Romanovske ovce

Iako pitanje nije vezano za mene, samo da pomenem. Meni je uginuo ovnic, jagnje staro skoro 3 mjeseca, od prejedanja, bar tako kaze veterinar da je od tog! Na vece bilo sve dobro, a ujutro samo pade s nogu i za par sati crce!
 
simptomi tako nagle smrti mogu biti od klostridijum bakterije..koja izaziva tako brzu smrt..odnosno bolest enterotoksemija.
Janjad se treba sa mjesec dana starosti cijepiti,,,,pa opet nakon 3 tjedna,,,sve je to već ranije opisano..
Istina, da bolesti podliježu više dobro uhranjenja janjad., najljepši primjerci...ali kaj se može. I sa preventivnim cijepljenjem moguća su uginuća 1-3%
Ja sam svoje uginulo (naljepše janje od zadnjh 40 komada) dala na obdukciju,,,sve zdravo..nema nikakvih parazita ni metilja..cijeplejeno 2 puta ..ali ipak preventivno cijepljenje nije 100%
Na instituu sve me ispitali..komentirali..i zaključak...ne brinite gospođo..imate izuzetno mali postotak uginuća..dobri ste..
Ja nisam sretna...i jedno lijepo janje me baca u tugu kad ugine....ali ljudi to ne shvaćaju...a mi kaj volimo ovčice..mi patimo

pozdrav ovčarima!
 
sika, lepo nema sta, jel to onaj stariji tvoj ili onaj od mene ovogodisnji ?
evo da i ja uvelicam foto reportazu.
jb1mvn.jpg


---------- Poruka napisana u 13:33 ---------- Prethodna poruka je at 13:32 ----------

5bw9sk.jpg


---------- Poruka napisana u 13:36 ---------- Prethodna poruka je at 13:33 ----------

nmzrme.jpg


---------- Poruka napisana u 13:38 ---------- Prethodna poruka je at 13:36 ----------

fwj429.jpg


---------- Poruka napisana u 13:39 ---------- Prethodna poruka je at 13:38 ----------

55p9x3.jpg
nadam se uskoro i prinovi, taman kad prodju ove vreline
 
Pozdrva svim forumasima i dragim kolegama !
Naime, u okolini Valjeva imamo mlad zasadjen vocnjak od skoro 3ha, i kao dodatni posao ( posto se uskoro iz velegrada definitivno selimo na selo ) nameravamo oformiti stado ovaca . Posto imamo jos skoro 4ha zemlje na raspolaganju namenjenih za ovcarstvo, zanima nas koliko bi romanovni mogli drzati ? Od tih 4ha bismo proizvodili senazu, nesto jecma i kukuruza, i ostavili bi skoro citava 2ha za ispasu(planskim pregradjivanjem, na zasejanim pasnjacima). Forum je izuzetno koristan, i nadamo se da cete imati strpljenja odgovoriti na nase pitanje ! Hvala !
 
dobro dosla na forum zemljakinjo:)
e sad 2ha,ako tu ne ide podmladak vec samo odrasla grla onda nekih 15ak komada ako ce pasnjak biti odrzavan kao sto kazete
ako cete vec da radite maksimalno zemlju onda je mozda bolje da ovce drzite na jaslama a na ta 2 ha da imate deteline il sl pa da ih hranite na jaslama ili da uzimate u zakup pasnjake ako ih ima to je jeftino sigurno u okolini
 
ooo nista bez zemljaka :))
Da pojednostavimo , namenski za ovce bi islo : 2ha sejanog pasnjaka + 1ha deteline za senazu + 1ha sudanske trave za senazu + 2ha jecma i kukuruza .
Na toj ukupnoj povrsini od ukupno 6ha smo mislili da bi uspeli odgajutu bar 60 romanovki ? Naravno, racunamo na kupovinu repinog rezanca, sojine i suncokkretove sacme, kao i premiha za spravljanje smese. Da li je to izvodljivo, 60 ovaca na maltene 6 ha ?

---------- Poruka napisana u 19:56 ---------- Prethodna poruka je at 19:51 ----------

Da se razumemo, nama su govorili da ide 15 ovaca po hektaru . Mi smo otprilike racunali na oko 55-60 ovaca i bar 2 ovna (podmladak, odnosno jaganjce nismo racuna ).
 
racunica ako ovce pasu na nasim zemljama je 5-7 ovaca na ha pasnjaka na umereno kisnoj godini,romanove su malo sitnije pa to ide 7-10 komada
60 komada da pase na 2 ha je nemoguce cak i ako se navodnjava pasnjak
planirani deo za setvu je ok skroz i tu ce hrane biti dovoljno samo tu pasu morate resiti tj neki zakup naci
za zimu njima je dovoljno dnevno 2,5 kg lepog sena plus 300 gr zita(tako ce uvek biti u extra stanju sto je za njih jako bitno posto su ili sjagnjene ili doje)
 
Sa šest ha moglo bi da se gaji od 30 do 40komada. Na taj broj ovaca treba uračunati i hranu za blizu sto jagnjadi godišnje. U kom selu će biti stado?
 
Bravo Sarbanac(mala ispravka povecaj jagnjad na 150).
,Kod romanovaca ukoliko je dobra genetika ima na godisnjem nivou najmanje 3 a realno 4 i vise jagnjeta,sto znaci 50 ovaca 150-200 jagnjadi(kao u narodnoj pesmi) a i oni znacajno jedu.1ha lucerke moze da ukosi realno 15 tona sena(za senazu ne znam al 15 tona sena za 50 ovaca pojedu za 110-120 dana za to vreme ce pojesti i senazu),50 ovaca godisnje u intezivnom uzgoju(cesta jagnjenja) ce da pojedu izmedju 130-140 kg koncetrata/ovci(bilo da pravis ili kupis).1 ha kukuruza i 1 ha jecma je negde oko 9 tona zrna a za ovce ti treba 6-7 tona,znasi jagnjad do zalucenja (2,5-3 meseca)pojedu po 10-20 kg(zavisno od forsiranja) sto znaci npr.180 jagnjadi 1,8-3,6 tona(koncetrata).Posto ne znam za sudansku travu(javice se vec neko),moj predlog je da se na 6 hektara ne gaji vise od 30 ovaca(intezivno sa dobrim indeksom jagnjenja jer je to i cilj kod romanaovca,uz to da malo prezalogaje na tih 2 ha pasnjaka).Sve ovo se znacajno menja ukoliko ima pasnjaka na raspolaganju kao sto rece Miladinovic,ali znacajno.U Pozegi prijatelj ima 6ha pasnjaka sa pregonima(zasejane trave) koji se redovno djubri i odrzava i tu nije moglo da pase 80 ovaca godisnje-moglo je u prolecnim i jesenjim mesecima ali jul,avgust su na jaslima) a posto smo svedoci sve toplijeg leta bez padavina situacija sigurno nece biti bolja narednih godina.Toliko od mene.Seticu se jos ponesto u medjuvremenu.

Pozdrav
 
Da napomenem,neke kolege ce reci da sam preterao,al budi siguran da ako zelis ekstra stado i uz sve LEPO za oci i dusu jer ja drugacije ne podnosim,nema sanse da moze drugacije da se hrani(osim na prostranim i dobrim pasnjacima-al treba neko zaludan da cobanise),jer romanovac se drzi zbog velikog broja jagnjadi,ako mislis da ojagnje godisnje 3 jagnjeta,batali romanovca i izaberi neku drugu rasu.
 
A koja će to rasa dati tri jagnjeta godišnje osim romanovske? Kod mene je oko 3 jagnjeta po ovci. Mali je broj da bi bilo pravilo. Al se povećalo ovih dana za tri ženke. Kako reče miladinović brzo se pate. Još jedna sezona i stado će biti rom od 50% pa do 100%. Ostale sklanjamo. Šarole ostaje kao priplodnjak.
 
Da, nas prioritet bi bila intezivna jagnjenja, uz koliko god je to moguce kvalitetnu i kombinovanu ishranu. Ne bismo ih drzali na jaslama 100%, ipak mislimo da je to greota za ovu sortu. Za pocetak cemo uzeti 20ak sjagnjenih, i ovnica. To bi podmirilo nase prohteve u prve 2 godine, a za kasnije ili zadrzavanje na tom broju ili se definitivno moramo dati u dil sa mestanima. To je jedino resenje. Inace rasa je divna, izuzetno zahvalna, imamo i porodicnog prijatelja veterinara, on je dao sve preporuke za teren i odgoj.
 
Sarbanac, idf bez problema,a romanovac ako ne daje bar 4 to po meni nije romanovac.Uz duznjo postovanje prema tvom radu.Ja sam ljubitelj romanovaca,kao i odredjenog melezenja sa istim,al bez pomenute plodnosti ja ga drugacije ne bi gaijo( i tvrdim da u Srbiji nema kvalitetnog R zato ga i ne gajim).Zasto-zato sto sa idf-om postizem tih 3 jagnjeta po godini.

Pozdrav sarbane
 
Nazad
Vrh