Recepture za spremanje koncentrata

Nisam vidjao te Gebijeve,pa nemogu sa sigurnoscu da tvrdim sta je u pitanju.Za Inberg znam.
 
Jesu naravno,ali koliko?Stavi u tablicu 100g metionina ili 200g,pa vidi kolika je razlika.Gotovo zanemarljiva.
 
Sad tek nista ne razumem, u nekim starim tablicama stoji da se lizi n dodaje u kolicini od 0,2 posto, a ti kazes da je 300 do 400 grama na 100 kg zanemarljivo.
 
400g lizina ima oko 0,4% proteina.To je zanemarljivo.Ni na jednom premiksu ti nece pisati da ima 1% proteina,ako kukuruz ima 8 puta vise.Ako ga zizak napadne,vise ceti to uticati,nego lizin.Da ne kazem ako ti neko prekrsti soju.To su izvori proteina,a lizin i metionin se ubacuju zbog stepena iskoriscenja tj bolje svarljivosti.Njihov proteinski sastav je ZANEMARLJIV.
 
Dobro, sad razumem. Znaci sto se tice premixa, ne oslanjamo se na proteine, vec samo na ostale komponente u smesi . Osim kod onog premixa gde pise, recimo 30% sirovih proteina i sl.
 
Naravno.:ppozdrav:Taj drugi u sebi ima npr kvasac ili nesto slicno sto je izvor proteina u tolikom procentu da se mora uzeti u obzir.To je opet jasno naglaseno.
 
Jednopostotni su bez proteina,a u visepostotnim uglavnom bude.Zavisi od sastava.Petopostotni imaju obavezno.Pa zato i idu u vise procenata.Minerale i aminokiseline bi stale u jednu kilu.Neki 3% imaju u sebi DKF i,kredu itd,sto opet nema proteina,dok neki imaju i njih.Jedno je sigurno.To mora biti jasno naglaseno na deklaraciji i toga se treba pridrzavati.
Čantavirci imaju u sebi i DKF i uglavnom su 3%
 
Od 5. dana starosti : Panto Wean,po 1kg po prasetu.
Od 7-10kg: F 250-25 kg+kukuruz 75kg.
Od 10-15kg: kukuruz 50,st. brasno 15,sojina sacma 10,griz 15,Panto 10/35=10kg.
Od 15-25kg:kukuruz 51,st. brasno 20,Sojina sacma 10,Sojin griz 15,premix F 15=4 kg.
Ja licno dajem Wean po 1kg i odmah prelazim na F15.Ako pratis sve postupno neisplati se.
Kod mene ima samo panto 10/35 i kosta 790 dinara 5 kg, ide na 50 kg, i posle njega neki panto S 2,5, ide 2,5 kg na 100 kg za ostatak tova i kosta 160 dinara kilogram.

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:11 ----------

Jos nesto mi nikako nije jasno, kazete pridrzavaj se preporucenih tabela od strane distributera.Kad tu tabelu ubacis u Robinsonovu tabelu nijedna nema vise od 16-17% proteina za malu prasad sto je malo znamo. U cemu je sad tu stvar zna li ko?
 
@markodjurdjevic

Da bi ti bilo jos jasnije, evo sledece:
Razlaganjem proteina dobijaju se amino kiseline i proteinski ostatak. Amino kiseline se dele na esencijalne i neesencijalne amino kiseline. Esencijalne amino kiseline su one koje pomazu nadgradnju misicnog tkiva u organizmu i ima ih desetak: lizin, metionon, leucin, izoleucin, histolalalin, histidin.....
 
@markodjurdjevic

---------- Poruka napisana u 21:31 ---------- Prethodna poruka je at 21:11 ----------

Jos nesto mi nikako nije jasno, kazete pridrzavaj se preporucenih tabela od strane distributera.Kad tu tabelu ubacis u Robinsonovu tabelu nijedna nema vise od 16-17% proteina za malu prasad sto je malo znamo. U cemu je sad tu stvar zna li ko?[/QUOTE]

opet si poceo da mesas babe i zabe zajebaces i milana :haha: vec je bilo reci da ti premiksi za male prasice(do 25kg) sadrze proteina u sebi(mleko,surutka,griz,..) i zato se stavlja u vecoj kolicini ja sam isao sa 10%(proteinka-cini mi se i pise na ambalazi da je proteina 12%,ili 18 zaboravio sam) dok kod drugih proizvodjaca ide drugacije(milkivit weaner 7,5% ali ne pise sadrzaj proteina) zato kad ti uneses hraniva u robinsovu tabelu ne dobijes zbir proteina koliko bi trebalo za te prasice ali nisi racunao i proteine u premiksu koji sa svima ostalim komponentama daju hranu optimalno izbalansiranu(po proizvodjacu), e zato sam rekao da se pridrzavas uputstva sa ambalaze(mada i tu znaju da pogresno odstampaju), a mozes da racunas i tako sto uneses sve komponente u tabelu po uputstvu proizvodjaca pa kad vidis sadrzaj proteina da sebi napravis slicno, recimo ako ide 20% soj, sacme a ti stavi 18%+2%kvasca i ostalo mozes da tumbas naravno na svoju odgovornost i pod uslovom da ti premiks ostane na propisanom procentu
:ppozdrav:
 
Ljudi jel vi citate te postove.Rekao sam uglavnom,a zavisi od proizvodjaca.Sve pise na deklaraciji.3% premiksi u sebi uglavnom imaju da tako kazem onaj 1% premiks uz dodatak krede,DKFa,soli i slicno.To su komponente bez proteina.Opet kazem UGLAVNOM.
 
Evo recimo tabele od milkivita za prasad od 7-22kg

Kukuruz 55,5 - 4,44% proteina
jecam 22 - 2,64 %
sojina sacma 15 -6,6 %
premix weaner od 28,5 proteima 7,5 -2,1 % proteina
...................
100kg - 15,78% proteina, e sad zar to nije malo za takav uzrast-kategoriju svinja? To me buni, a kazu pridrzavaj se preporucenih tabela?
Da li recimo samoinicijativno dodati sojinog griza i malo lucerke te povecati proteine na 18%?
 
Nazad
Vrh