Reprodukcija ovaca

ja pitam te rezultate sto si iznosio o 1o nedelja 27 kg jel to za pramenku ili meleze
pa narvno da ima vise ali kod nas nema ciste krvi nekih mesnatih rasa
 
Radi se o melezima. Mislim da u Bosni Negić ima texela. On bi dao dobre jaganjce sa travničkom pramenkom jer je krupna a dosta mlečna tako da bi jagnjad napredovala odlično.
 
IF je odličan ali ga je teško naći u čistoj rasi i kvalitetu.
Molio bih za pojasnjenje pojmova "cista rasa' i "kvalitet"
Ako je merilo kvaliteta: randman,indeks jagnjenja, masa odraslih grla, prirast... ja Vam tvrdim da u Srbiji ima grla idf koja ne zaostaju za Saroleom, sta vise...
U ostalom pitajte one koji su gajili ili jos uvek gaje obe rase.
 
Molio bih za pojasnjenje pojmova "cista rasa' i "kvalitet"
Ako je merilo kvaliteta: randman,indeks jagnjenja, masa odraslih grla, prirast... ja Vam tvrdim da u Srbiji ima grla idf koja ne zaostaju za Saroleom, sta vise...
U ostalom pitajte one koji su gajili ili jos uvek gaje obe rase.
. Vi kolega Zemun dobro znate sve o kvalitetu if. U Srbiju je uvežen u većem broju pre dvadeset god i nije bilo osveženja krvi. Rekao sam da ih je teško naći ali ne i da ih nema. I sam sam koristio if kao terminalca više godina. Obišao sam neznam ni sam koliko štala i obora da ih nađem (nije tad bilo ni neta ni foruma). Zovem na oglas kaže imam dođi kad tamo ono melez. Rado bih video jednog dobrog u svom stadu. Dali postoji razlika u kvalitetu to je teško reći. Svaka rasa ima svoje prednosti i mane. Moja prva saznanja iz literature su da naizmenično ukrštanje if i rom najbolja za proizvodnju jagnjetine. Tada niko nije ni sanjao o šarole rasi. Znam da su braća uvezla desetinu grla if ali iz Nemačke. Francuska je Francuska. Biće i to jednog dana. Još jedan podatak. 2005 u ponudi jedne firme koja se bavi uvozom stoke if je u ponudi bio skuplji od šarolea. U istom katalogu rom je bila cema 180evra na bazi 100kom. Ali se onda desio onaj plavi jezik i taj posao je propao.
 
za informacije sto se uvoza tice su miljkovici jedini uvezli i w i idf u zadnje vreme,koliko je tacno da nema problema u srotstvu sa w to je pitanje,ista situacija kao i sa drugim rasama,ako gresim molim da me ispravite,nase ovcarstvo bez miljkovica i jos par koji uvoze nebih bilo ni pola od ovoga pa mi mozemo da lajemo koliko hocemo
 
nista zlonamerno sa moje strane sa time,izvanjavam se ako neko tumaci ovo kao uvredljivim jer nije bio cilj da se neko uvredi,da bih kvalitet usao u ovu zemlju treba puno novca,nebitno rase,nase ovcarstvo sto se ekonomije tice je jako slabo a uvesti kvalitet gde ovan dobar kosta od 2000e pa navise treba se odluciti jer to je za dobrog ovna a prevoz i papirologija su plus,ljudi trebamo biti zadovoljni na ovo sto postoji i ceniti to sto se uveze jer u nasem ovcarstvu nema garancije,taj kvlitet koji postoji u srbiji nebitno rase je ekstra na odnosu ekonomike,pa ko je spreman da plati toliko novca za dobrog ovna kad ni priplodno jagnje od 200e je puno vecini a kamoli nesto vise,
 
Imam tri ženska jagnjeta romanov rase koja imaju više od 8 meseci i mogla bi da se pare, pre 20 dana sam kod njih ubacio ovnića W rase kojeg sam kupio starosti 2 i po meseca, dali smem njega da držim sa njima zajedno i do koje starosti
 
dscn3588.jpg
[/IMG]
Ovako izgleda trenutna situacija, sada je star 3 i 10 dana, Siko obriši pp
 
dobar je ovaj w
narednih mesec dana ne brini trebalo bi da je bezopasan,a sve posle je rizik...
ako se Deki ukljuci vec vidim koment u najavi 3 meseca a krupniji od ovih od 8 meseci itd:)
 
Interesuje me jedna stvar , mozda je glupost a mozda i nije,al ja to ne znam... Npr da uzmem stado posle odbijanja jaganjaca gde ni jedna ovca nije sjagnjena, kad prva ovca iz stada trazi ovna jel se to siri i na ostale ovce da krenu da se mrcu ili to nema veze, da svaka ovca pojedinacno trazi ovna ne vezano za ostale.. ?
 
kod nas stari ljudi kazu kad ti se jedna ovca ojagnjili ili vise njih u istom danu ocekuj za 10 dana ponovo kao toliki je bio razmak
 
Nazad
Vrh