Romanovske ovce

pozdrav kolege,

evo i ja bih se ukljucio na temu o belim usima kod romanovki. do ove godine nije mise dogadjalo da se ojagnji jagnje sa belim detaljima sem cveta na glavi i lise preko lica i na zadnjim nogicama malo belog . sad mi se 20 Januara ojagnjila matora ovca ojagnjila cetvoro, porodna tezina im je bila 3400 do 3600 gr. dvoje mi je propalo jer se te noci ojagnjila i jos jedna dala trojke, a ja punu kucu gostiji slavili smo nisam propratio jagnjenje i imao gubitak dvoje iz cetvorki i jedno iz trojki sve zenski propali nadjem ih u jaslama..........
ovo zensko od cetvorki sto mi je ostalo ima bele usi !? vec sam bio razocaran gubitkom, a kad sam video i kod pvpg bele usi i veci deo glave beo ja sam se oduzeo.....

mislio sam da je tu kraj mom ovcarstvu sa romanovskom, ali sad vidim da to sto ima bele usi nemora biti lose.............. mozda i naprotiv..............
imate li kakve komentare za ovo moje belicasto devojce...........
inace moram da napomenem da je ova ovca uparena sa istim ovnom vec tri godine a ovakvo janje se nikakda do sad nije ojagnjilo.

pozzzz svima i pisite ako sta znate o ovoj pojavi i da li ta pojava govori nesto o mojoj ovci i dovodi li u pitanje cistocu krvi moje ovce i ovna...
imam li razloga za paniku. slike njos nisam napravio ali cu uskoro..

---------- Poruka napisana u 14:27 ---------- Prethodna poruka je at 14:20 ----------

ovo su roditelji i sestre mog belicastog romanovceta
x2v1wh.jpg
2gt0r5v.jpg


---------- Poruka napisana u 14:30 ---------- Prethodna poruka je at 14:27 ----------

kolega,

lepe ovcise, ima li prinove i od koje su loze

---------- Poruka napisana u 14:33 ---------- Prethodna poruka je at 14:30 ----------

postovani kolega,

hvala za slike, a aukoliko imate jos nesto na ovu temu, bio bih Vam zahvalan da iznesete bilo slike bilo tekst.......
 
Dozvoljena je i ova situacija,hipoteticki jagnje rodjeno ovakvo je skroz ok:
bele noge skroz,bela glava sa usima skroz,belo ispod grla,beo rep,ali telo mora biti skroz CRNO tj sve gde je dlaka moze bit belo ali vuna mora bit crna na rodjenju
To je standard za ovu rasu,naravno u Hr postoji i bela romanovska ovca jedinstvena u svetu:),ovo nije sala vec zvanican podatak njihove selekcijske sluzbe
 
Poslednja izmena:
:osmeh::osmeh::osmeh:bas je tako. vuna crna ,a belilo je samo na glavi i usima, malo na zadnjim nogicama.
pa ako je uparim sa novim ovnom koji takodje ima podosta belog na glavi i ispod vrata.................... dobicu neku beloglavu ........... :)

---------- Poruka napisana u 17:57 ---------- Prethodna poruka je at 17:51 ----------

hej Berke, tvoj ovnic i moj kao da su blizanci, imaji skoro istu saru
9vcqwi.jpg
 
pozdrav iz Sarajeva. Da sam na tvom mjestu nebi obracao paznju kakve je boje tj paleza ta ovca koja mi ojagnji 4 jagnjeta.....pozdrav..
 
Mleko očekujem od sutra ili prekosutra da navali, ali jedan mali je prihvatio flašicu i jedino ga to može spasiti. svi nađu sisu on nikako da pogodi i stalno je pod ovcom, ovcu moramo da držimo a njemu sisu da stavimo u usta. nadam se da će i on da nauči i da će preživjeti.
 
Interesantna rasprava o čistoći rase.Upravo kada bi bijela pjega na uhu i bila potpuno izvan opisa rase(dakle da nije nikako dozvoljena) ovca koja ima sve genske odlike rase ,a prije svega plodnost i sposobnos othranjivanja tolike janjadi, policentričnost, po meni jest vrhunsko grlo.Pa nek se zove kako god.
 
da..ako su ovce tako lijepo plodne, ako se pare redovito..i imaju četvorke...ovcu majku treba paziti i maziti..i poslije ju napariti dobrim čistokrvnim ovnom dobrog porjekla...rasa će se popraviti , a ovce će biti visokoplodne ...
čestitam @ smicko ...i neka su ti ovćice zdrave i vesele
 
Ма ја бих лично оставио и скроз белу да је добро грло. Ја сам само навео шта пише у литератури.А кад се појаве бела поља по телу таква се грла не остављају за приплод, не значи опет да и то грло није чисто, него се једноставно због стандарда не оставља а дешава се да се понекад појаве таква јагњад и у чистој раси.
 
Nazad
Vrh