Reprodukcija ovaca

Zob i stočni grašak su odlična kombinacija za košenje i sušenje.
Jako dobra hrana ali je neradim iz razloga sto mi zauzme njivu i stigne u neko vreme kad se nemoze njiva iskoristiti za naredni usev pre sam za soluciju jesenjeg graska ranije oslobodi njivu za sledecu kulturu. Opet odosmo sa teme.
 
Kolega Vojvodjanin,ti imas dosta ovaca,kazi nam ti nesto.mrcu li se tvoje ovce van sezone i da li te ovce posebno pripremas?
Inace,imam mogucnost nabavke tritikala,ono je hibrid psenice i razi,e sad miladinovic tvrdi da je raz najbolje hranivo za pripremu ovaca za parenje,tako da kontam da nju koristim u odnosu 50:50 sa kukuruzom.
 
Kolega Vojvodjanin,ti imas dosta ovaca,kazi nam ti nesto.mrcu li se tvoje ovce van sezone i da li te ovce posebno pripremas?
Inace,imam mogucnost nabavke tritikala,ono je hibrid psenice i razi,e sad miladinovic tvrdi da je raz najbolje hranivo za pripremu ovaca za parenje,tako da kontam da nju koristim u odnosu 50:50 sa kukuruzom.

Bolje je nego sam kukuruz jecam kod tebe ima sigurno ubaci i njega.
 
Bude i mrkanja van sezone, doduše ne mnogo, uglavnom mlađe i ovce koje su u dobroj kondiciji.A što se tiče nekih priprema ...ništa.Svi znate da je kod nas extenzivan uzgoj.Paša od početka Aprila do snega ili dok se ne poore.
Tritikal nisam nikada koristio ali sam čuo da je odličan i da rađa bolje od pšenice ( oko 5 tona po Kj ).
 
Hocu,ubacicu i jecam.Na mnogo mesta sam primetio da o jecmu govore kao o jako vaznom hranivu za reprodukciju ovaca,zbog visokog sadrzaja vitamina E.Takodje,u literaturi stoji da se ovnovima u toku mrkanja mogu dodavati i po jedno zivo kokosije jaje,negde kazu i kuvano,i mleko u prahu,radi bolje proizvodnje sperme.
 
Ja ovcama i kozama dajem tritikal vec 2-3 godine i prezadovoljan sam sa njime.Kako sam ja citao nesto i kako ljudi pircaju kukuruz pravi loj a jecam i ovas meso.
 
Ja ovcama i kozama dajem tritikal vec 2-3 godine i prezadovoljan sam sa njime.Kako sam ja citao nesto i kako ljudi pircaju kukuruz pravi loj a jecam i ovas meso.
Tako je,ali opet,znam pouzdano za ljude koji kod W ovce,za pripremu za parenje koriste iskljucivo kukuruz i to u kolicini od 0.5 kg na dan po ovci.Naravno,preduslov za oplodnju van sezone je da ovce ne izmrsave dok doje,a moje dok odhrane jaganjce izgledaju kao da je neko bacio cupavo belo cebe preko poni bicikla:haha:
 
Za poticanje mrkanja je najbolja raž, ona potiče i perifernu cirkulaciju i polni žar.Teško ju je pronaći jer se u mom kraju slabo uzgaja.U nedostatku raži je sigurno dobra i pšeno-raž (tritikal), ječam, pšenica pa i sam kukuruz.
U svakom slučaju jača hrana potiče parenje.
 
Plodnost tih mesanki najvise zavisi od Rom ovna cije su one cerke a kvalitet R ovnova kod nas je dosta diskutabilan zatim svaka F1 je prica za sebe i tu se treba vrsiti selekcija posle drugog jagnjenja ja nemam neko iskustvo imam tek par trecejagnjenica i ostalo su drugo i prvo jagnjenje i dviske njih 12 cini mise i pet ce malih sad ostati zenskih iz ove ture imam jednu koja je dva puta dala po jedno dve su u dva jagnjenja dale tri jagnjeta(1+2) ostale su u dva ili tri jagnjenja dale dvojke jos nisam imao trojke od njih. Znam malo ljudi koji su imali dosta trojki i koju cetvorku. Da pojasnim ovo oko ovna neznaci ako je lep i u tipu rase da nosi i izrazen gen plodnosti. O najbitnijoj stavki a to je ishrana necu ni da pricam to se podrazumeva.
 
ne znam da li je potrebno da to opet ponovim ali 90% plodnosti zavisi od ishrane a 10 % od jedinke u okviru jedne rase. Bio sam nedavno ja jdenoj od najboljih W farmi u Bavarskoj gde imaju plodnost 1,8 i nesto po jagnjenju.To nesto zavisli od sezone kada se pare. Zvotiinje imaju izobilnu pasu u prolece i jesen, leti se po malo dohranjuju, u toku zime (nekih 5 meseci) imaju silazu po zeli. Mislim da to za W ni malo nije naivna brojka. Stao trenutno broji oko 600 priplodnih oavaca a gubitci jaganjaca su izmedju 3 i 5%. Stada te ili slicne velicine u Vovodini uglavnom buda zadovolja kad ovca odgaji jedno jagnje ili nesto vise. Hrana i samo hrana
 
slazem se ja ihranom u potpunosti ali mislim takodjer da genetika i selkecija isto znaci,kada se poklope ove 3 kobinacije budite sigurni u doprinos jagnjadi,
 
slazem se sa miljkom u potpunosti ishrana je kljuc uspjeha na licnom sam se primjeru uvjerio i to sa pramenkama povecao sam klicinu jecma u ishrani
 
Kazem ja dsa je genetika bitna ali 10% je genetika a 90% hrana tako da se genetika kad se ove dve stvari uporede skoro moze zanemariti. Naravna da se to ne sme zapostaviti ali to je dug i mukotrpan rad. Zbog toga se selekcija radi na par hiljada ovaca da bi to imalo nekog smisla i da bi se to primetilo. Ishranom se to moze osetiti u prvom parenju.
 
Pricali smo o tome da postoje rase ovaca sa sezonskim i vansezonskim nagonom za parenje. Rase ovaca kao stu je pramenka, sufolk, texel ili neke druge imaju taj neki prirodni sezonski nagona za parenjem sto znaci da jajnici postaju aktivni sa skracivanjem dana i tada ovce ulaze u estrus. Sezona parenja obicno trja nekoliko meseci, od prilike od septembra do februara. Kod rasa ovaca kao sto je virtemberg, IDF, romanovsa ili neke druge taj neki prirodni nagon za parenjem u jesen nije toliko izrazen pa se estrus javlja i u toku proleca ili leta, odnosno skoro preko citave godine. Istrazivanja su pokazala da se i kod ovaca sa vansezonskim ciklusom ipak postoje razlike u plodnosti u odnosu na to kada se pare pa je plodnost nesto bolja ako se ovce pare u nekoj "priodnoj" sezoni parenja.
 
Ja smatram da je genetika presudna. Ovce koje genetski nemaju veliku plodnost hrani kako hoćeš nema rezultata.
 
pramenke se pari i u junu pa jagnjad stizu u novembru vidio sam ali taj odgajivac ih slabo hrani tako da ne stignu da se upare ponovo u decembru
 
Kazem ja dsa je genetika bitna ali 10% je genetika a 90% hrana tako da se genetika kad se ove dve stvari uporede skoro moze zanemariti.
S obzirom da sam laik, nebih da licitiram procentima ali moram da priznam da pripadam trecoj generaciji ovcara u mojoj porodici koja je ocigledno bila u zabludi misleci da genetika u znatno vecem procentu doprinosi plodnosti.
 
ja bih ovo polemiku drugacije formulisao,
1.genetika je br.1
2.kad imate grlo sa odredjenim genetskim potencijalom e tad hrana stupa na scenu(dal je 90 % il manje),tj dali ce grlo pokazati svoj genetski potencijal zavisi od uslova drzanja(hrane,i ostalih pratecih faktora)
3.kad bi samo hrana bila vazna,sve rase bi imale iste mogucnosti i sva grla u okviru rase bi bila potencijalno dobra
-kod mene na malom broju grla iste ovce vec 3 godine imaju istu plodnost,sto ne znaci da su non stop na istoj ishrani,al to nije slucaj sa svim njihovim potomkinjama,znam ja da jeg gen plodnosti najteze odrziv ali je ipak GEN
 
Nazad
Vrh