okotu bla bla
ova rasa je ipak novitet za nasa odgajivace tu svrstavam i sebe(kad uporedim ono sto znam o sjenickim ocama i o romanovim pre svega iz iskustva to je nebo i zemlja)
malo je njih koji su max hranom i negom videli sta moze ova rasa u odlicnim uslovima i koji su joj limiti...
nego Mirkane ako te ne mrzi aj ti nama izvuci racunicu lepo uporednu za W i romanov ovcu,ako uzmes da romanovka ima oko 55 kg,W oko 90kg,romanovka daje 4 jagnjeta za godinu a W 2,ovo je neko realno stanje ako se uzme u obzir da ima i poneki policiklican w
priraste uzmi prosecne i za jednu i za dr rasu ima tih podataka na netu a potrosnju hrane ces ti najbolje proceniti iz iskustva...
nesto kao mali praktikum za pocetnike
prir


Miladine,smanji malo uobrazicu se.
Zao mi je al eto moram ti izbeci odgovor prvi put,sto se tice ovog uporedjivanja.Kratko vreme sam uzgajao W(3 godine),a Romanovce(4 godine)-tacnije imao sam 10 grla W (postavljao sam slike) i na farmi sam imao 3 romanovke.O ishrani ne zelim pricati narocito zbog W jer moje iskustvo je malo,a sto se tice romanovca plodnost je bila po jagnjenju ravnih 3 jagnjeta i pustan je idf ovan.Mada iskussstvo jednog prijatelja(sa ovnom kog si pominjao) je fascinantno,ukrstano je sa idf-om, W i sjenickom.Mada video sam i katastrofalne plodnosti i u prilocno dobro hranjenIm stadima.Ali kao sto rece jedan uvazeni kolega IZUZETCI POTVRDJUJU PRAVILO
 
nemam vecih legala od dvojki tako je bilo i zimus i sad su dale po 2 sve sem jedne dviske koja je dala jedno sada
zimus su se parile dok su sisala jagnjad,cim su trazile posle nekih 40 dana o jagnjenju i ovce su sve mladje od 3 godine,uz uslove gajenja koji su prosecni(pricalo se o upotrebi koncentrata kod ove rase,moje ovce ga nisu videle,dobijaju zrno kao i dr ovce ) ja sam zadovoljan,kad se sabere plodnost na godisnjem nivou to dodje nesto malo ispod 4 jagnjeta po ovci godisnje...To nijedna druga rasa ne moze da da prirodnim putem...
kad grla budu starija i uz adekvatnu ishranu sigurno da ce i legla biti veca
 
iskreno nisu mereni,najmladji imaju nesto manje od mesec dana stariji oko mesec ipo .odokativno lepo napreduju
kisa nam nije pala vec 2 meseca ,selo mi lici na pustinju nazalost
tako da hrana i nije bas kakva bi trebala biti ni njima ni majkama
 
Miladine,smanji malo uobrazicu se.
Zao mi je al eto moram ti izbeci odgovor prvi put,sto se tice ovog uporedjivanja.Kratko vreme sam uzgajao W(3 godine),a Romanovce(4 godine)-tacnije imao sam 10 grla W (postavljao sam slike) i na farmi sam imao 3 romanovke.O ishrani ne zelim pricati narocito zbog W jer moje iskustvo je malo,a sto se tice romanovca plodnost je bila po jagnjenju ravnih 3 jagnjeta i pustan je idf ovan.Mada iskussstvo jednog prijatelja(sa ovnom kog si pominjao) je fascinantno,ukrstano je sa idf-om, W i sjenickom.Mada video sam i katastrofalne plodnosti i u prilocno dobro hranjenIm stadima.Ali kao sto rece jedan uvazeni kolega IZUZETCI POTVRDJUJU PRAVILO
znaci da cu ja morati da racunam,a taman sam mislio da dobijem racunicu na tacni...
 
Ne Miladine,dobices al na pp.da ne bi izazvao kojekakve reakcije-moram i ja menjati pristup i nastup.Jer ako se nekome ne svidi nesto sto napisem to predje u raspravku koju samo ja volim:ppozdrav:

Nego opet dodjosmo do 4 jagnjeta godisnje,kao sto sam i rekao samo sto bi ja to prihvatio ovako 3 x 3 za dve godine i nikako drugacije,kod odraslih grlanaravno(posle drugog eventualno treceg jagnjenja)
 
Ne Miladine,dobices al na pp.da ne bi izazvao kojekakve reakcije-moram i ja menjati pristup i nastup.Jer ako se nekome ne svidi nesto sto napisem to predje u raspravku koju samo ja volim:ppozdrav:

Nego opet dodjosmo do 4 jagnjeta godisnje,kao sto sam i rekao samo sto bi ja to prihvatio ovako 3 x 3 za dve godine i nikako drugacije,kod odraslih grlanaravno(posle drugog eventualno treceg jagnjenja)
ok,da se ne petljam da trazim stvari oko utroska hrane koej ti znas napamet
taj sistem 3 x 3 je bolji ko moze da se bakce sa odvojenim ovnovima od stada i planiranjem jagnjenja...
 
Moram biti sa Somijem u lepo ako mislim nekad na sajam:cvetic:,pa onda sa cika.Rakom V. auuuuuuu ode prsuta(nije neka ,Zlatiborska)-malo sale nije na odmet:ppozdrav:

Koji broj grla mora biti u kolekciji?????

Sto se tice racunice,stvarno nemam nameru da se igram brojkama koje nekome u Vojvodini nece predstavljati nista,ili Sumadiji,a da uz to objasjavam zasto slama nije dobra,i koliko celuloze iskoristi ovca a koliko krava itd...dal treba koncetrat ili moze i zrno,dal je dobra silaza ili nije.Jer kod mene nema kalkulisanja u vezi hrane,ima samo jedan nacin,dal neko misli dali je ispativ,e taj ima veliki problem(jagnjad sa prosecnom staroscu 78 dana prosecna kilaza 35 kg svi iz dvojki i trojki).Imaju dva preduslova genetika i hrana.Sve ovo nije za ovu temu al da napomenem,jel dobra plodnost po jednom jagnjenju kod mojih starijih ovaca okruglih 3,ako nije onda sam ja na krivoj diskusiji ako kazem da romanovca sa 3-3,5 jagnjadi godisnje treba izbaciti iz priploda.Jel mislite da slike evropskih grla sa buljukom jagnjadi padaju sa neba ili su plod nekakve hranidbene filozofije kome se kako navije,jel mislite da elitna grla dodju tako na slami,kukuruzovini,ili moze sad ovako sad onako,e pa drustvo ako bilo gde zakinete to vam se vrati al ne kao dobit nego kao gubitak,stanje srpskog ovcarstva je UPRAVO ZBOG TOGA OVAKVO KAKVO JESTE(izvinjavam se zbog velikih slova). I mnogi su uvozili(da ne pominjem imena) i kako se zavrsilo,mislili su da svi ti silni indeksi i brojke koje karakterisu grlo resavaju sve probleme-nadam se da zadnji uvozi nece tako zavrsiti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh