Recepture za spremanje koncentrata

Po meni je Sano precenjen. Pre par godina dok je još dolazio uvozni je bio baš bum u odnosu na ostatak proizvođača ali sada je samo mirišljava prašina. Zato ga i ne koristim više pa gledam neku zamenu da mu nađem. Možda bih i probao patent premikse ali niko to u selu ne prodaje pa eksperimentišem sa onim što imam što ne znači da neću probati i sa njihovim premiksima. Do tada, sve osim Sano.
Ovo sad što sam uzeo mi deluje obećavajuće. Ne bi carnex prelazio na tu hranu tek tako. Drugar već nekoliko meseci koristi sanders hranu i kaže da je zadovoljan, i on i svinje.
 
Razmisljam i ja da predjem na patent, koristim sada inberg, ali nesto mi slabo jedu prasad, izgleda da popustaju inbergovi.
 
Koristio sam prvo sano pa onda gebi a već godinu dana koristim patent co i pokazao mi se odlično odnos cena kvalitet , primetio sam da najmanje ima odstupanja u kvalitetu kod njih, sano dok je bio iz uvoza bio je extra a psle se kvalitete smanjio tj .sporije su mi prasad napredovala
 
Naravno da cena i konverzija imaju vaznu ulogu,al kakva su vasa iskustva sa kvalitetom mesa. :sta: Konkretno me interesuje mesnatost i ukus mesa i dali i za licnu upotrebu hranite istom hranom,kao za prodaju?
 
Moje iskustvo sa gebijem je dosta lose,dok je vruce meso i moze da se jede,kad se ohladi kao guma,ja licno nisam hranio gebijem ali sam imao prilike da probam,ja sam do skora koristio nutriplus 1% premix i komponente,(sojinu sacmu,pogacu i suncokretovu sacmu) i bio sam zadovoljan mesom i prirastom,od prosle ture sam krenuo uzimati Patent co premixe ,prirastom sam zadovoljan,a meso jos nisam probao,sutra koljem tovljenika pa izvolte na degustaciju,inace istom hranom hranim i za sebe i za prodaju,ne koristim gotove koncentrate samo premix....
 
To sto je meso zilavo,je do kvaliteta praseta,ja sam zimus ostavio jednog " gedzu" sto nije mogao da se proda i komplet ceo je otisao u kobasicu,meso puno nekih zila.Na oko je bio lep,samo sto je zaostajao za ostalima 30-40 kg.
Inace moje je misljenje da je za tov najvazniji pocetni period,do 50 kg i da je tad potrebno hraniti sa najkvalitetnijim premiksima,od 50 kg moze i onaj koncentrat sa ribljim brasnom posle nije vazno i napreduju isto.

Ja inace za sebe ostavljam iz ture obicno one koji predju meru,hranim ih isto do klanja,jedino poslednjih 7 - 10 dana im dajem cist kukuruz
 
Za suprasne nazimice pravim smešu po recepturi
50kg kukuruz,10kg sun.sačma,10kg stočno brašo,10 kg sojine sačme,15.kg ječma,premix 3%,kostomix
Šta treba dodati,smanjiti,izbaciti?
 
Prepolovi suncokret.Nemas iskoriscenje na toj kolicini.Takodje prepolovi stocno.Povecaj soju za 5%,dodaj 2% kvasca i 3% lucerke.Po meni je to idealna hrana.
 
Poz svima! Evo moje prvo pitanje!
Napisite vase rezultate kod prasadi za dostignutu kilazu:
5-6 nedelja (odlucivanje)
8 nedelja
10 nedelja
12 nedelja
I sa kojom premixom, superom!
I genetika! Hvala vam!
 
Ne mora sve ko koju kilazu zna! Naprimer ko prodaje sa 20kg da napise koju nedelju su napunile ili slicno :)
 
Poslednja izmena:
Napisi ti nama za pocetak cime hranis i kakve rezultate postizes.:osmeh: Tu smo da razmenimo iskustva i podelimo svoje znanje,ili bar ono sto mislimo da znamo.Nije u redu,bas tako strogo,dajte mi to,to,to i to.
 
Napisi ti nama za pocetak cime hranis i kakve rezultate postizes.:osmeh: Tu smo da razmenimo iskustva i podelimo svoje znanje,ili bar ono sto mislimo da znamo.Nije u redu,bas tako strogo,dajte mi to,to,to i to.

Izvinite na moje ponasanje!
Evo stanje kod mene, glavnom to bih hteo da uporedim sa ostalim farmerima, takmicarima :) da vidim sebe kakve su mi rezultate :)
na 6 nedelja (nemereno) 11-12kg zavisi od broj legla
11-12 nedelja 30kg
izmedu ne merim, samo pred prodajom...
glavnom prvih 6 nedelja do 300grama dnevni prirast
od 6-12 400-450grama dnevni prirast
od prilike sam zadovojan sa kilazom jer pricam u proseku... i od prilike 10 (+-0,5) prase prodam po krmaci.
jedino ako bih mogao za prvi 6 nedelja da doguram do 15kg!
krmace su mi mesane (ja kazem sorta:nasa) nerast yorkshire
HRANA prvo koristio Gebi super, zadovojan snjime, pa preso na ISV premix+zamena za ribje brasno rezultati su mi ostali ali ISV mi dode jeftinije!
 
Skoro smo imali dva legla, krma;e se oprasile u razmaku od 15 dana. Prošli cetvrtak starije leglo celo izmereno imali su 78 dana i prosečno su bili teški 34 kg. Imali su prosečan dnevni prirast od rođenja do tog trenutka oko 410 gr. Jako su dobro napredovali, sami smo pravili hranu, kukurz, tritikale, sojin griz, sojina sačma, suncokretova sačma i premiks. U toku perioda sisanja i neposredno po zalučenju su jeli gebijev peletiran starter, sve pohvale za koncentrat. Inače melezi velikog jorkšira i pietrena. Imali smo priliku i da ih degustiramo, za moj ukus previše krto meso. :sjasi::ppozdrav:
 
Rassa dobra, rezultat isto dobar! A po meni svakom proizvodacu stocne hrane najkvalitetnije (najskupje) proizvodi su potpune smese! Ostalo nase mesanje (super ili premix) nikad nece postici rezultat potpune smese! To je moje misjenje :(
U tvom slucaju nisu nesto mnogo pojeli od te "skupe" potpune smese! Mozda je dobra kombinacija tvoja, da kazem da je bolja od moje :) Hvala na info! Poz!
 
@Zolika
glavnom prvih 6 nedelja do 300grama dnevni prirast
Ovako je kod tebe kada ih odlucis tebi jedu 550 -600 gr hrane zar to nije interesantrno,
od 6-12 400-450grama dnevni prirast
a kada sve izracunas tebi prase pojede nevise nego 20 kg hrane ... ovo trebe dobro prostudirat , sta si ti nama izneo kao tvoju tezu u ishrani prasadi ....
 
Od 6-12 nedelja=42dana x 400gram dnevni prirast=16,8kg ziva vaga! Konverzija neka da bude samo 2! Znaci 16,8x2=33,6kg konzumirane hrane! Do 6 nedelja ni nisam racunao sta su mi pojeli, no to tolko nije ni bitno! Ali 20kg koncentrat mi nije dosta! Ako negde sam gresio molim Vas ispravite me!
 
Nazad
Vrh