Recepture za spremanje koncentrata

none 73 je napisao(la):
Kako?ljudi išli u školu,branili doktorate sa temom spremanje koncetrata i ja lepo pozovem tehnologa iz Panta kažem mu koje konponente hoću u koncetrat i on čovek mi napravi recepturu za svaku kategoriju svinja,najlakše.Pokušavao sam i ja nešto da izračunam ali nije to to on je završio školu za to i radi taj posao.
Ako recimo tovljenicima pri kraju tova idem sa 75kg kukuruza, to je 7,5%proteina + 15kg soje, to je 6% proteina + 10kg stocnog brasna, to je 1% proteina, sto je ukupna hrana od 14,5% proteina. Sto ce mi onda premiks, kad je ta hrana proteinski ok? Da li i premiks ima odredjeni procenat proteina? Mozes li da mi pojasnis oko toga?
 
@markodjurdjevic

Priljatelju,kao što ni čoveku nisu dosta samo proteini tako ni svinji.Premiks daješ zato što sadrži potrebne vitamine,aminokiseline(lizin,metionin,treonin),kalcijum,fosfor,natrijum,enzime,antioksidant,itd.Po mom znanju premiksi ne sadrže proteine,ali neka me ispravi neko ako nije tačno.
 
pietro je napisao(la):
@markodjurdjevic

Priljatelju,kao što ni čoveku nisu dosta samo proteini tako ni svinji.Premiks daješ zato što sadrži potrebne vitamine,aminokiseline(lizin,metionin,treonin),kalcijum,fosfor,natrijum,enzime,antioksidant,itd.Po mom znanju premiksi ne sadrže proteine,ali neka me ispravi neko ako nije tačno.
Ok, hvala ti, to me je i interesovalo, sad mi je sve jasno.
 
Tako je, premiksi ne sadrže proteine već vitamine i minerale, u zadnje vreme još dosta nekih aditiva kojhi omogućavaju dobro varenje i iskorišćavanje konzumirane hrane, dobro zdravlje, plodnost itd.
@Marko
Tako se u suštini i računa udeo proteina u smeši, nije naj preciznije ali imaš neku orijentacionu vrednost. :ppozdrav:
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Tako je, premiksi ne sadrže proteine već vitamine i minerale, u zadnje vreme još dosta nekih aditiva kojhi omogućavaju dobro varenje i iskorišćavanje konzumirane hrane, dobro zdravlje, plodnost itd.
@Marko
Tako se u suštini i računa udeo proteina u smeši, nije naj preciznije ali imaš neku orijentacionu vrednost. :ppozdrav:

Baš tako. Još kada vidite da u sastavu nekog premiksa postoji na primer fitaza, budite sigurni da će iskoristivost hranljivih materija biti veća od deklarisane.
 
markodjurdjevic je napisao(la):
Kakav je treber za svinje, ima li ko iskustva?
Ja treber koristim 4-5 godina i mogu reci da je dobar za ishranu svinja.
Daje vlaznost hrani ( svinje bolje vare hranu ) ima vitamina B sto je dobro za svinje ,ima oko 6% proteina , zamenjuje 20-30 % kukuruza ( pogledaj samo koja je tu razlika u ceni ).... :D
 
ta Peera je napisao(la):
markodjurdjevic je napisao(la):
Kakav je treber za svinje, ima li ko iskustva?
Ja treber koristim 4-5 godina i mogu reci da je dobar za ishranu svinja.
Daje vlaznost hrani ( svinje bolje vare hranu ) ima vitamina B sto je dobro za svinje ,ima oko 6% proteina , zamenjuje 20-30 % kukuruza ( pogledaj samo koja je tu razlika u ceni ).... :D
Ali nezgodno ga je pomesati sa ostalom hranom, zbog vlaznosti, zar ne ? Imas li mozda neki metod za to ?
 
markodjurdjevic je napisao(la):
ta Peera je napisao(la):
markodjurdjevic je napisao(la):
Kakav je treber za svinje, ima li ko iskustva?
Ja treber koristim 4-5 godina i mogu reci da je dobar za ishranu svinja.
Daje vlaznost hrani ( svinje bolje vare hranu ) ima vitamina B sto je dobro za svinje ,ima oko 6% proteina , zamenjuje 20-30 % kukuruza ( pogledaj samo koja je tu razlika u ceni ).... :D
Ali nezgodno ga je pomesati sa ostalom hranom, zbog vlaznosti, zar ne ? Imas li mozda neki metod za to ?
Ja mesam treber i hranu u mesaoni bez ikakvih problema i to za 2-3 min ali samo oko 60 -70 kg , Jer kad mesam vecu kolicinu ,( zavisi od vlaznosti ) hrana teze ide dole ( kosa mesaona )pa opterecuje motor ( moja mesaona 300 kg i motor od 3 KW) ali izmesa perfektno
A imaju i mesaone za treber ( sa 3 spirale ) i one rade bez problema ( veca spirala vuce masu gore a dve manje vracaju dole ), ova mi trenutno skupa ali moracu je nabaviti pre ili kasnije :D
 
none 73 je napisao(la):
bojance je napisao(la):
Da li koristi neko Nutriplus premikse?!
To su ti nekadašnji premiksi od 100% iz Velike Plane Kvalitet,po mome,loš ::lose::

Bilo nekad 100%.Holandska firma je kupila od njih i tu proizvodi Nutriplus.Ja koristim za krmače,tovljenike i prasad.Premiks je odličan.Cena u Jagodini Nutriplus premiksa je: dojare 6 kg 885 din,tov 3 kg 425 din,prasad 4 kg 815 din. :ppozdrav:
 
markodjurdjevic je napisao(la):
Ok to, ali hoce li da se ubudja ako je veca kolicina hrane u pitanju, zbog vlaznosti?
Dajem im dva puta dnevo i uvek imaju pred sobom da jedu ( uvek im dajem tako da pojedu od obroka do obroka , da ne ostane ) ali ako ostane malo duze hoce da se upali i pokvari
 
Ja ne drzim krmace ( sve prasice kupujem ) ali pre 2-3 godine bio sam na nekom predavanju ,,grupe 100" gde je neki profesor sa novosadskog fakulteta na pitanje rekao da nije dobro hraniti krmace sa treberom u nekom delu ali se sad ne secam tacno kad ?!?
 
Nazad
Vrh