Recepture za spremanje koncentrata

Evo moje recepture sa kojom trenutno hranim tovljenike.

Premiks HRANA-PRODUKT 3%
Kukuruz 60 %
Jecam 15 %
Soja 22-25% (samo przena, ne ekstrudirana)
Svinje su poludele, pojele bih i mene. :ppozdrav:
 
@Topalović
Izvinjavam se što malo kasnim, ali evo moje preporuke
kukuruz 59
sojin griz 18
stočno brašno 20
premiks 3.
To je smeša za svinje za kategoriju za koju si tražio. Samo treba malo povesti računa zbog energije, tj uljau soji jer može doći do povećanog nagomilavanja masti, ali to ti samo može reći klaničar na liniji. Pozdrav!
 
Može, ali soju kao jedino proteinsko hranivo kod jagnjadi treba izbegavati jer može doći do poremećaja u varenju i pojave mokraćnih kamenova. Neka kombinacija sa suncokretovom sačmom bi bila pogodna. :ppozdrav:
 
u mom selu ima prodavica stocne hrane koja ima citavu paletu prizvoda patent co.ja sam koristio DREN koristim ga i sada na nega sam navikao i zadovoljan sam.kad se pojavio patent co presao sam na njega,cisto da probam,nesto je malo povoljni pa reko ajde.imao sam svoju soju pa sam uzimao samo premiks medjutim svinje su ga jele al nerado,nisam bio zadovoljan.kad mi je nestlo soje uzeo sam njihov super i druga prica,jeli su ga dobro i videlo se bas i da lepo napreduju.isto im je dobar super za male prasice beby pan on je kod nas 122din,a ovaj za velike 72,80.
 
Jesam, baš sad kući koriste smešu sa celim klipom kukuruza za tovljenike. Trebalo bi ga izbegavati za kategorije manje od 40 kg, jer ima povećan sadržaj celuloze pa samim tim se lošije vari i iskoriščava. Što se tiče same receprure ona je malo različita od smeše sa zrnom kukuruza, par kilograma više kukuruza i za nijansu malo više proteinskih hraniva. Inače ako je fermentarisao i ima miris silaže onda je jako dobar za sam sistem za varenje, jer smanjuje ph i bolje se vari. Ako hoćeš konkretnu recepturu pošalji šta imaš od hraniva i koja je kategorija svinja u pitanju sutra ću postaviti! :ppozdrav:
 
Mi smo poceli da spravljamo hranu za tovljenike od komplet mlevenog kukuruza ( na cekicar)
Meljemo kukuruz koji je sitniji (paljetke) i stavljamo u odredjenom procentu.
Tovljenici ga odlicno jedu.
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Jesam, baš sad kući koriste smešu sa celim klipom kukuruza za tovljenike. Trebalo bi ga izbegavati za kategorije manje od 40 kg, jer ima povećan sadržaj celuloze pa samim tim se lošije vari i iskoriščava. Što se tiče same receprure ona je malo različita od smeše sa zrnom kukuruza, par kilograma više kukuruza i za nijansu malo više proteinskih hraniva. Inače ako je fermentarisao i ima miris silaže onda je jako dobar za sam sistem za varenje, jer smanjuje ph i bolje se vari. Ako hoćeš konkretnu recepturu pošalji šta imaš od hraniva i koja je kategorija svinja u pitanju sutra ću postaviti! :ppozdrav:
Hteo sam ovo da ti posaljem na pp, ali nije zanimljivo, neka ostali vide recepturu.
imam kukuruz a kupujem jecam, stocno, sojinu sacmu, premiks itd
a kategorije svinja su tovljenici i krmace, dok za prasad kupujem gotov koncentrat.
Hvala
 
Evo moje preporuke za recepturu za svinje u tovu preko 60 kg i bremenite krmače do prašenja:
kukuruz 44
samleven klip kukuruza 20
ječam 17
sojina sačma 16
premiks 3.
Ova smeša je računana na bazi makro premiksa koji ima u sebi bar 4% lizina, a najveći broj ima toliko i više. Za nerastove i svinje od 40 do 60 kg smanjiti kukuruz za 4 kg a dodati sojine sačme 4 kg i po mogućstvu malo kvalitetniji premiks.
@ Kurkela
Zemljak extra nam je taj izraz paljetak! :D Treba biti samo malo oprezan jer randman zrna odnosno odnos zrna i okomka je poremećen, te paljetci imaju mnogo manje zrna a više celuloze pa svinjama u tovu ume da kvari rezultate tova, produži ga i poveća konverziju. Neće njima ništa škoditi, čak šta više dave se ali utiče na proizvodne rezultate u zavisnosti od količine u kojoj se stavlja u smešu. Kod mene kući ih koristimo isto samlevene cele ali za junad u tovu.
 
@ Prof. dr. S
Dajem ih u manjem procentu, rezultati su odlicni. Kada se iz dana u dan vidi da napreduju.
Normalno netreba ni sa cime preterivati. :ppozdrav:
 
Kurkela

Ma to se samo tebi cini da napreduju. :haha:


Prof.dr. IMATE LI ODGOVOR u vezi inberg premiksa, da li su kvalitetni :sta: .
Jedino što sigurno znam je da extra dobro mirišu, toliko dobro da mi dođe da i ja njupam sa svinjama :haha:
 
Mislim da ima moj post o inberg premiksima u ovoj temi, al ponoviću. Kod mene smo ga koristili pre godinu dana otprilike, ja sam bio jako zadovoljan, lep prirast, dobra aroma, definitivno u prva tri koja sam koristio. On se sad pakuje nadomak Bg, čujem da im kvalitet varira, ali moja iskustva su jako pozitivna, kvalitetan premiks. Sad imaju dopunske smeše, tj super koncentrate, to nisam probao ali ključnu ulogu za kvalitet dopunskih smeša ima sirovina od kojih se spravlja atek onda premiks i sama tehnologija. Probajte pa recite vaša zapažanja.
 
Nazad
Vrh