Reprodukcija ovaca

Odradio mi ovan sve ovce sto sam sundjerisao, tri pa tri, sve su se parile, video sam, e sad sta ce biti to cu videti za 5 meseci, ali mislim da je sinhronizacija uspela, cim su se parile. Imao sam problem sa ovnom, cim ih prepari, pocne da ih bije pa sam morao da ga vezem i pustam svremena na vreme!
 
ovojio sam dva ovna od ovaca i dajem im dobru hranu
e sad imam ovcu od nje sam odvoji musko jagnje zajedno sa ovnom ali ju je ono do skoro sisalo zanima me ako sad pustim ovna u ovce dali ce se i ta ovca odma pariti
ja mislim da bi trebala jer ce mlijeko da stane a i onako ce ovaj ovan da ih pari opet zanimaju me vasa misljenja:ppozdrav:
 
Од тридесетак којих сам сунђерисао само 3 су ми се помркивале, један ован РАМБО ДЕЈАНОВ одрадио посао, свака три дана по 5 комада, крајем августа и почетком септембра ће мо видети резултате, надам се добре... РАМБО на делу !!!
2lnzc6w.jpg
 
ako ovca ne ostane sjagnjena kad trazi ovna iz bilo kog razloga, koliko joj treba dana otprilike da trazi ovna sledeci put.. ? :ppozdrav:
 
Evo kolega slavis jedno malo objašnjenje. Kad govorite o proširenju stada. Neostavlja se priplod od svih ovaca koje imaš već od onih najboljih a to je 30 do 40%. Pošto jagnjad od ostatka ovaca idu na klanje dobro je upariti ih nekim terminalcom (zna se kojim najboljim). Tako se poboljšava genetika i kvalitet osnovnog stada a zaradi se više na tovnim jaganjcima. Skuplja su i lakše se prodaju jer su kvalitetnija radmanom i mesnatošću.
 
ono je bila replika na veskovo stado, a posto su mu i ovce i ovan odlicne verujem da nece imati skart, a opet njegov broj ovaca je premali da bi drzao dva ovna pogotovo u dve rase jer i skart ako ga bude imao, tezinu za klanje ce lako postici.terminalac u njegovom slucaju nije potreban ( cak i ako je u pitanju najbolja rasa )
 
Ja neznam dali Vesko proizvodi jagnjad za priplod ili klanje? Ako su za klanje onda opcija sa meleženjem je opravdana. Ukoliko želi baš tu rasu kao majčinsku liniju mora sa dva ovna. Koja je najbolja rasa za meleženje? Sve su dobre. Teksel daje nešto krupniju jagnjad na rođenju sa krupnijom glavom pa ga nebi trebalo kombinovati sa sitnijim ovcama. IF je odličan ali ga je teško naći u čistoj rasi i kvalitetu. Safolk ovaj koji je kod nas nešto ne liči na one prave koji se mogu videti na netu. Za sada ovaj je najbolji. Ako budeš imao prilike da vidiš onda ćeš se uveriti i sam. To sa dva ovna i nije tako loše kako ti se čini. Deo najboljih ovaca iz stada pariti u čistoj rasi radi proširenja i remonta. Tako da dva ovna mogu da se koriste više godina. Ako se radi sa jednim ovnom mora se raditi zamena svake godine.
 
eto, da i mi usaglasimo stavove.jedino sto ne mislim da je tesko naci idf u cistoj rasi
 
eto, da i mi usaglasimo stavove.jedino sto ne mislim da je tesko naci idf u cistoj rasi
forum i služi za to. Kroz porujke i odgovore argumentima se dolazi do usaglašavanja u cilju napretka. If je teško naći jer nije bilo uvoza od ko zna kad. Bio je neki uvoz prošle god ali mali broj tako da je to kap u moru. Svakako da bih uzeo dobrog if kad bi mi se ukazala prilika.
 
ali zato w ima u cistoj rasi i ne moze se imati problem sa krvnim srodstvom, kao sto ga moze biti kod svih ostalih tovnih rasa i zato je on neprevaziidjen kod nas i dugo ce tako i biti.
 
Melezi uvek bolje napreduju od roditeljskih rasa. Nema univerzalne rase. Kad bi postojala ovca od 100kg da ima plodnos preko dva da se jagnji tri puta u dve god pa još da je mesnata i da jagnjad brzo dostignu kilažu bilo bi odlično. To ne postoji. Koliko se samo instituta i akademija u svetu bavi selekcijom i stvaranjem novih rasa pa to još niko nije napravio. Zato i postoji ukrštanje rasa kao način koji za kratko vreme daje rezultate. Najbolje je trorasno a najjednostavnije jednokratno. Ovo nisam ja izmislio već to kaže nauka. Koliko sam mogao ja to i radim i mogu vam reći zadovoljan sam. Primer. Jagnjad od poluromanov dviske blizanci stari oko 5mes izmerili nešto preko 90kg. Otac šarole. Nisu hranjeni granulama već su išli uz ovcu i zadnji mesec dotovljeni.
 
klanicna roba to je najbitnije
kod mene jagnjad od pramnke 2 mjeseca jedincad 20-22 kg dvojke 15-17 kg znaci samo mlijeko sijeno ili pasa zavisno od vremena
koncentrat ne pocunju da jedu mjesec dana nece jednostavno jer su ovce mlijecne i odgovara ima zato moram taj koncentrat da dam ovcama jer one oslabe
 
Neka orjentacija treba da bude jedinci sa 10nedelja 27kg a blizanci 23kg. To je neki prosek ima odstupanja mušk žensko majka dviska itd. Uslovno da se pravilno hrane.
 
Nazad
Vrh