Rezidba koštičavih voćaka

Pa mislim negde krajem juna, ako se dobro sećam...
 
I jedan i drugi ste u pravu, s tim što nisam stavljao veštak , već stajsko...
A ni puno roda nije bilo...valjda zbog prolećnih mrazića...
Ipak mislim da je onaj stajnjak počeo da deluje kasnije i da je izazvao taj porast...
Evo , još sam u tom šljivaru...maltene sve mi se osušilo , što sam sadio od januara do marta ove godine......nekako je to mala strana...pa pretpostavljam da u onom sušnom periodu je ostalo bez vlage, i jednostavno se osušilo, napominjem još da su to sve bili sveži izdanci, a tu ima raznih korenovih sistema....
Zato sadim ovih dana, tako da će imati malo više vremena za ukorenjavanje...navadio sam dosta , pa ću ostatak u rasadnik da se , što neko reče:"odškoluje" , a i ja sa njim...
 
Pozdrav ljudi,
danas sam posadio 30 sadnica ruske džanarike. Sadnice su kalemljene, visine 1,5-2m... Da li da ih kratim?
Hvala
 
Možeš da ih skratiš na 1-1,20 metara da ih vetar ne bi lomio, a na proleće prekrati na željenu visinu.-
 
Tad se i radi letnja rezidba, krajem juna i pocetkom jula. Da nisi malo preterao sa azotom pa su tako bujnule?[/QU
E to se meni desilo. Poludile u rastu nakon zalivanja koncetratom koprive nekad u 5 mjesecu. Cak je i kora popucala na pojedinim.Uz svaku sljivu sam nalijo oko 5 litara nerazrijedenog koncetrata koprive.Osim jakog prirasta imale su i zdrav list.
 
Ja vam mogu reći kako se pravi...ali ga za voće nisam koristio...ipak to treba količina...
Jednostavno se nakosi kopriva i u bure , pa se nalije vodom i stoji nekih desetak dana...dok ner počne da smrdi , kad prođeš pored nje...i zalivaš...Doduše , kažem , ja sam to za povrće...i ima efekta...
 
http://poljoinfo.com/showthread.php?395-Kajsija&p=1073939&viewfull=1#post1073939 nastavak zalutale diskusije o rezidbi........
Takvu oštru rezidbu vidjam na sve strane,jednostavno ljudi ne proizvode krupnoću i onda režu nemilice.Inače ta stabla su se ove godine načičkala buketićima na sve strane,mladog porasta isto.
Pre 10 ak godina rezidba trešnje se nije ni radila,osim prvih godina,pa mi je to kad sada vidim-horor.Smatrala se trešnja maltene za neko sveto drvo.
Vidim ja da će polako i čuvene trešnjarske merdevine u zaborav.
 
Druze kako pravis koncentrat koprive i kada ga koristis? Ima li nekog znacajnijeg efekta?
Evo mene sa odgovorom uz ispriku sto kasnim. Ma jednostavno je sa pravljenjem koncetrata.Imam plasticnu bacvu od 500 litara.Dok je kopriva svjeza,ono prije cvjetanja,pokosim i ubacim u bacvu koliko stane .Malo kao natrpam ali ne pretjerano.Ulijem vodu da popliva.Preko bacve stavim daske koje pritisnem jer kada krene vrenje kopriva hoce da iskoci.Strasno smrdi dok nadolazi a i poslije.Nakon sto prestane vriti koncetrat je gotov.Izbacim koprivu van i spremno je za koristenje. Jako dobro dubrivo.Koristim ga i u vrtu,ali u pocetku nisam razrjedivao pa su paradajzi poprimili okus dubriva.Za sljive sam zalio nerazrijeden, po jednu kantu od pet litara i poludile u rastu a list crnozelen.Bit ce rezidbe.
 
Ja sam danas orezao moje šljive. Kako sam prošle godine počeo sa letnjom rezidbom, danas sam skoro, pa "protrčao" kroz šljivar.
Bilo je tu i tamo nešto za recnuti...Na nekoliko njih ,je bilo dosta posla kao da nisu već rezane...ali to su bili sitni prutići...
Na jednoj ranki nisam letos ništa dirao, valjda sam je mahinalno preskočio...e tu je bilo vodopija , pa kao olovka debele i neke i metar i po u dužinu, odnosno visinu.
Da, baš se vidi razlika u letnjoj i prolećnoj rezidbi...
Po meni glavna fora je razgranavanje na mestu gde hoćeš i sa prednošću od jedne godine, jer mislim da će ta mesta da rode već ove sezone.
E sad treba oprskati sa uljem , ali ovo vreme ne da...
 
Letos sam skratio mladare na starim šljivama i mislim da neće biti potrebe ovog proleća da se nešto više reže. Mlade šljive samo minimalno - još uvek se formiraju. Ali zato na vinogradarskim breskvama ima vodopija baš mnogo. Kajsije nemam nameru da diram samo rovašenje i povijanje grana i možda samo malo reckanja ali baš baš minimalno. Bademe takođe.
 
Ovo su moje dzanarike jesenas posadjene. Meni se cini da lepo napreduju. Pre par dana su krenule ove male grane. Sta da radim sa njima,ima ih previse. Zelim da mi stablo ide sto vise u visinu a manje u sirinu,kako bih mogao ispod nje i u nekoj daljoj buducnosti da gajim povrce. Inace ,pre mesec dana sam proredio i grane koje su izbile...
Hvala
a16baab5e985a0de9162dc83bcce6c41.jpg
ba8d30a56bfcf96d10d3e90ea502dbc3.jpg
1a2d19509002b8ac8fc166924e003c79.jpg


Sent from my K013 using Tapatalk
 
'Zakidaj' mladare ako ti ne trebaju... mali mladari će lako da se otkinu a sa velikim oprezno da ne oštetiš stablo.... uhvatiš mladar za osnovu i malo levo-desno i gore-dole i otkineš mladar...

Moje (malo) iskustvo sa ruskim džanarikama kaže da im ništa ne fali - rastu kao iz vode....
 
nema ih mnogo,tridesetak stabala, pa cu lagano makazama...
Imao sam problem sa vashima,ali sad je sve ok,stvarno rastu super!
Hvala



Sent from my K013 using Tapatalk
 
Ako sečeš makazama onda će doći do podsticanja rasta... bolje zakidaj iz osnove grane (grančice, lastare) koji ti ne trebaju...
 
Rezidba visnje sumadinka

Sve krupnoplodne visnje pa i sumadinka imaju sklonost izrodnjavanja rodnih grana.
Kako se radi pravilna kvalitetna rezidba ove visnje.
 
Nazad
Vrh