Reprodukcija ovaca

Mogu da vam kazem da je genetika na prvom mestu . ali bez hrane nema nista , tako od magareta trkacki konj ne biva, i od dobrog konja bez dobre hrane nema rezultata , jer bez dobrog temelja nema ni dobre kuce
 
Uzeo sam neku mesanku W i Cigaje stara je malo jace od godinu dana ima 90ak kg al nije bila sa ovnom do sad, pa me zanima za koliko bi trebala da se pari otprilike ? I dali postoji mogucnost da je jalova s obzirom da ima tu kilazu i starost a da se nije mrkala do sad?
 
Trebala bi da se pari za 6 meseci ako se uskoro ne ojagnji

---------- Poruka napisana 12-03-12 u 21:33 ---------- Prethodna poruka je 10-03-12 at 21:17 ----------

Koliko vremena od šišanja ovaca treba da prođe do pripusta?
 
Na jednoj farmi smo ih godinama stavljali s muzjacima, odmah poslje sisanja i nikad nije bilo nikakvih problema.
 
Ja praktikujem da ovce ne šišam mesec dana pre i mesec dana posle mrkanja kad radim sinhronizaciju. Kao nije dobro zbog stresa.
 
Poslje mrkanja nije nikako dobro sisati, jer manipulacijom ovaca moze se izazvati pobacaj. Prije mrkanja mislim da je to dug period. Dapace radi higijene i boljeg provodjenja sihronizacije bolje je osisati koji dan prije manipuliranja.
 
E ovčari moji ja neki dan dobio prvo jagnje u mom matorom životu.Lepo ko lutka,veliko,krupno_Ojagnjila samo jedno.Majka teksel-sjenička a otac pravi romanovski(kažu tako,naročito prodavac).Belo sa samo malo crnog na uvetu i kod repa,ako sam dobro zapamtio.Uglavnom skoro skroz belo na majku.Znam šta hoćete da kažete - nek mi je sa srećom.E pa nek mi je.
 
Sto se tice teme reprodukcije samo cu vam reci jednu staru izreku koja se na podrucju Travnika vec od davnina prenosi s koljeno na koljeno: "Kopile tor širi"

Ako hocete brzu reprodukciju nemojte puno pametovati nego pustite ovnove u ovce i nek se ganja sta hoce bila to ovca 4-5 janje ili siljezica, a sto se tice jagnjenja siljezica mogu svima dokazati da hrane janjce kao i druge ovce jer one su same birale da se ganjaju i s dobrom ishranom nema nikakvih devijacija u njihovom daljem razvoju
 
Enes evo odgovora i pitanja nastavak iz teme plasman jagnjadi ..... Ja nemam vlašićku pramenku niti je kod mene ima. Dali ti tvrdiš da tvoje ovce ove rase imaju tri jagnjenja u dve godine? Dali tvoje ovce idu u parenje u mesecima april, maj bez veštačkog izazivanja polnog žara? Mozda si negde i napisao al pitanje kolika je plodnost u tvojih ovaca u jagnjenju a koja na godišnjem nivou? Pozz...
 
Enes evo odgovora i pitanja nastavak iz teme plasman jagnjadi ..... Ja nemam vlašićku pramenku niti je kod mene ima. Dali ti tvrdiš da tvoje ovce ove rase imaju tri jagnjenja u dve godine? Dali tvoje ovce idu u parenje u mesecima april, maj bez veštačkog izazivanja polnog žara? Mozda si negde i napisao al pitanje kolika je plodnost u tvojih ovaca u jagnjenju a koja na godišnjem nivou? Pozz...

Da imaju tri jagnjenja ali samo one koje ja hocu kao sto je Petrovo rekao izdvojiti ih i ubaciti ovna u njih dobro nahranjenog, u mom kraju nikad se ovce nisu vjestacki oplemenjivale barem vlasicka pramenka, za ostale vrste ne znam, a sigurno si nekad cuo da neko prodaje jagnje u 7-8 mjesecu od vlasicke pramenke sto je ocito da se pare u februaru ili martu...pozz
 
Poslednja izmena:
Ajd još malo pitanje. Ovako ovce vlašićke pramenke se na primer izjagnje oko prvog januara. Jagnjad zalučimo prvog marta. Pustimo ovna 15 marta u stado i ovce se pare. Dali je to tako?
 
Otprilike si to dobro opisao, malo cu te dopuniti, obicno se izjagnje kod nas na Vlasicu u januaru, februaru ovce, kod mene se trenutno jagnje siljezice.Tvoj primjer "pustimo ovce 15 marta u stado i ovce se pare" da s tim da ovan bude odvojen od nove godine na dobru hranu nakon sto se oganjala sva siljez koja se tjela ganjati i da ovce sjagnjene imaju dovoljno kukuruza jecma i zobi 100 % ce se sve ganjati ako ovo uradis jer ja tako praktikujem vec par godina ali s malim brojem ovaca dovoljno da imam jaganjaca od 30-40 kg za Bozic jer imam dosta narudzbi a svako voli mlado jagnje nego siljeze iz tog razloga sam se opredjelio na ovo...
 
Ako ides na taj nacin, znaci uglavnom su osjemenjene do kraja aprila. Janjenje je do kraja septembra i imas jagnjad za bozic staru cc 100 dana tezine prosjeka 35 kg ?
 
Nazad
Vrh