Reprodukcija ovaca

Ma nisam ti ja neki farmer, imam stado od jedno desetak, ukrsteni vinterberg i domaca. Ali planiram da poboljsam stado malo i brojcano i genetski, pa pitam za savete.
 
markodjuric imas u murgasu farma sarole,oni su godinama radili sundjerisanje,neznam dali si im bio u poseti ali vredno pogledati posto niste daleko
 
Ima, znam, nisam nesto odusevljen tom rasom, imao je rodjak moj ovna od tih ljudi-sarole, nije bio nizasto!!
 
jedno pitanje za sve ovca koja je uvijek jagnjila po jedno jagnje moze da ojagnji dvojke ako je ovan bio iz dvojki ima li sanse da ih i ona ima
 
markodjurdjevic pa znaci bilo je bolesno grlo a ne losa rasa,u mojim ocima nepostoji losa rasa samo los odabir,nazalost kod nas u srbiji dosta ide za priplod i ako nije za priplod,
 
Cesto kod mladih ovnova, ces se susresti s tim fenomenom. Ne vidis in nikad kad skacu. Npr. u jednoj farmi gdje smo prakticki bili cjeli dan, niko nikad nije vidio ni jednog od mladih ovnova koji su prvi put uvedeni u reprodukciju da skace. Bilo ih je jedno 30 -tak u svakom boxu s 10 ovaca. Kad smo radili ultrazvuk radi utvrdjivanja gravidosti, svega 5-6 % ih je ostalo neoplodjeno :) Vjerovatno je vecina skokova bila tijekom noci i dana kad nikoga nije bilo u pokretu :)
Pozdrav.
od skoro sam na ovom forumu,kao sto sam napisao u pocetnom predstavljanju imam 15ak grla ukrsten w i domaca pramenka,a od skora sam neka grla zamenio sa mladim jedinkama ukrsteni idf,sarole i romanov...
ovan je 1/4 krvi romaniv ostalo sarole...mlad je 10meseci...
radio sam sinhronizaciju estrusa na tri ovce za pocetak,proverene jedinki ekstra grla.
zanima me sledece:
kada sam pustio ovna medju njih nakon 24h od vadjenja spuzvica i sugonala(tako mi je veterinar predlozio),ovan je poceo da ih juri one su poprilicno bile nezainteresovane,ali su bile mirne i stajale medjutim ja nisam video da je naskakao na njih.nakon toga sam bio odsutan i ne znam sta se dalje desavalo...
kako da znam da li ih je pario i ako jeste da li su bremenite?
 
trebao si da stavis pojas ovnu,onda bih sigurno znao dali je skakao,tu je malo problem sada jer neznam kako mozes saznati sta se desilo,jedino da sacekas par meseci pa da se primeti po vimenu ili stomaku,mozda iskusniji ovcari imaju neki drugi predlog...........
 
trebao si da stavis pojas ovnu,onda bih sigurno znao dali je skakao,tu je malo problem sada jer neznam kako mozes saznati sta se desilo,jedino da sacekas par meseci pa da se primeti po vimenu ili stomaku,mozda iskusniji ovcari imaju neki drugi predlog...........
mislim da je sve uradjeno kako treba sto se same sinhronizacije i postupka tice...posao je radio iskusan veterinar koji mnogo toga do sada uradio...
jedino ako je ovan zakazao:haha:?inace dobro sam ga pripremao imao je sve uslove extra!
ako ne pre ono za 2 3 meseca sigurno ce se primetiti da li su sjagnjene...
hvala puno...
 
Koliko stoje sundjeri u ovcama? Meni je veterinar rekao u starijim ovcama 12 dana, a u mladim grlima koja se nisu jagnjila 14 dana i nakon toga se daje injekcija,ali se ovan pripusta 48 sati nakon davanja injekcije, a ne nakon 24 kako je gore napisano, tako mi je veterinar rekao. Sad, moze li mi neko preporuciti oproban metod, pa da izaberem sta cu, posto sam sinhronizacijom tretirao 6 grla pre nekoliko dana?
 
i ja se slazem da je za jedan dan mnogo 6 ovaca na jednog ovna.. al ako nema drugog onda jedino tako moze probati, sigurnije je i to nego da ih spoji sve zajedno..
 
Nisu svih sest tretirane isti dan, tri pa tri u razmaku od tri dana. Znali smo da je mnogo 6 odjednom, ne bi ovan mogao da izdrzi. Znaci tako ide Rajko, dobro, hvala.
 
Nazad
Vrh