Reprodukcija ovaca

prvo me pitate za misljenje a onda me osudite ne svi ja sam svoje iznio a kako ce ovan prikupiti energiju pa naravno odmorom
 
kolega@Zemun bi mogao reci nesto o hrani(zrnastoj) za golubove,koncetrat(granule) za golubove 100% ,je bez animalnog porekla.
 
ma nista ali ja svoje iznesam ljetos sam tako radio mada nisam imo soje davao sam neki skupi koncentrat posle ko bure samo trci za ovaca jezik mu ispo:ppozdrav:
 
Čuo sam da je pored vijagre dobar i cijalis. Šala na stranu. Ako se sumnja na slabu aktivnost ovna može mu se dati sugonal. Tad skače kao besan. Evo kako je čovek odabiro jarca za priplod. Držo 5komada 2dana bez hrane. Onda ih pustio među koze. Koji je otišao na jasle da jede taj je završio karijeru.
 
[TABLE="width: 474"]
[TR]
[TD] [/TD]
[TD]kukuruz[/TD]
[TD]pšenica[/TD]
[TD]ječam[/TD]
[TD]tritikale[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]proteini [/TD]
[TD]7,50[/TD]
[TD]13,50[/TD]
[TD]11,50[/TD]
[TD]12,50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]lizin[/TD]
[TD]0,24[/TD]
[TD]0,40[/TD]
[TD]0,53[/TD]
[TD]0,39[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]metionin plus cistin[/TD]
[TD]0,36[/TD]
[TD]0,55[/TD]
[TD]0,43[/TD]
[TD]0,52[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]treonin[/TD]
[TD]0,29[/TD]
[TD]0,35[/TD]
[TD]0,36[/TD]
[TD]0,36[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]triptofan[/TD]
[TD]0,07[/TD]
[TD]0,18[/TD]
[TD]0,17[/TD]
[TD]0,14[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]masti[/TD]
[TD]3,50[/TD]
[TD]1,90[/TD]
[TD]1,90[/TD]
[TD]1,50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]sirova celuloza[/TD]
[TD]1,90[/TD]
[TD]3,00[/TD]
[TD]5,00[/TD]
[TD]4,00[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]kalcijum[/TD]
[TD]0,01[/TD]
[TD]0,05[/TD]
[TD]0,08[/TD]
[TD]0,05[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]fosfor[/TD]
[TD]0,25[/TD]
[TD]0,41[/TD]
[TD]0,42[/TD]
[TD]0,30[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: left"]metabolička energija (MJ/Kg)[/TD]
[TD]3,350[/TD]
[TD]3,320[/TD]
[TD]2,870[/TD]
[TD]3,150[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ovo sam na brzinu uspeo naci a tice se samo zitarica mada me zivo zanima raz i njena svojstva . Mogao bi se Mirko ukljuciti on ima dosta receptura.
 
RAŽ proteina 12, lizin 0.36, metionin+cistin 0.38, treonin 0.31, triptofan 0.10, kalcijum 0.06, fosfor ukupni 0.34, metabolička energija mj/kg 12.8 Kod mene se ne uklapa metabolička energija sa tvojim podacima
dscn3655.jpg
[/IMG]
 
Poslednja izmena:
RAŽ proteina 12, lizin 0.36, metionin+cistin 0.38, treonin 0.31, triptofan 0.10, kalcijum 0.06, fosfor ukupni 0.34, metabolička energija mj/kg 12.8 Kod mene se ne uklapa metabolička energija sa tvojim podacima
Ovo sam nasao na sajtu poljoprivredno savetodavne sluzbe nije mi pri ruci knjiga koju imam da uporedim

---------- Poruka napisana u 15:35 ---------- Prethodna poruka je at 15:34 ----------

U periodu van sezone parenja ovnove treba držati odvojeno od stada treba ih dobro hraniti i negovati. Hrane mora biti u dovoljnim količinama, a posebno treba da sadrži belančevine,mineralne materije (Ca,Fe), i vitamine (A;D;E) na nivou predviđenih normativa.


Priplodni ovnovi se nesmeju previše ugojiti, jer onda otežaju i gube volju za skokom. Na 1-2 meseca pre parenja, ovnovi se napasaju na boljim pašnjacima i prihranjuju, u početku sa po 250grama koncentrata, a za vreme parenja sa 1250gr. dnevno. Od koncentrovanih hraniva daje se ovas i ječam obično prekrupljeni. Ova hraniva utiču na pojačanu polnu aktivnost i povećavaju količinu i kvalitet sperme.



Posle završene sezone parenja, obrok se postepeno smanjuje do normalnog, vodeći računa o istrošenosti ovnova. Naročito izdašno treba hraniti i negovati mlade ovnove za priplod. Da bi se povećala polna aktivnost ovna, upotrebljava se isklijali ječam i ovas, zbog njihovog povećanog sadržaja vitamina E.


Ishrana priplodnih ovnova u toku zime treba da se bazira na kvalitetnom livadskom ili lucerkinom senu, zatim na silaži ili nekim drugim sočnim hranivima, uz obavezan dodatak koncentrata.


Ishrana sa ovim hranivima u odnosu 30-40% sena, 20-30% sočnih hraniva, i 40% koncentrata je punovredna ishrana priplodnih ovnova.


Priplodni ovnovi se međusobno razlikuju u pogledu uhranjenosti, temperamenta, formata i potreba u hranljivim materijam. Zbog tih velikih individualnih razlika, u periodu mrkanja, a naročito ako se koriste za veštačko osemenjavanje, treba ih držati i hraniti u individualnim boksovima. Veličina obroka ravna se prema njihovim normativima, sastavljenim na osnovu žive mere i intenziteta iskorišćavanja.


Treba im obezbediti dovoljno čiste pitke vode i soli po potrebi.


Tajić Bilal, dipl. ing.


---------- Poruka napisana u 16:29 ---------- Prethodna poruka je at 15:35 ----------

Visoka plodnost ovaca ne zavisi samo od ženskih grla već i od muških jedinki. Kako je za oplodnju ovaca u stadu neophodan mali broj ovnova, njihovoj ishrani se mora posvetiti velika pažnja.
Ishrana u periodu mirovanja: Ishrana u fazi kada se ovnovi ne pripremaju i ne koriste za priplod ima za cilj da održi grlo u dobroj kondiciji. Za ovu svrhu može da bude dovoljna i kvalitetna paša u toku vegetacije ili kvalitetno seno i silaža u toku zime.
Ishrana u periodu pripreme za sezonu pripusta: U ovom periodu ovnovi se poboljšanom ishranom pripremaju za sezonu pripusta. Cilj ovakve ishrane je popravka kondicije, kao i povećanje obima proizvodnje semena (sperme) i vitalnosti spermatozoida. S obzirom da je u periodu pripreme ovnova kvalitet pašnjaka loš (kraj leta), obrok se mora dopunjavati kvalitetnim senom i koncentratom (400 do 500 grama dnevno).
Ishrana u sezoni pripusta: Potrebe za proizvodnju sperme, čak i kod životinja koje se intenzivno koriste za priplod su male. Zbog toga poboljšana ishrana u sezoni pre i tokom pripusta služi kao stimulacija organizma , sa ciljem da grlo proizvede kvalitetnu spermu i da ostane u odgovarajućoj kondiciji. U sezoni pripusta neophodno je svakodnevno izdvajati ovnove i prihranjivatiih koncentratima i kvalitetnim senom. U stadima gde se vrši kontrolisano parenje, ovnovi sa ovcama u estrusu provode ujutru 4 sata, nakon čega se izdvajaju i odmaraju 4 sata, pa još jednom vraćaju u istu grupu 4 sata predveče. Pri puštanju ovako hranjenih ovnova u stado ovaca, ovnovi će intenzivno tražiti grla u estrusu, a ne hranu.
U toku sezone količina sena treba da se ograniči na 1 do 1.5 kg/dan. Tokom zime može da se daje i kvalitetna silaža (4-5 kg/dan), kao i sočni plodovi kao što je mrkva.U letnjem periodu može da se koristi i zelena hrana (10-12 kg/dan). Kako kabasta hrana ne može da zadovolji sve potrebe ovnova potrebno je da u obroku bude i koncentrovane hrane (0,5-1,0 kg/dan pa i više). Jednostavna smeša koncentrata za ovnove može imati sledeći sastav: prekrupa ovsa 50%, prekrupa kukuruza 25%, pšenične mekinje 15% i sačma suncokreta 10%.
Ma kako dobro hranjeni, ovnovi tokom sezone pripusta uvek izgube na telesnoj masi. Međutim, ako su grla dobro hranjena i pripremljena ti gubici su manji pa ih je kasnije lakše vratiti u priplodnu kondiciju. Posle završene sezone parenja, obrok se postepeno smanjuje do uobičajene količine, vodeći računa o istrošenosti ovna. Posebno treba hraniti i negovati mlade ovnove za priplod.


Zlatković Goran, dipl.ing. stočarstva
 
Bravo Rajko. Sad su sve dileme rešene. Inače zob ili ovas je odlično hranivo za ovce još ako se poseje u smeši sa graškom onda je prava stvar.
 
Nazad
Vrh