Reprodukcija ovaca

Na ostale vrste zivotinja utice to kad jedna plotkinja trazi da se pari, npr kod krava, kod svinja. Kod ovaca vise uticu spoljni faktori , npr ravnodnevica kod sezonskih rasa ili ishrana kod w i drugih vansezonskih. Mada mora da ima i uticaja ovan u stadu. Kod koza dolazi do naglog ispoljavanja polnog zara kada se jarac ubaci u stado koje je bilo bez njega
 
Poznata je valjda metoda za ranije izazivanje polnog žara ovaca EFEKAT OVNA.
Kolega,bilo bi dobro da malo pojasnis ovu metodu,ako je koristis,svima ce nam koristiti.U knjizi Blagoja Stancica,kaze da kada je polno zreo ovan odvojen od stada,bez mogucnosti da ga ovce vide,cuju ili pogotovo nanjuse,bar 30-45 dana,kada se on vrati u stado,vecina ovaca ulazi u estrus nakon 2-3 nedelje.Praksa opet kaze da je najboje da je ovan cele godine odvojen od stada,medjuti vecina nas nema mogucnost za to.
 
Upravo tako,ja se nadam da cu posle zasusenja uspeti da odradim flesing efekat,da ovce pojacnao hranim mesavinom kukuruza i tritikala u odnosu 50:50,naravno vitaminski premixi i da odvojim ovna na 30 dana.za to vreme da ih osisam orezem papke,cujem da bi korisno bilo i dati im promtselen,da sve to odradim u nadi da ce se pariti na prolece,valjda cu uspeti,ne znam sta bih vise mogao da uradim.Ako neko ima jos koji koristan savet dobro ce mi doci...
 
Kolega,bilo bi dobro da malo pojasnis ovu metodu,ako je koristis,svima ce nam koristiti.U knjizi Blagoja Stancica,kaze da kada je polno zreo ovan odvojen od stada,bez mogucnosti da ga ovce vide,cuju ili pogotovo nanjuse,bar 30-45 dana,kada se on vrati u stado,vecina ovaca ulazi u estrus nakon 2-3 nedelje.Praksa opet kaze da je najboje da je ovan cele godine odvojen od stada,medjuti vecina nas nema mogucnost za to.
. To što je napisao dr. Stančić je to. Mislim da bi trebalo odvojiti i mušku jagnjad. Ja sam našao sistem za vansezonsko parenje. Melezi rom i romanovske se već parile prosečno 40ak dana od jagnjenja. Bez neke jake hrane i ostalih zavrzlama. Dal je slučajno ili ne neznam.
 
bolje ti nih odvoj hrani sa dosta proteina ovnova a ovce spremaj sa jacom ishranom
kod komse mi se slovenke pare 20 dana nakon jagnenja nit odvaja ovna nit ih posebno hrani
 
posto ima samo nekoliko grla skoro sve se oblizne negdje promanke i jedno ali vecinom blizanci pari ih w bas sam pratio jednu ovcu prosle godine koja mu se ojagnjila prvi put sredinom juna jedno jagnje i ponovo pocetkom decembra ovaj put dvoje
pod jacom ishranom mislim veci postotak zobi pa cak i soje u ishrani so da je na raspolaganju i uz to izvodjenje na pasu barem sat dnevno radi pokretljivost
 
Ali Petrovo zar ne bi u ovom periodu forsirati ishranu bogatu energijom,a manje bogatu proteinima?to bi trebalo da je osnova flesing ishrane,kako u ovcarstvu,tako i u svinjarstvu npr.videli smo i primer Mika Antonijevića iz Čačka koji u pripremi ovnova za parenje koristi hranu za takmicarske golubove,koja ne obiluje proteinima,a bogata je lakosvarljivom energijom,i tvrdi da je prezadovoljan rezultatima.
 
ja kazem za pripremu a u toku pripusta daji energetsku u ostalom radi kako hoces stavljaj sta hocers tvoje su ja sam svoje iznijo
 
Kakva hrana za golubove taj lupa ko m...a po samaru. To su dve različite kategorije životinja. Zdrav ovan hranjen livadskim senom i ovsom uz mv lizalicu može da oplodi koliko god hoćeš ovaca. Davati ovnu hranu za golubove? Ajd da jaganjcima damo kocentrat za prasad. Na šta bi to izašlo!
 
i ja mislim a i golub nije prezivar jede insekte i ostale sitne zivotinje a koliko znam u ishrani ovaca nesmije biti hrane animalnog porjekla
energiju ovan sam dobije a minerale vitamine i proteine mozes da mu sam das
 
Ma,dobro ljudi,samo sam dao primer.kljucna rec je energija u obroku,sve knjige tako kazu da u periodu pre i posle parenja,nekoliko nedelja hrana treba da bude obogacena vise energetskim hranivima tipa kukuruza,a ne proteinskim kako kaze kolega petrovo.Bilo bi korisno da neko iznese prakticna iskustva.
 
Kakva hrana za golubove taj lupa ko m...a po samaru. To su dve različite kategorije životinja. Zdrav ovan hranjen livadskim senom i ovsom uz mv lizalicu može da oplodi koliko god hoćeš ovaca. Davati ovnu hranu za golubove? Ajd da jaganjcima damo kocentrat za prasad. Na šta bi to izašlo!

Davao sam i ja u par navrata ovnovima hranu za golubove ne u nekim ogromnim kolicinama ali u pripremi na plodnost necu da komentarisem da li se odrazilo jer je neozbiljno tu utice vise faktora ali su skakali ko ludi posle pripremnog perioda.
 
Ja znam da se ponekad ovnovima obrok u sezoni pripusta obogacuje jajima i mlekom jer ne jedu nista a skacu stalno, znaci proteini i enrgija. Priprema za sezonu treba da bude takva da je ovan uhranjen a ne ugojen i da su mu zadovoljene potrebe za mikroelementima kroz premiks ili lizalice ili tako nesto slicno. Mnogo bitnija stvar je plan pripusta i raspored ovaca koje se mrkaju na jednog ovna. mislim ali ne tvrdim jer moram da se podsetim da jedan ovan moze na 50 ovaca da ide ako se uradi sinhronizacija estrusa i to max po 2 dnevno 5 dana pa dva odmora pa opet tako, aj provericu ovo kod mene u knjizi, a ako se razvuce pripust na 2m onda jedan ovan moze i na 70 ovaca ali mora da bude dobro pripremljen i u punoj zrelosti, preko 3g.
I naravno ovo se radi sa dadatnim ovnom probacem a ako se radi pripust ujutru i uvece onda se za povecavaju dani odmora.
 
Nazad
Vrh