Recepture za spremanje koncentrata

Pozdrav svim Forumasima,interesira me koja e razlika u monokalcium i dikalcium fosvat,koi je kvalitetnie u ishrani i zbog cega
 
Pozdrav svima imao bih jedno pitanje u vezi premiksa za svinje pa ako neko zna i želi nek odgovori naime interesuje me koji je bolji premiks i to patent co ili šaumanov za tov svinja oko 50 kg
pozdrav
 
Pošto ove sezone nameravam da posejem 30ari kukuruza ,isto toliko tritikalija ili stočnog ječma i 30ari soje(koju bih extrudirao u sačmu ili griz), ali me komšija ubedjuje da on nagura njegovu svinju na 300kg samo sa travom :D
Kaže ,da je bitno samo da imam kukuruz.On živi tu sa porodicom,imaju otpad od hrane i tu ima dovoljno proteina,tako da on verovatno misli na to..trava,detelina,tikve,repa,kukuruz+ ostaci od hrane ..i sve to bude na kraju sezone 300kg tovljenik?

Nameravam dva praseta da uzmem,ali to tek naredne sezone,kada budem imao sve što je potrebno za koncentrat.
 
Pozdrav!...Ubacio bih dekstrozu(da probam)u ishrani krmaca u periodu od zalucenja pa do osemenjavanja.Jel imate iskustva sa tim?,koja je dnevna doza? i jel pokazuje stvarno rezultate u pogledu broja oplodjenih-oprasenih?.
 
Poslednja izmena:
Kod prasadi se odlično pokazala, lako dostupan izvor energije, uglavnom se stavlja u predstarter i starter 5%.
Verujem da može samo da pomogne i kod krmača u tom periodu. Veoma dobar preparat je i beta caroten , dozira se 3-5g po krmači dnevno. 7 dana pre i 7 dana posle zalučenja. Za to pouzdano znam da podiže sve parametre plodnosti. Malo teže se nabavlja.
 
Za dekstrozu sam cuo iz priloga sa jedne farme(mislim da je Mz Union-Raca) i kazu da je daju 7. dana pre zalucenja-100gr. i 7.dana posle zaluc.-150gr.,.Predpostavljam da je to dnevna doza,posto nisu naglasili.Kazu da povecava broj plodnih jajnih celija,valjda je tako:sta:.
 
ja pravim koncentrat u sledecoj razmeri: 4 fangle kukuruza, 2 fangle stocnog jecma, 1 fangla psenicnih mekinja, 1 fangla ovsa i 2 fangle supera. izmedju obroka im dajem detelinu 2 puta i seckane jabuke takodje 2 puta. kad budu oko 80 kg izbacujem super i uvodim premiks 2%
 
U mom kraju niko nema extruder,a meni se ne isplati da dajem 1200evra da bih uzgajao 2 tovljenika.
Znači, soja ispada iz priče.

Da li i do koliko (kg) mogu da naguram jednog tovljenika sa kukuruzom, stočnim ječmom..izmedju obroka bih davao detelinu, repu..i s'jeseni tikve.
Kakav bi bio učinak?
Dodao bih i premix i šta još dolazi u paketu, ako bi to bez soje uopšte i imalo efekta.
 
Poslednja izmena:
O tome sam razmišljao, jer nemam neki izbor.Tu na selu imam komšiju koji drži par svinja i ima na proleće prasad oko 20tak kg.
Sorta je Pienter.
Ne razumem se u sorte, Google mi ništa ne izbacuje ,ili ja pogrešno kucam naziv.

Koju mi prasad preporučuješ i na šta da obratim pažnju?
Ovo je već offtopic..
 
Moraću prethodno da izračunam sve,jer je sojina sačma u mom kraju 95din/1kg.Tako je bilo prošle godine.Proveriću cenu za ovu godinu.Mogao bih da posejem 20-30ari soje,što bi mi bilo dovoljno za jednog tovljenika,ali nemam gde da je extrudiram.Ovde,na mom selu,su domaćinstva,imaju ostatke od hrane,kukuruz,st.ječam,trava/detelina..niko ne daje sačmu,griz ili pogaču.Da imam negde da menjam sirovu soju za griz,bilo bi najbolje rešenje.
Hvala ti svakako na savetima.
 
Moraću prethodno da izračunam sve,jer je sojina sačma u mom kraju 95din/1kg.Tako je bilo prošle godine.Proveriću cenu za ovu godinu.Mogao bih da posejem 20-30ari soje,što bi mi bilo dovoljno za jednog tovljenika,ali nemam gde da je extrudiram.Ovde,na mom selu,su domaćinstva,imaju ostatke od hrane,kukuruz,st.ječam,trava/detelina..niko ne daje sačmu,griz ili pogaču.Da imam negde da menjam sirovu soju za griz,bilo bi najbolje rešenje.
Hvala ti svakako na savetima.
za jedno svince mozes soju da odradis u domacoj varijanti da isprzis u rerni ili jos bolje da skuvas tj obaris da bi bio siguran da je tretman odradjen dovoljno je da voda kluca 15 minuta
 
Nazad
Vrh