Reprodukcija ovaca

Ja se ne slažem sa Rajkom. Da imam pare otkupio bih od njega te ovce. Zašto. Ja imam 10 drugojagnjenica. Melezi sa pramenkom i rom. Dobio sam bolju plodnost. Odličnog su zdravlja. Rano im počinje sezona mrkanja. Sve se ojagnile do 20decembra. Mrkale se ponovo oko 40 dana posle jagnjenja. Sve ovo se desilo na vrlo oskudnoj hrani (katastrofalna suša). U ovim uslovima od virtemberga nebi imao ništa. Siguran sam da je lakše hraniti dve poluromanove nego jednu virtemberg. Jos i ovo. Kod tih ovaca nisam imao gubitaka jagnjadi. Ova prošla godina bila je kakva je bila ne ponovila se. Al i ova ne liči na bolje. Mladenci prošli a trava ne kreće.
 
Ja nebih bas da se upustam u polemiku sta je bolje a sta ne iskusio sam i jedno drugo i video sta je bolje isto tako oko ishrane na oskudnoj ishrani nijedna rasa nece pokazati rezultate ali kad joj date sve i ona izneveri ocekivanja onda je treba menjati.
 
ja cu probati da dodjem do jednog romanovskog jagnjeta
jer u mom kraju je lakse prodati dvoje od 30 nego jedno od 40-50 kg
30 kg * 3 eura = 90 * 2 =180 eura
50 kg * 2,5 eura = 125 eura
dobitak 55 eura na ovim dvjema a o potrosenoj hrani koje jedno pojede i problemu da ga plasiras tako velika i da ne govorim plus vitalnost romanovske jagnjadi

---------- Poruka napisana u 18:54 ---------- Prethodna poruka je at 18:53 ----------

ali naravno svi vide neku svoju racunicu u zavisnosti na kojem principu rade
 
Jedan moj zemljak,ima stado 35-40kom ovaca,uspeo je da spoji i kvalitet i kvantitet,ne znam kako,ali je uspeo.Bavi se ovcarstvom od kada je prevremeno penzionisan,pa dosao na selo,nekih 13-14god.otprilike.Njegova prica je sledeca:imao je u pocetku nase domace ovce,zatim je nabavio ovna w i ukrstio,nakon toga sva zenke je zadrzao pa ukrstio sa idf.onda je uvezao ovna romanova pa je zenska grla ukrstao sa njim.Sve ovce koje sada ima su rezultat tog ukrstanja.Zadnjih nekoliko godina uvek ima ovna sarolea i te jaganjce prodaje za klanje.Procenat bliznjenja mu je veliki zadnjih 3 god ima 1.92jagnjeta po jagnjenju.Sve ovce mu se pare mesec dana nakon zasusivanja najkasnije,on tvrdi potpuno prirodno bez vestackog izazivanja polnog zara.Jagnjad su vrhunska,izuzetno napreduju i jedu kao nenormalna,a procenat mesa je izvrstan sto su mi potvrdili i mesari koji kupuju od njega.I sto je najvaznije tokom cele godine ima jaganjce na prodaju,i to kad niko nema,a tada ih prodaje posto on hoce.Za novu godinu je prodao 10kom,a za Bozic jos 25kom.Mislim da i sada za 1maj/Uskrs ima 20-30kom.Kako to postize ne znam,video sam kako ih hrani i sta im daje,nista posebno:lucerka,malo silaze i ne previse koncentrata i zita.Ne verujem da koristi sundjerisanje jer bi mu to bilo sigurno preskupo.Znam samo da on bas dobro zaradjuje od ovog posla.Kupio sam dvoje zenske jagnjadi od njega pa cu uskoro videti kakvi su rezultati.
 
njegova tajna druze su ovce koje imaju 50 posto romanov krvi a drugih 50 od w i idf(takodje policiklicna rasa),sarole na sve to samo da masu janjadima i prirast
 
Citirao bih goranue i naravno mislim da je ta tvrdnja istinita : "Sve ovce mu se pare mesec dana nakon zasusivanja najkasnije,on tvrdi potpuno prirodno bez vestackog izazivanja polnog zara".

Isti slucaj je i kod mene sto sam vam pricao ali samo pod uslovom da ovce imaju dosta zita i kvalitetnog sijena, barem je takav slucaj kod vlasicke a ewo vidimo da kod tog covjeka s manjom ishranom postizu predobar rezultat sto je za svake pohvale.

Takodje svidja mi se sto je kolega rajko rekao :" na oskudnoj ishrani nijedna rasa nece pokazati rezultate ali kad joj date sve i ona izneveri ocekivanja onda je treba menjati". Zaista je tako nije bitna rasa kod mene je vlasicka kod ovog covjeka su melezi svih vrsta ali vidi se da ima rezultata.
 
Nalazio sam na nekim forumima komentare tipa ako ovce nisu bile policiklicne,nakon radjene sinhronizacije postale su policiklicne.Sta ostale kolege misle o tome?
 
@goran,nije bas nebuloza ima i takvih slucajeva,ali ima i slucajeva gde ovce ostanu neplodne usled cisti,poremecaja hormona i sl
ovo su sve iskustva odgajivaca i veterinara koji su to radili
ne treba brkati policiklicnost sa situacijom kad se ovca ojagnji u sept od sundjera ,zasusi do dec i sama se pari zbog kratkog dana...
 
Gde li imaju vlasicke pramenke da se kupe u Srbiji i kakva im je cene?Čitao sam prethodne poruke i zakljucio ako se u obzir uzmu vrednost uloga i vracenog ova vlasicka je br.1.
Ovo nema nikakve veze sa temom "Reprodukcija ovaca"!

---------- Poruka napisana u 13:53 ---------- Prethodna poruka je at 13:50 ----------

Molio bi kolege da obrate pažnju na naslove tema u kojima pišu.
 
Neverovatno,ali desilo se i vansezonsko parenje i kod mojih ovaca.Pustio sam ovna medju njih pre 15 dana,bio je pre toga 4 meseca odvojen.Jedina greska sto je previse debeo i ispao iz kondiciji jedva skace.Dao sam mu vitminski kompleks i osisao ga to je sve sto sam mu mogao pomoci.Do sada je skako na dve ovce,to sam video,a mozda su jos neke u toku noci,posto je on nocni tip.Taman kada sam mislio da zamenim stado kako me kolega posavetovao,pocelo je parenje.Jedino me brine ovan posto bas deluje iscrpljeno,veci deo dana lezi i sto je najcudnije nece da se bije,cak ni majku koju je jesenas jurio po pasnjaku!?
 
Prirodan nacin parenja ovaca

Kod ovog načina parenja, ovnovi oplode ovce skačući na njih. Traje kratko, pri čemu ovan izlučuje oko 0,8-1,5ml ejakulata u kome se nalazi više milijardi spermatozoida.Jedan odrastao ovan može dnevno da oplodi do 4 ovce. To se ne radi uzastopno svaki dan. Zašto? Zato što se na taj način ovan brzo iscrpljuje i veći broj ovaca ostaje neoplođen. Zato se preporučuje da odrastao ovan u toku dana oplodi do dve ovce dnevno gde bi razmak između dva skoka bio najmanje osam časova. Mladi ovan dnevno treba da oplodi najviše jednu ovcu.Od starosti, ishrane, kondicije kao i od načina organizacije parenja i iskorišćavanja ovaca zavisi koliko će jedan ovan oploditi ovaca u toku godine.Prirodni način parenja ovaca može biti divlji, klasni, haremski i individualni.Divlje parenje ovaca karakteristično je za primitivne rase i ekstenzivno ovčarstvo. Ne kontrolisano je zato što se ne planira koji će ovan koju ovcu oploditi. Ovnovi se puštaju među ovce, ne zna se ni datum parenja, na pojedine ovce ovnovi skaču i po više puta. Tako se previše iscrpljuju i kratko se zadržavaju u priplodu. Tom prilikom, i jedan broj mlađih grla biva oplođen pre vremena. Na jednog starijeg ovna dolazi 20-25 ovaca (najviše 40), a na dvisca 10-15 ovaca. Klasno parenje podrazumeva da se ovce dele u grupe kako bi se izvršila korekcija određenih osobina (težina tela, širina grudi, gustina vune), i svakoj grupi se dodeljuje ovan koji je zadužen za određene korekcije. Kod ovog parenja, na jednog ovna dolazi 40-60 ovaca. Nedostaci su ti što se po ocu ne zna tačno poreklo jagnjadi, a ni vreme parenja. Haremsko parenje- po ovnu određuje se grupa ovaca (40-60), ne zna se samo vreme parenja. Kod ovog i klasnog parenja zasebno se drži svaka grupa ovaca. Individualno parenje se najviše primenjuje. Jedan ovan se koristi za 60-80 ovaca. Prema odgajivačkom cilju proizvodnje određuju se roditeljski parovi. Sastavlja se plan pripusta i tačno se zna koji će ovan koju ovcu da oplodi. Na ovaj način se dobijaju najbolja jagnjad.Koja su vasa iskustva kolege?

Izvor: Sajt psss.







 
Poslednja izmena od urednika:
Starost ovaca-razlog za iskljucenje iz priploda

Proizvodnja u ovčarstvu je rentabilna ukoliko su u stado uključena mlada i zdrava grla koja daju maksimalnu proizvodnju. Da bi se proizvonja održala na visokom nivou starije ovce se moraju pravovremeno zamenjivati mladim produktivnijim grlima.

Životni vek ovaca je, kako se u praksi pokazalo, 12,13 pa čak i 15 godina. Međutim ovce se najčešće isključuju iz proizvodnje u starosti 6-7 godina. Posle 7. godine zubi ovaca su prilično istrošeni, polomljeni i ispali. U tim godinama ovce imaju manju mlečnost, jagnjad imaju slabiji prirast i lošiju otpornost. Sve ovo govori da su takve ovce ’’nerentabilne’’ za držanje. Takođe, stariju ovcu je teško prodati ili joj je cena mala. Popravka kondicije u ovoj fazi je praktično nemoguća.

Dakle preporuka je da stado treba obnavljati počev od ovaca 6-7 godina starosti. Posle 6 jagnjenja, ovca u većini slučajeva mora da bude isljučena iz dalje proizvodnje. Jedan od načina da se utvrdi starost ovce je pregled njenih zuba. Ovca kojoj nedostaju pojedini zubi mora biti isključena jer će imati problema pri ishrani, a time će se smanjiti i njena proizvodnost. Povremeni pregled stanja zuba kod ovaca bi trebalo da postane praksa svakog proizvođača. Pri ovakvom pregledu treba obeležiti ovce koje imaju problem


Izvor: sajt psss






 
Poslednja izmena od urednika:
Polni ciklus kod ovaca

Polni ciklus je period od pojave prvog znaka estrusa i ovulacije do početka sledećeg estrusa. Estrusni ciklus varira.. U proseku traje 17 dana.Ovca je poliestrična životinja. Estrus se javlja u toku cele godine što znači da može biti oplođena u svako doba.Za prvu oplodnju ovca je sposobna kada polno sazri, a to je u uzrastu od 6-12 meseci. Ranostasne rase ovaca ranije stasavaju. Kod njih se polni nagon javlja sa 6-7 meseci, a kod srednjestasnih i kasnostasnih rasa nešto kasnije 8-12 meseci i to sve u zavisnosti od njihove razvijenosti, uslova ishrane i nege. U to doba mlada grla su sposobna da daju potomstvo, ali se ne smeju puštati u priplod jer nisu dostigla fizičku zrelost (potreban porast).Ovce najbrže rastu u prvoj godini. Tada mogu postići 2/3 svoga porasta. Mlada grla ranostasnih rasa prvi put mogu da uđu u priplod sa 6-9 meseci, ako su obilno hranjena i dobro razvijena to jest ako su pored polne zrelosti postigli i fizičku odnosno ekonomsku zrelost. Kasnostasne rase prvi put ulaze u priplod sa 18 meseci odnosno kada dviske ili dvisci imaju po 2 stalna sekutića, a srednjestasne ulaze sa 15-16 meseci. Ako njihova masa tela nije manja od 45kg, onda mlada grla se mogu pripustiti i sa godinu dana.Ako dođe do oplodnje mladih grla pre vremena, ona ne mogu normalno da rastu i da se razvijaju. Zbog čega? Zato što veliki deo hranljivih materija odlazi za potrebe fetusa i naročito u oskudnim godinama grla zakržljaju, ojagnje se sitna jagnjad i daju malo mleka i vune.Pravi ili normalni estrus podrazumeva da su spoljne manifestacije praćene ovulacijom. Pored pravog, postoji i lažni kada se ispoljavaju spoljašnji znaci, a izostane ovulacija. U toku estrusa nastaju promene u ponašanju ovaca. One su uznemirene, bleje, skaču jedna na drugu, češće mokre, apetit im je smanjen. Na polnom otvoru se javlja sluz koja je najpre svetle boje, a nakon pola dana postaje mutna, a posle 24h guste je konzistencije i žućkaste boje. Vulva je crvenkasta i natečena.Ovulacija nastaje oko 25h posle prvih simptoma polnog nagona. Najbolje je da se ovce pare 20h nakon početka ispoljavanja polnog žara. U većem % ovulacija nastaje noću, tako da popodnevna parenja imaju prednost nad jutarnjim.Ovce se u proseku u priplodu drže pet godina. Nakon toga se izbacuju i zamenjuju podmladkom. Gledajući praktično, ovce se drže u priplodu sve dok se redovno jagnje, daju prosečnu količinu mleka i vune i sve dok imaju zube da mogu normalno da se hrane.

Izvor: sajt psss
 
Poslednja izmena od urednika:
Gledanjem po netu, nadjem jedan interesantan podatak. Kako sam gledao podatke u vezi reprodukcije, nasao sam podatak da je kod razlicitih rasa ovaca prisutan razlicit opseg otvaranja cerviksa u estrusu. Naime interesantno je to sto su ustanovili da je kod Texela najveci opseg otvaranja cerviksnog kanala i samim tim rezultati kod umjetnog osjemenjivanja svjezim sjemenom transcervikalnom metodom su itekako visoki za razliku od drugih rasa.
 
Prijatelji treba mi vasa pomoc i savjeti!Pocetnik sam u ovcarstvu i imam desetak ovaca(Naucili su me da se nikad ne govori tacan broj sujevjerje :osmeh:)Ojagnjile su se u periodu od 25 oktobra do kraja decembra pa me zanima kakve su mogucnosti da se mrkaju u proljecnom periodu na prirodan nacin i sta da uradim da bi ih stimulisao za parenje!Ovan je odvojen od njih!Da se pohvalim Awasi sa AMF-a!
 
Nazad
Vrh