Recepture za spremanje koncentrata

Da samo sojina sacma moze da ide 40%,a kvasac maksimum 5% I to za svinje ja ne bih stavljao vise od 3%,prasicima 4%.Tako da bez sojine sacme nista.Inace robinsova tabela je predvidjena za 1% premiks,u koji neide DKF,kreda,metionin i lizin.Znaci cisti vitamini i taj premiks nema proteinsku vrednost.Ukoliko se koriste premiksi,koji sadrze u sebi kvasac ili nesto drugo,doci ce do greske u obracunu.Onda sami mozete dodati proteinsku vrednost sa deklaracije premiksa i dobicete tacni % proteina.Opet napominjem da do greske moze doci zbog losih komponenti.Soja npr umesto 44% proteina ima 34%.::jako_besan::
Cast izuzecima
 
Stavis 0,7 do 1 % DKFa i 1 % krede i ne sekiraj se.Doiljama moze od 1% do 1,5% DKFa,a kreda isto.Ako ide mleko u prahu,moze se smanjiti DKF,jel mleko samo po sebi ima kalcijuma.
 
Dobro, dobro, vidim da ona tabela izracunava koliko koji element ima kalcijuma, fosfora, aminokiselina, ali pitanje je koliko je optimalno zivotinji. Pa ima tamo i neka metabolicka, sta li je to, pitaj boga ..
 
E pa i to je bitno.Ne moze samo proteini.Jako je to komplikovano,da bi stalo u par postova.Nemoj se mnogo s tim zamarati.Drzi se necije recepture i amin.Ti bi sad da doktoriras nauku i da sam osmisljavas koncentrat.Ne ide to bas tako lako.Idu u koncentrate jos buljuk kojekakvih zasladjivaca,aditiva,na zalost i hormona.Ni ne znamo sta sve jedemo i cime hranimo.Vraticemo se mi pravoj organskoj proizvodnji.Pa da li je normalno da se svinja izbaci za 3 do 4 meseca.Ja kazem da nije.Ja to ne zelim ni da probam.To je nabildovano,puno tecnosti.Ono jeste za profit,ali tu se prica zavrsava.
 
Sama, koje potrebe svinja za kalcijumom, fosforom, lizinom, metioninom i drugim elementima, znas li mozda ?

Potrebe odredjenih kategorija svinja u hranljivoj vrednosti:

Prasad do odbijanja:
Sadrzaj kalkulativno

Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

prasad5-15 kg tezine:

Sir. prot. 20,8%
Met. energija 12,6
Kalcijum 0,9
Fosfor 0,9

Prasad 15-25 kg tezine:

Sir. proteina 18%
Met. energija 12,1
Kalcijum 0,8
Fosfor 0,8

Nazimad 25-60 kg tezine:

Sir. proteina 16%
Met. energije 12,1
Kalcijum 0,6
Fosfor 0,7

Svinje 60-100 kg tezine:

Sir. proteina 14%
Met. energija 12,1
Kalcijum 0,6
Fosfor 0,6

Suprasne:

Sir. proteina 14%
Met. energija 12,0
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,6

Dojare:

Sir. proteina 15%
Met. energija 12
Kalcijum 0,8
Fosfor 0,7
 
Svaka cast Dule.Tabela je super,ali cisto informativnog karaktera.Kako ce on da napravi npr ovaj koncentrat
Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

Ljudi treba da znaju da ne smeju staviti 60kg kukuruza i 40 kg kvasca na primer.Ima nekih pravila,kojih se moramo pridrzavati.Moze neko pogresno da shvati i da poubija stoku.Zato je bitno za laike da se drze oprobanih receptura.Za svaku korekciju se konsultovati.Ko pita taj ne skita.
Nije naravno lose znati sta je protein,a sta Met.ene.al to ne menja mnogo na sustini problema.Bitno je da nam svinje budu zadovoljne i napredne.
:ppozdrav:
 
Eto ja sam laik a i pitao sam u vezi smese a niko da mi odgovori imam postavljeno pitanje par postova nazad:ppozdrav:
 
SAMA molim te objasni mi u sto kila koncetrata koliko bih mogao mesnog kostanog staviti da bi ustedeo na proteinima iz soje.Soja 60 a mes.kostano 20 din kg.Hvala unapred
 
Mesno brasno je oko 55% proteina,a sojina sacma oko 44%.Ako stavljas npr 5kg mesnog x 55% je 275/44 koliko je soja dobijas 6,25kg.Znaci umesto 6,25kg soje stavis 5kg mesnog.Ostalo moras dodati soju,jel mesno ne moze ici u procentu kao soja.Znaci moze je samo delimicno zamenuti.
Izvini sad vidim da si napisao mesno kostano brasno_Ono ima manje proteina.U zavisnosti od klase ima od 40 do 50%.Znaci orjentaciono kao soja.Znaci ista kilaza kao soja.5kg mesnog kostanog ce ti zamenuti 5kg sojine sacme.Ostalo kao sto sam vec napisao.

---------- Poruka napisana u 22:48 ---------- Prethodna poruka je at 22:45 ----------

Eto ja sam laik a i pitao sam u vezi smese a niko da mi odgovori imam postavljeno pitanje par postova nazad:ppozdrav:
Postujem,ali ne znam nista o tom premiksu.Koliko on ima proteina?Sta pise na deklaraciji?Cim je 4%,verovatno ima nekog hranjiva u njemu.
 
Prosecan sastav i hranljiva vrednost smesa za ishranu pojedinih kategorija svinja:

2r4qw4h.jpg



 
Poslednja izmena:
Sada sam dodao i hranljivu vrednost, ne moze da slozi tabelu posto je nastelovan da stedi prostor pa sam ubacio kao sliku.
 
Svaka cast Dule.Tabela je super,ali cisto informativnog karaktera.Kako ce on da napravi npr ovaj koncentrat
Sir. prot. 24,0%
Met. ener. 13,2
MJ/kg
Kalcijum 0,7
Fosfor 0,8

Ljudi treba da znaju da ne smeju staviti 60kg kukuruza i 40 kg kvasca na primer.Ima nekih pravila,kojih se moramo pridrzavati.Moze neko pogresno da shvati i da poubija stoku.Zato je bitno za laike da se drze oprobanih receptura.Za svaku korekciju se konsultovati.Ko pita taj ne skita.
Nije naravno lose znati sta je protein,a sta Met.ene.al to ne menja mnogo na sustini problema.Bitno je da nam svinje budu zadovoljne i napredne.
:ppozdrav:
Sama, pa ona tabela pokazuje sve parametre, fosfor, kalcijum met. ener. proteine, kakav je problem onda napraviti smesu tipu kakav ti odgovara. Znamo koliko sme najvise stocnog kvasca, dkf, lizina, a soje, suncokreta, deteline, kukuruza, stocnog brasna ne moze da se pretera. Samo napravis u tabeli kombinaciju svih tih elemanata da dobijes recimo smesu od 20% proteina, 1,2 lizina, o,7 kalcijuma itd, nije to neka velika problematika, a isplati se... Ja sam probao par verzija i recimo dobijem cenu gotove smese za tov svinja u uzrastu od 25 do 60 kg za 25 din po kg, jbg to se isplati, imajuci u vidu da se takav koncetrat na trzistu krece oko 30 dinara i to na veliko. Jedino me brinu ti zasladjivaci i arome sto kazes, a pogotovo ti hormoni, jer sad postavljam pitanje da li bi svinja napredovala isto kao sa gotovim koncetratom.. Tu sad treba izvuci paralelu.
 
Mozes izracunati sa Robinsovom tabelom naravno.:osmeh:A te specije imas u premiksima.Od toga ti zavisi kvalitet ishrane i brzina tova.Oces da se trujes ili ne.Problem je samo sto te specije uglavnom idu u visepostotne premikse.Tebi onda ostaje samo dodatak kukuruza i sojine sacme.Onda se racunica vec kvari i nije mozda tolika razlika.Plus mesaona,mesanje itd.
 
To ti za krmace nije dobro.Sta cemo sa kalcijumom.Moras ubaciti DKFa.Povecace ti cenu za oko 1 dinar.A da bi imali bolje iskoriscenje sojine sacme,treba ubaciti bar 0,1kg metionina,a to ce ti povecati cenu za jos 0,5 dinara.Premiks ti je izuzetno jeftin,sto postavljka pitanje i kakav je.I na kraju dobices 15,5% proteina.
Jos jedna stvar.Tu tabelu je Robins postavio za pilice,tako da je tu predvidjen premiks za pilice i ne treba obracati paznju na vitamine.Kod pemiksa za svinje je taj procenat manji,tako da je to cisto informativno,ali ne treba uzimati zdravo za gotovo.
 



Uploaded with ImageShack.us Ovaj recept koristim kada doje prasad, ovako radim već 3 god. i nikad nisam imao problema inače dodam jedan minezal i stimulan ali to nema u ovoj tabeli što znači da je skupje za jedan dinar pošto je kukuruz kod nas 16.5din otprilike to je to
 
Izvini,al gde ima suncokretova sacma po 9 dinara,a griz po 35.Ja to naveliko placam malko vise.:osmeh::osmeh:vidim kvasac 22.Daj da budemo realni.:haha:
 
Nazad
Vrh