Recepture za spremanje koncentrata

Pozdrav svima! Prasad kupujem od 12-17kg,za pocetak im dajem Protamino premuim 20%,jecam 20%,mekinje 10% i kukuruza 50%!Tako hranim do 60-65kg zive vage,zatim Protamino smanjujem na 15% i pojacavm kukuruz!ZIVELI :ppozdrav:
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

xsale je napisao(la):
Ma kod nas je najbitnije da se kuka.Svinja nema,inace bi cena bila 100 dinara.Dobro je dok ima plusa,a ne daj boze kad bi cena bila visoka i garantovana od strane drzave kao sto pojedini zele,pa mnogi bi drzali svinje i u kucama,a spavali bi pod satorima,samo da sto vise imaju.Zbog takvih i varira cena ovoliko u odnosu leto - ostatak godine.
@ level,sto se tice toga "imati svoje prasice" to je tek opasno za tovljace,ti prasici kostaju malo manje nego da ih kupim,druga stvar ja kupim prasice kad mi trebaju i koja mi kilaza odgovara,a krmace se pare kad njima odgovara,a znamo svi da leti cena skoci za 10 dana i padne za 5,pa ako uhvatis tu cenu prasici ti onda dodju kao da si ih dzabe dobio.
Druga stvar,treba i ljudi koji imaju krmace nesto da zarade,ne mora bas sve meni da ode.

Inace je generalno problem kod nas taj sto svi rade sve (a ko zna sve ,taj ne zna nista) i kvalitet rada u bilo cemu ne moze da se naplati.
Tu te podrzavam, kad kazes da kod nas svi rade sve, bio sam u Italiji gde porodica drzi 2000 krmaca i radi samo prasice do 25 kg. Sad jedna stvar, da bi se neko specijalizovao po meni treba da radi na veliko (na zavrsnoj godini fakulteta bila nam je delegacija iz Madjarske gde nam je jedan farmer rekao da su prezadovoljni kad im ostane cisto 0.10e po kilogramu) Znaci ljudi treba raditi na kolicinu tu je profit. Evo ja radim drugacije, ja svastarim prevashodno se bavim proizvodnjom priplodnog materijala, "otpadke" ili prodajem kao prasice ili kao tovljenike. Medjutim ako sam se opredelio za proizvodnju priploda onda bi trebao da imam tovljaca koji bi od mene uzimao "otpadke" i da se ne razmisljam o njima.
Post je spojen: [time]1291359367[/time]
_________________________________________________
ja hranim sve vreme tov GROVEROM i kad pogledam krajni rezultal jeftinije je hraniti groverom, nego ici grover, tov1, tov2. Pogledaj te jednu stvar za 150 dana zivota kod mene su tovljenici 120 kg. Ovako sam skratio tov za mesec dana. racunicije jednostavna 2.5kg hrane dnevno x 30 dana to je jos 75 kg hrane po tovljeniku neka je prosecna cena 20din/kg 75 kgx20din/kg= 1500 dinara. Neka meni tih 1500 dinara pojedu u toku pet meseci, ali najbitnije je sto ja nemam zajebancije jos mesec dana. Problem je kod nas sto niko ne racuna amortizaciju objekta.
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

@ kikinda
koja je cena grovera,a koja tov1 pa tov2?
kakva je kalkulacija?
kod mene su ti ove cene:
starter===41 din/kg
grover===36 din/kg
tov1====30 din/kg
tov2====28,5 din/kg

odosmo u :off_topic:
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

Moj prijatelj je testrirao tako sto je u jednoj grupio isao do kraja tova sa groverom a u drugoj redovno i prvu turu je za dvadeset dana ranije izgurao.
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

@kikinda mislim da gresis negde ali neznam tacno gde ajde ponovi racunicu a moze i neko drugi da napise ko se malo vise od mene razume neka napravi nesto ovako npr.
prase 10-25kg pojede 30kg grover cena kg 40,00 ukupno 1200,00
25-65 -----------80kg tov1 -------------30,00---------2400,00
65-115----------200kg tov2-------------20,00---------4000,00
---------------
7600,00

prase 10-115 ---------250kg grover-------------40,00 ukupno 10000,00
shvatite da sam uzeo samo odokativne mere posto neznam tacno ni kolicinu koju pojedu ni cenu koncentrata a po nekim racunicama sto sam video na ovom forumu zarada po bravcu je 1500,00 e sad ako ti @kikinda to potrosis na hranu da ti dodju mesec dana ranije uspeces da izguras 2,5 tura godisnje i da zaradis 0,00 a neko ce hraniti 2 ture i imace 1500 po tovljeniku e sad ljudi trazite gresku i u mom i u @kikinda postu :sta:
posto smo duboko zasli u :off_topic: neka moderatori prebace u odgovarajucu i tako nista pametno ne rade :haha:
:ppozdrav:
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

Tvoja greska je u tome sto u jednoj turi dobijes 1500,a u drugoj vratis toliko (nekad vratis i vise),pa je opet 0.Jedini izlaz je hraniti jednu turu na kojoj ce da ostane nesto.
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

Jeste pitali mesare kakve su polutke u svinja koje jedu 22 i vise % soje do kraja tova, a svaki grover je tako izbalansiran.
Iskusan tovljac svinja nece davati grover svinjama preko 40kg, jer prvo ne vidim da se ikako isplati
A drugo nema interes da napravi masnu svinju
Svaki visak proteina u hrani odlazi na stvaranje masnog tkiva, to bar svi znamo, narocito
kod svinja od 90 i vise kila, jednostavno ne moze da se resorbuje.

Ja se slazem da insistiranjem na groveru mozda moze da se skrati vreme tova ali svakako na ustrb kvaliteta, a na kraju i interesa
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

Sto se tice hrane,sto je kvalitetniji (skuplji ) premiks skracuje se vreme tova posto svinje imaju bolju konverziju hrane,samim tim se i kolicina potrosene hrane smanjuje.Treba se tacno pridrzavati tablica proizvodjaca,kog premiksa ide koliko % i za koji uzrast,svako odstupanje se odrazava na svinje.Recimo ja za svinje koristim iskljucivo Milkivit,pise da se od 70 kg tezine svinja ubacuje umesto 3% , 2,5% istog premiksa.
Ranije se nisam pridrzavao toga posto svinje bolje jedu kad je 3% i kad predju 90 kg jedu dnevno 5 kg hrane.Svinje su naravno masne posto nisam smanjivao ni sacmu vec sam ubacivao 20%.
Naravno sve su ovo navike iz vremena kad sam svinje hranio ribljim brasnom ili losim premiksima tipa amino-s Hrana -produkta.Sa tim ako nema sacme svinje ne mogu da stignu od 20-100kg ni za 6 meseci.
Od 70-110 kg uz milkivit ide 14% sacme,svinje su ekstra,jedu oko 3 kg i kad imaju 120 kg,a masti skoro da nema.(level3 objasnio)
Jedan moj prijatelj koji radi u prodavnici stocne hrane je vodio evidenciju prema tome koliko kupimo premiksa kod njega koliko potrosimo hrane,ali samo ako su prasici kvalitetni.
Izracunao je da od 15kg-110 prosek tezine svinja treba oko 270 kg.Vreme za koje stignu je oko 120 dana.
Naravno sto su losiji prasici vreme tova se produzava,a sa jeftinim premiksima,koji su obicno domaci,vreme tova se produzi ne retko i do 180 dana.
Znaci najskuplji premiks je u stvari najjeftiniji i obrnuto
 
Odg: Cena tovljenika na tržištu

xsale je napisao(la):
Sto se tice hrane,sto je kvalitetniji (skuplji ) premiks skracuje se vreme tova posto svinje imaju bolju konverziju hrane,samim tim se i kolicina potrosene hrane smanjuje.Treba se tacno pridrzavati tablica proizvodjaca,kog premiksa ide koliko % i za koji uzrast,svako odstupanje se odrazava na svinje.Recimo ja z

a svinje koristim iskljucivo Milkivit,pise da se od 70 kg tezine svinja ubacuje umesto 3% , 2,5% istog premiksa.
Ranije se nisam pridrzavao toga posto svinje bolje jedu kad je 3% i kad predju 90 kg jedu dnevno 5 kg hrane.Svinje su naravno masne posto nisam smanjivao ni sacmu vec sam ubacivao 20%.
Naravno sve su ovo navike iz vremena kad sam svinje hranio ribljim brasnom ili losim premiksima tipa amino-s Hrana -produkta.Sa tim ako nema sacme svinje ne mogu da stignu od 20-100kg ni za 6 meseci.
Od 70-110 kg uz milkivit ide 14% sacme,svinje su ekstra,jedu oko 3 kg i kad imaju 120 kg,a masti skoro da nema.(level3 objasnio)
Jedan moj prijatelj koji radi u prodavnici stocne hrane je vodio evidenciju prema tome koliko kupimo premiksa kod njega koliko potrosimo hrane,ali samo ako su prasici kvalitetni.
Izracunao je da od 15kg-110 prosek tezine svinja treba oko 270 kg.Vreme za koje stignu je oko 120 dana.
Naravno sto su losiji prasici vreme tova se produzava,a sa jeftinim premiksima,koji su obicno domaci,vreme tova se produzi ne retko i do 180 dana.
Znaci najskuplji premiks je u stvari najjeftiniji i obrnuto

To je ono sto govorim.
Jedino sto sam i ja sve to shvatio na svojim greskama, na zalost
 
Nazad
Vrh