Recepture za spremanje koncentrata

Pozdrav

Od sveg nabrojanog jecam je najbogatiji proteinima.
Moze se praviti smesa za ishranu sa zob.
Mada koliko ja znam, po hranljivoj vrednosti zob je slabija.
 
Kurkela je napisao(la):
Pozdrav

Od sveg nabrojanog jecam je najbogatiji proteinima.
Moze se praviti smesa za ishranu sa zob.
Mada koliko ja znam, po hranljivoj vrednosti zob je slabija.
Hvala puno.Da li ima stetnosti ako hranim malu prasad sa zobi?Da li ce napredovati isto kao i sa jecmom?U tablici sam video da zob ima vise masti i sirovih vlakana,a manje proteina i aminokiselina od jecma.Znam i ja da je jecam kvalitetniji,ali ako ne posejem jecam moracu sa zobi.
 
Prasadi do 25 kg ne bi trebalo uključivati uopšte u smeše ovas, ili max u nuždi do 10%. Posle tog uzrasta može se značajnije uključiti, uprkos što produžuje tov i pogoršava konverziju dobija se meso izuzetnog kvaliteta. Za krmače u periodu bremenitosti pa i laktacije ovas je prava stvar, zbog vlakana, manje su šanse za nastajanje zatvora, koji je čest problem kod krmača.
 
markodjurdjevic je napisao(la):
Pa hajde sad preporuci neku tablicu za ishranu, recimo za tovljenike, sta mislis o premiksima, recimo o przenoj soji, da li je to dobro?
Przena soja pitanje na kojoj temperaturi je takva soja obradjajena jer zrno soje poseduje kako termostabilne tako i termolabilne antinutrtivne materije koje su nadam se svima poznate. Posto se radi o punomasnom zrnu koje u sebi ima dosta nezasicenih masnih kiselina prvenstveno linolne zasigurno da bi u drugoj fazi tova uticala na kvalitet slanine ne bi bila cvrsta pa se zbog toga i uvodi jecam kao hranivo u drugoj fazi tova. Mozda bi drugu fazu tova trebalo podeliti na dve faze jedna od 50-80kg druga bi bila od 80-120kg zasto ovo govorim iz razloga sto se struktura prirasta menja maksimalna produkcija misicnog tkiva je nekih 0.130kg pri telesnoj od 80kg potom ona opada.Prva faza u okviru ove faze ja bih isao mozda sa 5-7% druga 3-5% punomasnog zrna sve zavisi od sadrzaja masti sto bi se utvrdilo metodom utvrdjivanja sirovih masti koja je dosta jednostavna.Premiksi siroka tema trebali bi da se nadjemo negde pa jedan celi dan da razgovaramo ali ono sto savetujem pri kupovini premiksa jeste da se upoznate tehnoloskim konceptom proizvodnje pa tek onda da kupite, drugo i najbitnije jeste da npr,.Nutriplus ne reklamiram samo ukazujem na komercijalni sektor, ima potpune podatke u svom softveru o svom premiksu.... sve sto treba jeste da ih pozovete kazete sta koliko kosta koja sirovina i dobijete potpunu recepturu za odredjenu kategoriju zivotinja.
 
recite mi da li neko hrani svinje gotov hranom mislim na primer st-2 i ako hrani koja je cena u vasen kraju
 
Pozdrav svima,imao bi jedno pitanje . Imam suprasnu krmacu ,suprasna je 80 dana ,do sada sam je hranio mjesavinom kukuruz 75% ,mekinje (stocno brasno)7 % ,soja 15% i 3 % premiks (za tovne svinje,posto gde ja kupujem imaju samo taj i za krmace dojare) i do sada sam koristio taj premiks,davao sam joj te mesavine 2 kg dnevno,e sad kako vreme odmice pade mi na pamet pitanje u vezi ovog premiksa da li da i dalje koristim taj ili da sad predjem na premiks za dojare (znam da moze na 7 dana pre prasenja,ali ne znam za ovoliko pre) da li da izbacim ovaj premiks koji sad koristim i koristim samo ovu mesavinu,da li se sme davati kostovit jer i pored ova dva imaju i kostovit. ... i bi to vise od jednog pitanja . Pozdrav i hvala unapred na odgovorima i savetima
 
nisi napisao koji je premiks u pitanju za dojne krmace, jer dosta njih je kao univerzalno jedino se mijenja omjer koji dodajes u smjesu, 3% za suprasne a 4% za dojne. takvi su ti schaumann ZL50, josera (obadva tj. sauenglück i sauenprofi), pa likra Z3/T itd.
 
Uvek sam imao veliko poverenje u proizvode VZ Zemun, ali sada moram da kažem kako su evo nekoliko godina nakon privatizacije sve bliže stečaju.
Magacini su im prazni, postali su gadne neplatiše kukuruza.
Verovatno i proizvodi nisu više kao ranije.

Žalost demokratije...
 
Premiks za suprasne krmače treba da zadovolji osnovne potrebe za održanje života i razvoj ploda. Ne preporučuje se dodavanje suprasnih krmačama u smeše premiksa za prasad ili svinje u tovu. Moja preporuka je neki osnovni premiks, kostovit npr. i tek po prašenju taj za krmače u laktaciji.
 
@ prof. dr. Seljak .
Hvala na savetu .Prelazim na Kostovit. Trazio sam ja premiks ili koncetrat za suprasne krmace ali nisu imali pa su rekli da moze i ovaj premih za tovne svinje do dva meseca suprasnosti (ja kontao vitamini su vitamini pa ih poslusao) .

Nadam se da joj nije naskodio ovaj premiks ?

Jos sam "zelen" sto se tice svinjarstva ,ali kad se covek odeli od tate :) mora da radi i dodatne poslove da bi obezbedio dovoljno za svoju porodicu
 
Neće joj naškoditi, ne bi joj naškodilo puno verovatno i da do kraja koristiš taj premiks, međutim uvek ima ono ali jer premiksi za krmače imaju manju konecntraciju minerala i vitamina, da bi se metabolički organizam spremio za stres koji dolazi sa prašenjem i laktacijom. Kada koristimo premikse za svinje u tovu onda sve potrebe joj podmirujemo i prebacujemo tako da nije ni racionalno ni preterano dobro. Svaka čast, sad si samostalan pa polako,nemoj žuriti sve se da naučiti.
 
Za koju kategoriju životinja je namenjen taj Gebijev super?

@Nikola
To nije premiks nego super koncentrat.
 
To je za tov svinja! Ja sam počeo da ga koristim, može da se meša samo sa kukuruzom i da se dobije koncentrat od 20 %. 40 kg. kukuruza i 10 kg tog supera. Cena kod nas je 750 din 10 kg.
 
Nazad
Vrh