Recepture za spremanje koncentrata

To si u pravu.To je neka greska.U tom uzrastu mozes ici i sa 20% proteina.Ja bi to podebljao sa bar 5-6 kg griza,3 kg lucerke i moglo bi dodati i malo kvasca.Samo,ako je to tacno sto si napisao,jer nemam iskustva sa tim premiksom,u najmanju ruku je neodgovorno od proizvodjaca.To je za zavrsni tov,a ne za prasice od 7kg.
 
E dobro je da si me ti prijatelju razumeo, ubih se od objasnjavanja a niko da razume, ima nelogicnosti u ovim datim tabelama od strane proizvodjaca. Ja mislim da se nece pogresiti ako se malim prasadima doda sojinog griza, mlevene lucerke i tako poveca proteinska vrednost, a vecim kategorijama umesto lucerke doda suncokretova sacma i kvasac i tako povecaju proteini. Ne bi trebalo da im skodi.
 
Evo recimo tabele od milkivita za prasad od 7-22kg

Kukuruz 55,5 - 4,44% proteina
jecam 22 - 2,64 %
sojina sacma 15 -6,6 %
premix weaner od 28,5 proteima 7,5 -2,1 % proteina
...................
100kg - 15,78% proteina, e sad zar to nije malo za takav uzrast-kategoriju svinja? To me buni, a kazu pridrzavaj se preporucenih tabela?
Da li recimo samoinicijativno dodati sojinog griza i malo lucerke te povecati proteine na 18%?
Sve si u pravu oni računaju da svi gajimo kukurz sa 10% proteina i čak više kao što imaju neki kws hibridi, na sve ovo ti dodaj 1kg kvasca i par kg lucerke i neboj se ništa, ja tako radim već par godina i nema problema
 
E tu moze covek da se zezne, pa posle kaze, sta je ovo nece svinje da napreduju, mislim da treba racunati najnize vrednosti proteina u zitaricama, za svaki slucaj...
 
Naravno.Ne sme se racunati procenat sa reklama.U reklami je to naduvano.Mi u realnosti imamo totalno drukciju sliku.Npr zizak.Nek umanji za 0,5%,na tu kolicinu kukuruza je znacajno_O susi da ne pricam itd itd.Najbolje bi bilo za svaku komponentu izvrsiti analizu,ali to se isplati samo velikim farmama.
 
E dobro je da si me ti prijatelju razumeo, ubih se od objasnjavanja a niko da razume, ima nelogicnosti u ovim datim tabelama od strane proizvodjaca. Ja mislim da se nece pogresiti ako se malim prasadima doda sojinog griza, mlevene lucerke i tako poveca proteinska vrednost, a vecim kategorijama umesto lucerke doda suncokretova sacma i kvasac i tako povecaju proteini. Ne bi trebalo da im skodi.
u pravu si to je malo proteina i to je ona greska do koje moze da dodje u pisanju(premiks koji sam ja koristio na dve kese razliciti recepti) za male prasice mi poznanici rekli da treba 25%soje, ja po receptu sa kesice isao 18%sacma+7%griz inisam imao nikakvih problema napredovali kao ludi. a evo nasao sam i recepturu


Prasad od
.............................. 10-15kg
Prasad ........10-15kgPrasad ...............15-25kgPrasad..... 15-25kg
Kukuruz....................... 55...........................56 .....................................55 ............................54
Sojina sačma 44% ......18 ..........................24 ......................................20 ............................15
Sojin griz ......................7............................ - ........................................- ..............................7
Ječam ...........................- ............................- ......................................15 ......................15
Pšen. stočno brašno ..10 ..........................10 .......................................- ...............................-
MAGNA START ............10 ..........................10 .....................................10 .............................10

a evo i sastava premiksa ako nekog zanima rec je o magna start-u od superproteina iz zrenjanina zadnja cena je 134,00kg
Sirovinski sastav:
Vitamini,
mikroelementi,
mineralne soli,
slatka surutka u prahu,
antioksidant,
stočna kreda,
monokalcijum fosfat,
aroma,
stočna so,
biljni nosač.


Jedan kg predsmeše sadrži:
Vitamin A 200.000 IJ
Vitamin D3 20.000 IJ
Vitamin E 800 mg
Vitamin K3 24 mg
Vitamin B1 24 mg
Vitamin B2 60 mg
Vitamin B6 60 mg
Vitamin B12 4 mg
Calpan 140 mg
Niacin 320 mg
Holin 1.000 mg
Biotin 3 mg
Folna kiselina 50 mg
Cink Zn 2.400 mg
Bakar Cu 1.600 mg
Gvožđe Fe 2.400 mg
Mangan Mn 1.200 mg
Kobalt Co 6 mg
Jod J 30 mg
Selen Se 4 mg
Betain 1.000 mg
Fitaza 7.500 FYT
Protein 12%
Lizin 3.8 %
Metionin 1.5%
Treonin 1.5%
Fosfor 3%
Kalcijum 8%
Natrijum 1.7%
 
upravo sam i ja hteo u ovoj temi da skrenem paznju na neke nelogicnosti kod predloga receptura za male prasice,a ono uveliko rasprava o tome.Naime kod Gebijev saplement starter 4% za prasice u fazi zalucenja stoji ovako jedna kolona:kukuruz-75kg.,sojina sacma-18.5kg.,stocno brasno-2.5kg i saplement starter(19% proteina,11%lizina,4.3%metionina...)-4kg. koja mi u principu odgovara jer je jeftina,ali takodje mi je to malo proteina,a kaze hraniti tako dve do tri nedelje.zvao njihovog menadjera koji kaze samo se ti drzi recepture i nista ne brini.Jedino ako mislio da ih razvlacim tako do uskrsa zbog dobre cene:haha:.
 
75 kg kukukuruza - 6% proteina
18,5 kg sojina sacma -8,14% proteina
2,5 stocno brasno - 0,37% proteina
4 kg premix saplement - 0,76% proteina

orjentaciono ukupno :15,27% proteina, pa jel to dovoljno za malu prasad? Jeste malo sutra.. Ja bih tu smanjio kukuruz, dodao griza, lucerke i kvasca u kolicini da dodje bar do 18% proteina.
 
Danas mi je dolazio menadzer iz Gebi firme.Kaze dosao sam licno da raspravimo oko ove recepture za prasad u periodu zalucenja do 3 nedelje koju mi preporucujemo izmedju ostalih:75kg-kukuruz,18.5kg-sojina sacma,2.5kg-stocno i 4kg-saplement starter 4%(19%proteina,11%lizina,4.3%metionina itd).Izracunamo zajedno da tu nema vise od 15,2% proteina,a ja treba tako da hranim 3 nedelje po zalucenju?.I da skratim pricu posle krace diskusije te tu ima 11% lizina bolje iskoristenje sirovih proteina bla bla bla sto ja vec znam,ali ga pitam zasto na njihov gotov proizvod mlecni starter pise 20% proteina,on pozove njihovog tehnologa iz fabrike koji da sledece objasnjenje ili barem kako mi je ovaj preneo:po propisima evropske unije kojima se oni vec prilagodjavaju u tom malom uzrastu prasice ne treba forsirati velikom kolicinom proteina zbog moguce pojave endemske bolesti,vec samo da ne izgube energetsku vrednost(tako sam nekako razumeo,a i nisam bas siguran u to).I sta sad ko hoce u uniju...mislim?.Ako neko razume sve ovo neka se oglasi,a ja cu da probam ovaj recept pa da vidim kakvi su rezultati.Izvinjavam se zbog dugog posta.
 
@Randbobas- Koliko sam ja tebe razumeo, procenat proteina od 20 na njihovim dzacicima je lazan, onda? Ko li tu koga zavrce? Ovamo daju konc za male prasice od 20%, a na drugoj strani pruzaju recepturu gde dobijas konc za istu kategoriju od 15% i kazu to je ok. Tu nesto ne stima, ili oni lazu, ili smo mi nepismeni, odnosno ne znamo da racunamo...:sta:
 
Ma znamo mi Marko svi da racunamo,i njihov tehnolog kaze nemojte da racunate ni u jednoj koloni gde se odnosi za zalucenu prasad nema 20% proteina iz navedenih razloga u prethodnom postu.A sta se nalazi u njihovom gotovom proizvodu ja to ne mogu da znam.I da ne bi bilo ovo sve razumljeno kao blacenje ja bih naveo da sam bio zadovoljan njihovim gotovim proizvodima,samo ovo ne razumem treba 3 nedelje da hranim po zalucenju sa 15-16% s.p.a ceo tov traje 8 nedelja gubicu mnogo na vremenu
 
Jeste pitanje za Zorana.Naravno odgovorice i on.Ja kazem da zavisi od premiksa koji koristis.Neki u sebi imaju NESTO,sto pomaze varenje ,razredjuje krv,poboljsava apetit itd.To su sve "prirodne supstance"::jako_besan::Ako hranis sa "obicnim premiksima" od cistog zita ce im udariti krv na nos i bice gubitaka.E sad mi sami biramo sta hocemo.Ako na tome insisiras,bolje kontaktiraj proizvodjaca premiksa.Sa gore pomenutim Pantom je ta kombinacija moguca.
 
ja kupujem to lomljeno zrno zita i aminogold malo soli krede sacme i m.kostano pa se trudim da ispadne nesto.ali dizem ruke lagano za tri godine svaka isplata kroz svadje i psovke.Sad ves tri meseca mi dodju sto hiljada rsd i jos prestali da se javljaju na tel.Morace to na sud,nista im ne mogu jer su i onako u blokadi.

---------- Poruka napisana u 07:25 ---------- Prethodna poruka je at 07:16 ----------

sama molim te reci mi da bih koristio samo zito lomljeno zasto bi trebao koristiti panto.mislio sam preci na aminogold.Hvala i svako dobro
 
Kao što rekoh, ječam i pšenica mogu u potpunosti zameniti kukuruz ali uz adekvatnu recepturu i premikse koji mogu obezbediti sve potrebne sastojke. Kako ne bi bila reklama, ako vas zanima, poslaću Vam recepture na PP.
 
Nazad
Vrh