Recepture za spremanje koncentrata

Ako je to stvarno tako ,onda svaka cast jer to dodje da svaki dan napreduju po 1kg a sa tim rezultatima malo ko moze da se pohvali . Tovno govedo napreduje oko 1kg dnevno. Sama kombinacija domaca svinja durok joksir baca sumnju na ove zavidne rezultate. Tvoja konverzija hrane iznosi 2,08 po kg prirasta .
 
Ovi rezultati se mogu ostvariti samo u ovom periodu. Porast je najveći u od 40 do 70 kg prirasta i tad može biti i preko 1 kg. Zatim konverzija je dobra, jer usled intenzivnog prirasta najveći deo prirasta je mišićno tkivo a za njega treba manje suve materije pa samim tim i hrane. Ali ovi rezultati će se promeniti već posle ovog perioda, preko 80 kg konverija će ići i do 4 kg hrane, a preko 120 i preko 5 kg. Prirast će se postepeno smanjivati a sinteza mišićnog tkiva će se smanjivati dok će se sinteza masti povećavati. Tako da nije nemoguće i dobro je da je kolega napisao fazu u kojoj je merenje urađeno. Izmeri ih sa 90 kg pa onda da vidimo rezultate, kuda se to kreće. :ppozdrav:
 
Ja sam izneo sto sam zabelezio(izmerio).od kukuruza koristim pioneer N-43 koji po tebelama ima 10.03% proteina,tako da moja receptura sadrzi oko 16.92% proteina verovatno da je i to imalo uticaja, premiks Panto sadrzi lizin-9%, metionin-3%, treonin-2%, da ne nabrajam dalje.Sada sam im promenio recepturu
proteini cena po kojoj nabavljam
kukuruz 54kg - 5.4 imam svoje 54*(recimo)19=1026
sojina sac. 16kg - 7.04 16*49=784
sunc. sac. 5kg - 1.65 5*22=110
stocno brasno 5kg - 0.6 5*17.5=87.5
jecam 7kg - 0.84 imam svoje 7*20=140
premix inbeka ms 3.0 3kg 5kg=790din 3*158=474
----------------------------------------------------------------------------------
koncentrat 100kg - 15.53% ukupno 2621.5din

Jos jednom napominjem da sam pocetnik u ovome i to je moje vidjenje i rezultati ako neko ima neku bolju ideju neka kaze prihvatam svaku kritiku.
Za nekih mesec dana izvrsicu ponovo kontrolno merenje pa obavestavam!
Jedno pitanje nevezano za temu ali.. dali neko zna koliko kosta keteter za VO svinja
 
procitao sam skoro sve teme iz svinjarstva i verujte..kad bi odstampao sve postove, savete i resenja problema - imao bih najbolji moguci prirucnik iz svinjarstva..zaista..
ja sam na bazi svojih znanja, vasih iskustava i onoga sto imam napravio recepturu za svinje u tovu obzirom da imam nameru kupiti prasad od 30-tak kg i poceti. Receptura glasi ovako :
kukuruz 52%
Psenica 12%
Jecam 15%
Sojina sacma 10%
Riblje brasno 5%
DKF 2%
Premix (josera) 3%
Stocna so 1%

molio bih vas za misljenje i eventualne korekcije na kojima sam zaista zahvalan.
pozdrav svima
 
Dobra je ovo receptura ja bih jedino ubacio 5 kg sojinog griza i smanjio riblje brašno na 3 kg današnji 3% premiksi već bi u sebi trebali imati dkf , st.so ... tako da mislim da bi i dkf-a dovoljno da staviš 1 kg i stavio bih stočnog brašna 3-5 kg (za toliko smanjio pšenicu ).:ppozdrav:
 
Ako koristite ovaj premiks ne trebaju Vam DKF i stočna so, jer su slične supstance uključene u premiks. Nisam računao procenat proteina, energije i esencijalnih amino-kiselina ali na prvi pogled izgleda da bi falilo proteina za svinje u uzrastu od 25-60 kg. Takođe bih izbegao stavljanje ribljeg brašna. Kao prvo sve ga ređe ima u prodaji, skupo je, često neadekvatnog kvaliteta pa može imati štetan uticaj na rast i razvoj životinja, i na kraju prenosi karakterističan miris na meso životinja hranjenim sa takvim smešama. To su neki moji saveti i zapažanja.:ppozdrav:
 
hvala na sugestijama, dopada mi se ideja da smanjim riblje brasno i da ga iskljucim pred kraj tova upravo zbog mirisa. ukoliko ga ne stavim uopste - cime obezbedjujem dovoljno lizina? u svakom slucaju cu preracunati smesu s vasim predlozima.
hvala jos jednom :ppozdrav:
 
U premiksu imate dovoljno lizina, tj pokriva nedostatak u hranivu, ali riblje brašno se najlakše zamenjuje sojinom sačmom i grizom uz dobar premiks ili najbolje ali skuplje stočnim kvascem.
 
A kako to da se ni kostano brasno vise ne koristi u ishrani zivotinja, tj niko ga ne pominje, a vrlo dobro znamo da su proteini animalnog-zivotinjskog porekla itekako vazni u ishrani zivotinja, prventveno ne prezivara?
 
Koštano brašno je pre svega mineralno hranivo i predstavlja dobar izvor kalcijuma i fosfora. Usled pojave bolesti ludih krava, zabranjena je upotreba animalnih hraniva u ishrani preživara, jer se koštano brašno i mesno-koštano brašno proizvode u kafilerijama od uginulih životinja i klaničnog otpada a uzročnik BSE je preživljavao u nekim slučajevima sve te tretmane i ostajao virulentan u proizvodima i tako se zaraza širila. Sama ta opasnost uslovila je smanjenu tražnju ovih proizvoda i u ishrani nepreživara, pa se danas generalno koristi u industriji hrane za pse i mačke. Takođe mesno-koštano brašno je često kontaminirano salmonelom ili drugim patogenim bakterijama pa može izazvati teške prolive. Ima svojih prednosti i mana, sve je stvar ekonomike, a danas postoje jeftine sintetičke aminokiseline pa nije problem nadomestiti nedostatke biljnih proteina.
 
Kad sam vozio mesno brasno iz zitista agroziv , donosio sam i sebi za svinje ,to mesno brasno prekrup i aminogold svinje da popucaju.
 
Mi smo ih koristili tek kad su se pojavili na našem malom i napaćenom tržištu, koristili smo ih pa skoro godinu dana. Moj otac tvrdi da je to najbolji premiks koji je on koristio. Moje mišljenje je da imaju jako dobar odnos cena-kvalitet, ako ne i najbolji. Imali smo bolje rezultate sa njim nego sa milkivitom, a značajno je jeftiniji. A inače su Nemački premiksi.
 
Na onom zemunskom premiksu sto se koristi kao dodatak u smesi za ishranu svinja, goveda, ovaca, sto kosta 100 kinti pise da sadrzi kredu, dkf i so, pa ih ne treba dodavati, da li je to tacno?
 
pozz ja hranim prasice 15-25kg
70kg kukuruz
15kg zita
15kg tritikal
2.5kg premiks za prasice
20kg sojne sacme
30-100kg
100kg kukuruza
30kg zita
30kg tritikala
20kg sojna sacma
2.5 premiks za 25+

ja sam mali proizvodjac i zadovoljan sam rezultatima. nemam mogucnosti za pojedinacne sastojke mada bih voleo da probam jer u petrovcu na mlavi nisam naso posebne sastojke ako moze neko da mi kaze dal je dobra kombinacija i da da neki predlog.
hvala ps odokativno su mere 2-3 kg gore dole ne merim osim premiks i soju to kupujem na pakovanje :)
 
Da li moze neka receptura za prasice od 15 - 25kg sa 18% proteina, a od zitarica bih koristio kukuruz u klipu,jecam,psenicu,ovas i sojinu sacmu, + premiks? Unapred hvala
 
Nazad
Vrh