Reprodukcija ovaca

Sličan efekat kao i sa raži se postiže sa žitom. Čak sam i kod kunića koristio kada ženka neće da primi zeca.
Jednostavno se zrno dodaje u hranu i to kao što je kolega napisao do 300 grama po ovci.Dovoljno za dnevni obrok.
kolega pa i raz je vrsta zitarice ako se slazete?inace sve vrste zita su bogate vitaminom E,mada ja mislim da je ovas(zob) na prvom mestu pa tek onda raz.medjutim ovo ne cini ni 20% potrebnih uslova da bi se ovce parile!
kolega pivac nisam siguran da se vase ovce pare zbog razi koju im dajete.sada je sezona parenja i verovatno bi se parile i bez toga slicnim redosledom.da ste taj eksperiment pokusali u aprilu ili maju,onda bi vasa teorija mogla da se dokazuje.jednostavno taj unutrasnji okidac,koji je povezan sa genetikom je na prvom mestu,a hrana je samo neophodna nadogradnja i forsiranje.
 
Sasvim sam siguran da se ovce ne pare zato što su jele raž ili žito (pšenicu). pare se prvenstveno u sezoni parenja, ali polni žar je izraženiji, duže traje, mogućnost oplodnje bitno veća . Nadalje , raž se koristi i u humanoj medicini. Pokušajte popiti čaj od raži, bitno pojačava perifernu cirkulaciju.
 
pozz za sve forumaše....pitanje za vas..:..imam 20 -ak ovaca idf....neke su već sjajne...nele su u fazi mrkanja...pa mi to sve nekako raštrkano...non stop briga oko toga..... da li bih ja mogao planski odvojiti ovna od ovaca i onda u željenom periodu ga upustiti među njih.....tako da bih ja recimo mogao planirati da za određeni period imam jaganjce za prodati......ili za ispeći.....dali se u stvari tako radi planski pripust ovnova.....?? hvala i pozz svima
 
da, odvojis ovna i pustas ga planski po 3 dana sa ovcama pa ga odvojis 17 dana, pa posle ponovo da bude 3 dana sa njima (naravno ovce moraju biti u dobroj priplodnoj kondiciji)
 
pozz za sve forumaše....pitanje za vas..:..imam 20 -ak ovaca idf....neke su već sjajne...nele su u fazi mrkanja...pa mi to sve nekako raštrkano...non stop briga oko toga..... da li bih ja mogao planski odvojiti ovna od ovaca i onda u željenom periodu ga upustiti među njih.....tako da bih ja recimo mogao planirati da za određeni period imam jaganjce za prodati......ili za ispeći.....dali se u stvari tako radi planski pripust ovnova.....?? hvala i pozz svima
Kod mene je sličan broj ovaca kao i kod tebe. Pre dve godine sam počeo plansko odvajanje ovnova od ovaca da bih ih pustio u ovce kada ja želim. Tako sam i ove godine uradio. Kada sam primetio da ovce počinju da se pripaćavaju ja sam odvojio ovnove a to je bilo početkom jula meseca. Ipak mi je se jedna pripatila i juče je ojagnjila dvoje ženskih jagnjadi. Ovnove sam pustio u ovce 20 avgusta. Od kad sam u stado ubacio romanovskog ovna retko koja ovca da ne ojagnji dvojke.
 
Kod mene je sličan broj ovaca kao i kod tebe. Pre dve godine sam počeo plansko odvajanje ovnova od ovaca da bih ih pustio u ovce kada ja želim. Tako sam i ove godine uradio. Kada sam primetio da ovce počinju da se pripaćavaju ja sam odvojio ovnove a to je bilo početkom jula meseca. Ipak mi je se jedna pripatila i juče je ojagnjila dvoje ženskih jagnjadi. Ovnove sam pustio u ovce 20 avgusta. Od kad sam u stado ubacio romanovskog ovna retko koja ovca da ne ojagnji dvojke.
kolega to koliko ce vam ovca ojagnjiti jagnjadi zavisi samo od ovce nema veze sa ovnom,pogotovu ne sa njegovom rasom.
 
ne zaboravite da svoko zivo bice nosi gene od majke i od oca , tako da na broj jagnjica uticu oba roditelja i zato je bitno da ovan od koga se ostavljaju jagnjici za priplod bode iz dvojki. ne kaze se za badava da je dobar ovan 80% stada
 
Gorane i sam znaš da nije tako jer sve zavisi od ovna tj. koliko je on spreman za akciju i potpuno se slažem sa postom kolege Slavisa
podrazumevao sam da je ovan zdrav,prav i sposoban za akciju i hoce da skace.a ako je to tako onda on nema veze sa brojem jaganjaca,vec iskljucivo broj jajnih celija koje su kod ovce spremne za oplodnju.ne kazem da prethodni ovan ciji je potomak ovca koja se sada pari nema uticaja,vec samo ovan koji sada vrsi oplodnju.mnogo veci genetski uticaj na ovcu imaju babe,tetke i naravno majka nego li otac,stric ili ujak.
uostalom slicno kao i kod ljudi.sve zene koje ja poznajem koje imaju blizance ili bliznakinje,imaju jos ili tetku ili babu ili sestru...dakle zenskog srodnika koji ima blizance(dakle bliskok zenskog srodnika).Otac je mogao biti bilo ko koje zdrav i prav,svakako bi bili blizanci,mozda malo manje ili vise lepi pametni itd...
jos jedan primer pogledajte kako se cesto desavaju slucajevi dvojki,trojki,pa i vise kada se radi vestacka oplodnja,kave tu veze ima muzjak,ama bas nikakve.
citajte genetiku,ona je slicna matematci...
 
Kolega goranue je potpuno u pravu. Ako je ovan dobre rase, posebice one koja ima osobinu izražene plodnosti, to znači da njegovi potomci mogu (a ne moraju) naslediti tu osobinu. To ne znači da će ovca koju on oplodi odjednom zametnuti veći broj jajnih stanica. Tu će veći utjecaj imati dobra prehrana neposredno prije parenja, jer dobra hrana može bitno utjecati na broj jajnih stanica.Ako ovca genetski ne može zametnuti više od jedne jajne stanice, sve ostalo je uzalud i hrana i ovan upravo da je i svjetski prvak.
 
ma neka su one nama žive i zdrave (mislim na ovce ).....i neka nam jagnje zdravu jagnjad...i naravno ...:neka žive muževi naših žena !!!
 
Kolega goranue je potpuno u pravu. Ako je ovan dobre rase, posebice one koja ima osobinu izražene plodnosti, to znači da njegovi potomci mogu (a ne moraju) naslediti tu osobinu. To ne znači da će ovca koju on oplodi odjednom zametnuti veći broj jajnih stanica. Tu će veći utjecaj imati dobra prehrana neposredno prije parenja, jer dobra hrana može bitno utjecati na broj jajnih stanica.Ako ovca genetski ne može zametnuti više od jedne jajne stanice, sve ostalo je uzalud i hrana i ovan upravo da je i svjetski prvak.

dobro je kolega,da ste potvrdili,jer ovaj sajt i sluzi razmeni iskustava i medjusobnoj pomoci .ali znanje je danas osnova svega,kao i nauka.slobodno mogu reci da koliko god je bitno znanje u racunarskoj tehnici i informatici toliko i u poljoprivredi.ko hoce rezultate znanje je neophodno dzaba vam rad kada srazmerno njemu nema rezultata.ja se ovim poslom bavim iz hobija,ali sam ipak dosta citao i pricao sa ucenim ljudima iz ove oblasti.genetika je osnova svega i to kosta jako puno,sve ostalo nadogradnja.sada ce neki od vas biti pametni pa ce reci ishrana je vazna ili vaznija.ja podrazumevam da danas u 21.veku ljudi ne muce zivotinje i da ih svi normalno hrane,ako ne mogu bas izvanredno.oni koji nece ili ne mogu da hrane ovce,ne treba da budu ni predmet ove nase diskusije,jer oni i nisu kolege,vec ne znam kako bih ih nazvao...ako nemate novca da kvalitetno hranite 100komada,imate 50,ako nemate 50mozete 10kao ja ili cak i manje!
 
Po vašim postovima poštovane kolege ispada da ja treba da verujem vama a ne svojim očima i od sada nemojte pisati ovde neke proizvoljne stvari ako nekoga citirate navedite i gde je to napisao ili ako citirate nekog odgajivača kojeg. Nauka može da pogreši ali zato biologija nikada ne greši.
 
1. Ован својим мирисом и понашањем стимулише овцу на парење. Постоје овце које се још увек сезонски паре и код којих су овнови полно активни само у једном делу године док је романов селекционисан навансезонски припуст и активнији је од других раса што се тиче воље за парењем те тако додатно стимулише овцу па то има утицаја на плодност.
2. Наука је скоро доказала да јајна ћелија бира које ће сперматозоиде да пропусти у себе. Такође покретљивот и виталност сперматозоида зависе од овна.
3. До оплодње може доћи али један или више ембриона могу да угину ако је ован лош или има неку генетску ману што опет условљава слабо виталне сперматозоиде који дају слабо витални ембрион који неможе да се усади у зид материце и који угињава. Тако да добијемо мали број близанаца и доста поновних мркања оваца.
4. Једнојајчани близанци настају када се настали ембрион дели на два и то може да буде условљено овном јер не даје овца више јајних ћелија већ се та једна оплођена под неким околностима које могу да буду утицај оца подели.
Тако да ја не бих рекао да баш ован нема утицај на број јагњади код оваца.
Можда је битније да овце буду лепо храњене и да се тако иницира већи број јагњади али утицај овна на број рођене јагњади се не може порећи.
 
Po vašim postovima poštovane kolege ispada da ja treba da verujem vama a ne svojim očima i od sada nemojte pisati ovde neke proizvoljne stvari ako nekoga citirate navedite i gde je to napisao ili ako citirate nekog odgajivača kojeg. Nauka može da pogreši ali zato biologija nikada ne greši.

i sta kazete kolega nauka moze da pogresi,a biologija ne moze.a biologija je verovatno sport a ne nauka.
evo vam moj primer ovan star 3godine.stado od devet ovaca.od toga tri ovce se do sada jagnjile za tri godine neke 4 neke pet puta sve se bliznile.ostalih sest ovaca otprilike polovican ucinak hocu reci jedno bliznjenje jednom jedno jagnje.ponavljam ovan isti!
za kolegu nemanju:
stavke 1.2.3u vasem komentaru,eliminisane su mojom prvom konstataciom ''podrazumeva se da je ovan zdrav,prav i da hoce da skace''.
slazem se delimicno sa stavkom 4,ako su blizanci jednojajcani,a sta ako su dvojajcani.vi kolega tvrdite da ovce daju samo jednojajcane blizance?!to je vec nesto potpuno novo za mene...
teorijski mozada bi se moglo govoriti o nekom uticaju ovna na broj jaganjaca,prakticno bi taj procenat bio zanemarljiv(ne kazam jednak 0!).Ali u praksi,glavom garantujem da je 99% do ovaca,uz ogradu ''podrazumeva se da je ovan zdrav,prav i da hoce da skace''.
 
Mislim da je Nemanja pod stavkom 1. objasnio sta zeli reci Kvicoje, a to je da ovan svojim prisustvom i feromonima utice da ovca ovulira i pripremi veci broj jajnih celija za oplodnju.
Znamo da je jedan od metoda izazivanja polnog zara kod ovaca prisustvo ovna, zato mislim da neke kolege hoce da kazu da nacin na koji ovan izaziva polni zar kod ovaca, da na isti nacin svojim feromonima podstice ovcu da izazove ovulaciju veceg broja jajnih celija. Ono sto se ne mogu sloziti sa Nemanjom jeste da zavisi od rase aktivnost ovna. U boljim uslovima drzanja ovan svake rase, bar koje sam ja video je 24 sata svaki dan u godini spreman za parenje.

Pod stavkom 4. mislim da se Nemanja nije dobro izrazio i da je mislio da ovca kod koje se desavaju jednojajcani blizanci u momentu oplodnje ne izbaci vise od jedne zrele jajne celije. Nije mislio na svaku ovcu sa blizancima.
 
Mislim da je Nemanja pod stavkom 1. objasnio sta zeli reci Kvicoje, a to je da ovan svojim prisustvom i feromonima utice da ovca ovulira i pripremi veci broj jajnih celija za oplodnju.
Znamo da je jedan od metoda izazivanja polnog zara kod ovaca prisustvo ovna, zato mislim da neke kolege hoce da kazu da nacin na koji ovan izaziva polni zar kod ovaca, da na isti nacin svojim feromonima podstice ovcu da izazove ovulaciju veceg broja jajnih celija. Ono sto se ne mogu sloziti sa Nemanjom jeste da zavisi od rase aktivnost ovna. U boljim uslovima drzanja ovan svake rase, bar koje sam ja video je 24 sata svaki dan u godini spreman za parenje.

Pod stavkom 4. mislim da se Nemanja nije dobro izrazio i da je mislio da ovca kod koje se desavaju jednojajcani blizanci u momentu oplodnje ne izbaci vise od jedne zrele jajne celije. Nije mislio na svaku ovcu sa blizancima.
malo u pravu malo nije kolega,a kako bih ja mogao znati sta on misli i podrazumeva,ja samo citam sta je napisano i to komentarisem.ako iskljucimo ono sto vi predpostavljate da je on napisao pod stavkom 4.definitivno covek nije u pravu.
 
Ono sto se ne mogu sloziti sa Nemanjom jeste da zavisi od rase aktivnost ovna.
I ovde potpuno grešiš jer ovan romanovske rase 6 sati pre ovnova bilo koje druge rase oseti da ovca oće da se pari.
A u tački 2. vam je Nemanja pojasnio šta je nauka skoro dokazala ali nije širio kakva su nova otkrića tek na pomolu.
 
Teško je u kratkom tekstu sve reći. Zapravo svatko od nas upozorava na neki dio ili činjenicu koju smatra bitnom. Vjerujem da nitko ne misli kako ovan nema utjecaj na kvalitet i broj potomaka.Govorimo o tome čiji je utjecaj veći. Dakle ne pobijam stav kolege Nemanje. No smatram da kod rasa ovaca koje imaju plodnost npr. 110-120% možete dovesti ovna kakvog želite, ali nećete premašiti prosjek plodnosti iste rase.Tek u slijedećoj generaciji , njihovi potomci mogu po očevoj liniji naslijediti plodnost veću od 120%, no treba naglasiti da se taj gen plodnosti ne prenosi lako. Nemojte me tjerati da sada opet pretražujem literaturu pa da citiram autore.Ni to nije garancija da su oni u pravi, ali vjerujem da praksa ovo potvrđuje. Naime, poznato je da se npr. ovnovi romanovske rase uvode u stada radi povećanja plodnosti potomstva.
 
Nazad
Vrh