Rezidba koštičavih voćaka

Samo vodilicu prekrati pola metra od najvišlje donje, to ti je sve za do leta tj polovine juNa, tad ćemo videti šta dalje.
 
Pozdrav,ljudi

Molim za pomoć kako orezati trešnju u drugoj godini?
U prvoj godini sam skratio sadnicu po preporuci. Sada imam 3 bočna porasta (preko 60 cm) i vodilicu.
Želim da formiram poboljšanu piramidu.
Ako sam dobro razumeo iščitavanjem teme vodilicu prekraćujem na jedno 40-50 cm,
a bočne grane skraćujem za 1/3 na donji pupoljak?
Ovo su neke smernice ali vise za ove vegetativne podloge, mada po ovome ako skratite bocne grane za 1/3 dobijate tu metlu od 3-4 grane i onda ostavljate samo 2 u nekom najboljem (suprotnom) rasporedu.
Ne moraju se bocne kratiti izbacice ona i na vrhu tih 2-3-4 grane jedino je stvar da li zelite grananje ranije ili na vrhu grane, licno ja bih ipak ih kratio za tu 1/3.
Mada ne bih se slozio sa svime (npr. izbacivanjem majskih buketica) - ipak se ovde radi o orezivanju za dobijanje sto veceg procenta ploda I klase
 
Poslednja izmena:
Šta mislite dali dobro razmišljam o rezidbi ovih kajsija?
Prva je Novosadska (tako ovde svi zovu rodnu,ostale ne zarezuju :),niti ko sadi),druga je Madžarka.Obe su čipovane samo jednim pupoljkom na Stenli visoko na 1m-1,10 m ,druge su mi na tri pupoljka,već formirane vaze.
Mislim da kod obe izbacim višak grančica(ima ih u svim pravcima na po 1-2 cm razmaka),ostavim 3-4 i formiram vaze.?
DSC00117.jpg
[/URL]

DSC00119.jpg
[/URL] upload immagini[/IMG]
 
@Жиле

Mnogo je ovo grana za vazu, ne treba ti vise od 3-4 ramene grane. Kad se stane ispred drveta stvari izgledaju potpuno drugacije nego na slikama, ja bih otprilike ovako uradio. Crvenom su grane koje bih odsekao, zutom su grane koje bih ostavio, 4 komada ramenih grana dovoljno je...
zile.jpg
 
Hvala još jednom Gorski,hteo sam da se posavetujem sa nekim iskusnijim na forumu i da malo upotpunimo i obogatimo temu kako bi imali što raznovrsnije slučajeve. Grančica ima u svim pravcima,tako da ću ostaviti 4 i napraviti vazu,itd.pozz :ppozdrav:
 
@Жиле
Nema na cemu, tu smo da se pomazemo :ppozdrav:

Kod formiranja vaze takodje treba voditi racuna da ramene grane ne krecu sa jedne iste visinske tacke. Da ne bi doslo do otcepljivanja grana kad dodje do obilnijeg roda. Ramene grane treba formirati iz pupoljaka koji su na razlicitim visinama na sadnici. Npr. izmedju skroz gornje i skroz donje ramene grane na sadnici, da ima desetak centimetara daljine...

Postoji voce koje ima jake grane pa lomljenje nije problem, postoji voce koje ima mekane grane a obilno radja (kao naprimer sljiva Č.Rodna) gde treba voditi racuna kod formiranja da kasnije u rodu ne bi doslo do ocepljivanja grana...
 
Na čvrstoću veze takođe utiče i ugao, tako je dobro da dok je grana u samom porastu da se povije njen deo bliži deblu i bude otvoreniji ugao, džabe ako kasnije povijemo tako da bude krivudava a otvorena, bitan je ugao uz samo deblo da je otvoreniji.
 
Kod one druge mislim da nije problem da se napravi razmak između ramenih i ugao je...(mogle su da budu i otvorenije)dobar.To sam uzeo sadnice malo na prečac,aj ko velim da nemam samo ove naše ruže a kažu ljudi da je novosadska dobra pa sam je na par mesta upario sa najboljom da se trkaju.
Ona prva je baš za razmišljanje kud je uze taku.Ima te neka grančice al su na 1 cm i pod oštrim uglom i baš visoko a čini mi se da kod kajsije tu više povijanja nema.?Ja sam nešto razmišljao od kad sam je prvi put video da ako ima 3-4 pupoljka tu može uz znanje da se izvede kruna.LM mislio sam na fiknem ceo onaj vrh sa grančicama i iz pupoljaka ispod izvedem lepo vazu po svom.?Pa ako ne uspe posadiću novu.
 
@Žile
Posadio sam prošle nedelje četiri rodne koje izgledaju kao ove tvoje. Jedna je kao ova donja (može da se formira lagano) a tri su kao gornja, i tu sam mislio da orežem sve grane (eventualno da ostavim gore neki patrljak) pa da krenem kao kod jednogodišnjih jer ima dovoljno pupoljaka.
 
Kod one druge mislim da nije problem da se napravi razmak između ramenih i ugao je...(mogle su da budu i otvorenije)dobar.To sam uzeo sadnice malo na prečac,aj ko velim da nemam samo ove naše ruže a kažu ljudi da je novosadska dobra pa sam je na par mesta upario sa najboljom da se trkaju.
Ona prva je baš za razmišljanje kud je uze taku.Ima te neka grančice al su na 1 cm i pod oštrim uglom i baš visoko a čini mi se da kod kajsije tu više povijanja nema.?Ja sam nešto razmišljao od kad sam je prvi put video da ako ima 3-4 pupoljka tu može uz znanje da se izvede kruna.LM mislio sam na fiknem ceo onaj vrh sa grančicama i iz pupoljaka ispod izvedem lepo vazu po svom.?Pa ako ne uspe posadiću novu.

Ovaj gornji buket grana samo fik i gotovo :osmeh: ovde dole pokusaj rovasenjem da dobijes jos 1-2 grane suprotno od ovih (ovo zutom). Ostavi 3 ramene grane koje budu imale najbolji raspored, ostale odseci u zelenoj rezidbi. I to je to... :ppozdrav:

jjjuj.jpg
 
Pročitao sam i odavno pratim i temu o pomotehnici naravno,mislim da su tu sve tehnike jako važne a izprepletane rovašenje,prstenovanje,uvrtanje,povijanje,itd.Moglo je to da se rasčlani al' kad nemamo administratora :) Nigde nisam pročitao da se kajsija rovaši al probaću a rezultate ću uslikati i okačiti u obe teme.Inače imam neke trešnje od prošle godine vaze,sa po samo dve grane,kao kod oktopoda,koje sam već rešio da rovašim ove godine.

@DraganVš Nadam se da pratiš sve ove postove pa sam izvuci zaključke.
 
Danas sam bio u obilazak I nesto mi je zapalo za oko kad sam prekracijvo sadnice nisam stvljao kalem vosak a iskreno nisam ni znao sta je to tamo di je prekracena sadnica ima crnu boju gore I tako nekako ima na nekih 1/2 cm na sve sadnice
Pa sam mislio da mi se to slucajno ne siri do dole
 
E, nema potrebe za rovašenjem kad se radi o vrhu provodnice. Samo bih podigao rez odmah ispod buketića, da ostane duži patrljak sa više pupoljaka...
 
@Žile
Ne znam da li sam bio jasan ali mislim da uradim kao i oktopod jer ostavljanje onih grančica koje su loše raspoređene može samo malo da ubrza formiranje krune ali će ona sigurno biti lošije formirana.
Probaću i rovašenje na pupoljcima koji su na najboljim mestima pa ću videti da li ima efekta kod kajsije.
A ono za održavanje patrljka na vrhu sam pročitao kod tošića i ideja je da će ramene grane tako imati bolji ugao.
 
E, nema potrebe za rovašenjem kad se radi o vrhu provodnice. Samo bih podigao rez odmah ispod buketića, da ostane duži patrljak sa više pupoljaka...

Tako je u pravu ste i ti i Dragan to ostavljanje patrljka je ok ako bi hteo piramidu a mi sve vreme razmatramo kako iz onakve sadnice izvući vazu.Prekraćivanjem onih vršnih grančica potenciraću razvitak nižih pupoljaka a rovašenje na kajsiji ću probati jedino ako ti niži ne poteraju lastare.To je ideja,za vazu.Ako hoćeš napiši malo detaljnije koji bi oblik i kako izveo,mada sam te razumeo kako razmišljaš.
 
Drugari, nisam još orezao trešnju, ovo blesavo vreme neda, plan je sledeći ponedeljak utorak, ako vreme dozvoli, šta mislite oće biti kasno?
 
Nisam ni ja ako ti je za utehu, a da li će biti kasno zavisi od regiona, sorte i podloge, generalno mislim da neće biti kasno.
 
Nazad
Vrh