Recepture za spremanje koncentrata

Nije to neka viša matematika,čista logika, samo su vam potrebni podaci o hranljivoj vrednosti hraniva i podaci o potrebama životinja u tom uzrastu. A super vam je predlog ovo sa tabelama u excelu, mislim da je Robins to postavio, to vam je najlakše i najpraktičnije. Naravno u te tabele mogu da se unesu nova hraniva ako imate,i vi sami sastavljate.
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Nije to neka viša matematika,čista logika, samo su vam potrebni podaci o hranljivoj vrednosti hraniva i podaci o potrebama životinja u tom uzrastu. A super vam je predlog ovo sa tabelama u excelu, mislim da je Robins to postavio, to vam je najlakše i najpraktičnije. Naravno u te tabele mogu da se unesu nova hraniva ako imate,i vi sami sastavljate.
A gde su te tabele?
 
Pre neki dan sam isprobao tabelu u excelu i činilo mi se da je ok stvar,ali danas sam dobio rezultate i razlika je 1.5% proteina.Ispalo je da laboratoriumski rezultati pokazali da u hrani ima više proteina nego što sam dobio u tabeli.
 
Moze i to da se desi.Npr ja koristim podatak da u kukuruzu ima 8,8% proteina,a danas postoje hibridi i sa 10%,plus uzimanje uzorka,da li je dobro uzet,to je vrlo vazno.I naravno laboratorija koja je uradila sve to,jer to su jako precizne metode,ali nije to veliki promasaj,bitno je da nema manje.
 
Kod pravljenja tabele su koriscene neke donje vrednosti a i napisao sam da postoje bitne razlike u pojedinim hranivima. Cak i isti kukuruz ne daje isti sastav sa svake parcele. Nekoliko puta smo slasi hranu na dodatnu analizu i razlike i odnosu na tabelu su bile jako male tako da se moze koristiti sa velikom sigurnoscu.

Evo jos jednom linka za skidanje tabele.

http://www.2shared.com/document/SF9nC4Xg/koncentrat.html
 
Izvinjavam se što ovako upadam interesuje me bela slačica dosao sam do količine od 2 tone semena kako bih mogao da je iskoristim za ishranu krmača? Dali je njoj potrebna termička obrada? unapred hvala
 
robins je napisao(la):
Evo izmenjene tabele za proracun sastava posto je u onoj ranijoj bilo malih gresaka u vezi kvasca. :ppozdrav:
Skinite je snimite kod vas i mozete praviti razlicite kalkulacije. Za unos koristite samo listu zbirna a tu dobijate i rezultate proracuna.

http://www.2shared.com/document/SF9nC4Xg/koncentrat.html
Reci mi kako da u tabelu dodam treber ( ima 6-9% proteina )jer nisam bas vican u radu sa Excelu
i jos ovo: kvasac ,kreda,DKF,metionin, lizin, so OVI parametri se upisuju iz tabele premiksa koji koristim ?? :D
 
Odes na listu (Sheet) tabela i u njoj selektujes kolonu ( Column) ispred koje zelis da ubacih tu komponentu i desni klik pa Insert. Tako si formirao novu kolonu u koju ubacujes parametre za novu komponentu. Te paramerte ubacujes u plave, zelene i crvene celije a one crne ispod su proracunske. One imaju neku zavisnost po kojoj se racunaju i te zavisnosti su iste kao kod celije pored tako da mozes samo da ih prevuces tako sto selektujes celiju pored i onda joj pridjes misem sa donje leve strane. Kad se pojavi znak + pritisnes levi taster i prevuces na celiju pored .
Post je spojen: [time]1298207105[/time]
_________________________________________________
Kolona T sluzi za parametre premiksa i u njoj unosis podatke za premiks sa deklaracije a zaa kredu, kvasac ,DKF i lizini i metionin ubacujes koliko ih procentualno stavljas u smesu.
 
Izvinjavam se što ovako upadam interesujeme bela slačica dosao sam do količine od 2 tone semena kako bih mogao da je iskoristim za ishranu krmača? Dali je njoj potrebna termička obrada? unapred hvala
 
Jel koristi neko repin rezanac?Imam ga u ponudi za 25 din/kg,pa me interesuje koja mu je hranljiva vrednost?
 
Eto ga sad :D
Dajem im konc sa 12% proteina,ponavljam sam sebe,pa hocu da im pojacam.Finansijski je repazanac extra povoljan,a pride sto je "prosaran" sa sojom.Mislio sam da im dajem "pola-pola",navedeni konc i rezanac.Rezanac bih pustio kros prekrupac,zbog lakseg mesanja sa konc.Dal moze tako,i koliko kolicinski rezanca dnevno da im dajem?
 
Repin rezanac se sme davati jedino susprasnim krmačama i to maksimum 10% jer on izaziva sitost kod krmača(prilikom konzumiranja dolazi do bubrenja čime se postiže veća zapremina želudca a i sporije se vari jer je bogatiji celulozom,više je preporučljiv za ishranu preživara)
 
Nazad
Vrh