Recepture za spremanje koncentrata

Ja ga placam 17 odavno.U maloprodaji mislim i da je 19.

---------- Poruka napisana u 22:24 ---------- Prethodna poruka je at 22:22 ----------

Zadnji put kad sam kupovao jecam,a to bilo prosle godine negde u leto,platio sam ga 20 dinara a kukuruz 24.Sad obrnuto.
Sad je normalno_Ono nije bilo.Logicno je da zito,tritikal i jecam budu skuplji od kukuruza.Ako nista drugo,a ono zbog prinosa.A imaju i vise proteina.
 
Ma sta ce ti tabela za to.24 x 8 ti je kukuruz 192 + 6x11 jecam 66 ukupno 258 + 10x35 je 350 ukupno 608/40kg dobijas 15,2% proteina.Znaci kilaza puta proteini + svaka komponenta i na kraju podelis sa ukupno dobijenom kilazom.
Kukuruz okruglo 8%,jecam 11% i super 35% proteina.Nadam se da sam bio jasan.Po istom principu izracunas i onu drugu.Al sto se opterecujes s matematikom.Tuci kako pise na dzaku i to je to.
 
Sama valjda ce mi ti odgovoriti i napraviti neku recepturu bez kukuruza.Glavni faktor bi bilo zitu,njega nabavljam jeftino.E dali je moguce, i imam dosta jeftino mesno kostano brasno po 20 rsd.Premix mi je dostupan aminogold farm komerc cantavir,gebi panto ibeka i nutriplus.sta preporucujete.hvala unapred
 
Evo mail-a koji sam dobio od Gebievog tehnologa na pitanje manje proteinske recepture pri zalucenju prasadi.Ovaj mail je stigao pre mesec dana kad je bila aktuelna ova tema,ali ja tada nisam uspeo da ga ubacim kao prilog.

Postovani,

Primio sam Vas e-mail.

Hvala Vam na interesovanju i sto se korisnik Gebi proizvoda.

U pravu ste, po gruboj racunici izidje oko 16% proteina. Znamo za tu racunicu i mi je predlazemo iz razloga da bi se zalucenje prasadi ( najkriticnija i najstresnija faza u zivotu prasadi) uradilo sto bezbednije i sa sto manje problema i naravno gubitaka.

U zavisnosti s kojom staroscu zalucujete prasad usko je povezano sa razvijenoscu enzima za varenje kod praseta. Stoga ranije zalucite - ovaj sistem je manje razvijen. Samim tim, ako nije razvijen sistem na odgovarajucem nivou, sva hrana kojuje uneo nemoze biti svarena! Ova, nesarena hrana ostaje u digestivnom traktu i postaje problem kod prasadi, jer ona postaje vrlo pozitivna sredina za razvoj nepozeljnih - patogenih bakterija,koje uslovljavaju poremecaje u varenju, opstem stanje (edemska bolest), pa i gubitke... Zato, pri nizem nivou proteina u hrani u fazi zalucenja prasadi, stvara se manji visak nesvarenih proteina koji mogu da uzrokuju probleme.

Nizi nivo proteina u smesi se kompenzuje vecim sadrzajem aminokiselina (lizin, metionin, treonin, triptofan) koje se nalaze u premixu Saplement Starter 4%.

Vi mozete praviti smesu za Vasu prasad i po recepturama navedenim na pakovanju i sa vise soje, ali onda morate da obratite vecu paznju na samu tehnologiju hranjenja jer njim onda treba davati obrocno,bar 7 dana da ne bi zbegli probleme.
Sa smesom u kojoj je manje soje, mozete bezbednije da ih zalucite, skoro i bez perioda sa restriktivnom periodu.

Prasad ne bi trebala da stagniraju ukoliko koristite hranu sa nizim sadrzajem proteina u kratkom vremenskom intervalu.
Izbor je na Vama.

Nadam se da sam Vam bar malo razjasnio nesuglasicu?

Za bilo kakve dodatne informacije, slobodno me kontaktirajte.


S postovanjem,
Ivan Vojnic Purcar, DVM
- tehnolog proizvodnje -
 
Pozdrav.

Jedno pitanje,da li smem da dajem suprasnoj krmaci grover za prasad 18% (al ga razblazujem kukuruzom) ali me muci sastav grovera da li ima stvari koji bi lose uticali u ishrani suprasni krmaca npr. ima natrijuma 0,20% a cinimi se da natrijum nije dobar suprasnim krmacama ili mozda gresim.

Ostalo mi 100kg grovera pa da se nebaci a da cekam do sledece ture istece mu rok :)
 
Ma sta je 100kg,sta ce joj biti?Mozda malo mase nabaci i nista drugo,ipak je suprasna i prasad je "jedu" pa nemoze da se ugoji.
 
dali neko zna na koj nacin se koristi surutka u prahu za ishranu prasica i ako moze neka receptura.nasao sam iz grcke uvozi jedna zivinarska farma kod nas pa mogu da uzmem.
 
dali mozde neko da mi kaze koliko % treba da ide surutka u prahu za prasice.ja koristim f10/35 starter panto ili f10 likra idem sa 35kgm kuuruz 35kgm jacmen 20 kgm soja i 10 kgm premiks. moze li neko da mi kaze kako da uklucim surutku u prahu da pobojsam kvalitet startera sta treba da izbacim a sta da dodam.

---------- Poruka napisana 11-05-12 u 10:49 ---------- Prethodna poruka je 10-05-12 at 19:22 ----------

dali mozde neko da mi kaze koliko % treba da ide surutka u prahu za prasice.ja koristim f10/35 starter panto ili f10 likra idem sa 35kgm kuuruz 35kgm jacmen 20 kgm soja i 10 kgm premiks. moze li neko da mi kaze kako da uklucim surutku u prahu da pobojsam kvalitet startera sta treba da izbacim a sta da dodam.

dodao sam 10% surutka u prahu na 100kgm koncentrata

sastav na surutku pise da ima

proteine 9.5%
masti 4.5%
laktoza 73%
 
Jel koristi neko sojin griz ,ili pogacu.Interesuje me moze li time da se zameni sojina sacma i u kom odnosu,ako neko zna.
 
ja sam koristio po receptu premixa za prasice 10-15 kg 7kg griza +18 sacme i za 15-25kg 7kg griza+ 15 sacme za ostale kategorije je neisplativo posto je griz dosta skup a da bi se zadovoljio postotak proteina onda ga mora ici vise
mozes koristiti i pogacu ali onda je ide vise od sacme zato sto je slabija sa proteinima, u sustini moze se koristiti sta god imas samo ti mora neko izracunati tacne postotke za to (imamo mi tu dosta ljudi koji dobro poznaju materiju pa ce se valjda javiti) ti reci sa cime raspolazes i siguran sam da ce ti neko sastaviti dobru recepturu
 
Ja trenutno koristim pogacu jer nemam nista drugo i zadovoljan sam, prasad lepo napreduju, do 15 kg telesne mase prasadi isao sam pola griz, pola sacma, sad nemam ni jedno ni drugo nego pogacu i nema razlike, idem je 20%.
 
Obratite paznju na sojinu sacmu.Posto nema brasna od soje kad se stavi ruka u sacmu, ruka ne treba da ostane bela.To nije slucaj sa becejskom sojinom sacmom,u koju je ubacena kreda koja kosta 6 dinara kilogram.Stvarno od ovih iz Viktorije nema vecih lopova.Ja kupujem neku pogacu uvezenu iz Madjarske i sa njom cu da nastavim do kraja.Nosena na analizu ,ima 41% proteina.
 
I ja koristim u ishrani svinja samo sojinu pogacu
Nosena je na analizu i ima preko 40% proteina ( pogledajte gebijevu sacmu , najmanje 40% proteina , to je u stvari pogaca a ne sacma )
A i dosta je jeftinija nego sojina sacma , trenutna cena je 51 din/kg
 
Nazad
Vrh