Recepture za spremanje koncentrata

Dodavao lizin.
S' obzirom da je to bilo za veće kategorije, dakle od 50kg naviše, nije baš merodavno.
Sve u svemu nisam primetio bitnu razliku u prirastu.
 
U pravu si da nije merodavno jer su veće kategorije, ali i u tim kategorijama ljudi prave recepture 77 kg kukuruza,20 kg sojina sačme i 3 kg premiksa i udri samo!
 
Nadjoh, prelistao sam temu, ali mi promaklo to u vezi predstartera i startera. Nekako dosta receptura ima za tov, pa mi odvuklo paznju.
 
Molila bih da mi neko napise recepturu za spremanje hrane za prasice. Prasici su tezine oko 20 kg, hrajeni su starterom gebi i posle smesom sa gebijevim koncentratom, kukuruzom, psenicom.
Trenutno od hraniva imam na raspolaganju, kukuruz, tritikale, jecam (doduse u nesto manjoj kolicini) i s obzirom da nisam zadovoljna prirastom, promenila bih recepturu.
Kakvo je vase iskustvo sa Super Zelenim. Danas sam svracala u prodavnicu koja nam je najbliza, imaju samo gebijeve, sto posto i te super zelene. Znaci ako izbacim gebi, ostaje mi taj super zeleni na raspolaganju.
Ocekujem odgovor. Hvala
 
Imaš dobru energetsku osnovu za kvalitetnu smešu, međutim u tom uzrastu najveći problem je premiks, odnosno izvor kalcijuma u smeši ako se koristi običan 1% premiks nebitno kog proizvođača mi u smešu stavljamo stočnu kredu kao izvor kalcijuma, međutim to nije pametan potez. Najbolje bi bilo ako imaš neki makro premiks da kupiš (3%, 5%) koji to ima sve plus mnogo štošta u sebi, e onda bez bojazni mogu da ti napravim kvalitetnu smešu. Taj super zeleni je ako se ne varam Vet. zav. Zemun, kvalitet varira ali ne baš kao kod ostalih, ali je solidno i skuplji. Ako hočeš možemo i na pp, da ne gnjavimo ljude objašnjavajući se.
 
ukoliko zelis sigurno da zalucis prasad bez rizika od proliva u hranu ubacite 0.4 posto cink oksida
hranom za zalucenje hranite prasad na sisi najmanje 5 dana pred zalucenja povecajte temperaturu objekta i leti na 30 stepeni i sto vise ciste vode probajte prekern cena mu je malo veca ali radi
 
Ciao društvo evo mene opet i želim sve davas pitam nešto. Koliko je u proseku potrebno vremena da stignudo prasad od dana prašenja pa do nekih 25kg ?
 
Sve zavisi od uslova ,od krmače ,da li prasad oboljevaju,koliko ih je ,kakvu hranu daješ... ali u principu trebalo bi od 10 pa do 12-13 nedelja. :cao:
Post je spojen: [time]1281098442[/time]
_________________________________________________
Sve zavisi od uslova ,od krmače ,da li prasad oboljevaju,koliko ih je ,kakvu hranu daješ... ali u principu trebalo bi od 10 pa do 12-13 nedelja. :cao:
 
Racunaj da u pravom tovu od dana prasenja pa do 110-115 kg treba oko 160-180 dana,ili oko 25-6 nedelja. Trebalo bi da imas prase od 25 kg za max 10 nedelja,naravno u pravom tovu.
 
Kvalitetna grla uz odgovarajuću ishranu bi trebala da imaju 30 kg sa oko 70 dana uzrasta, a tov u zavisnosti od mase bi trebao da se završi najkasnije sa 180 dana i 120-130 kg telesne mase. Ovo su jako dobri rezultati, bar se tako tretiraju na većim farmama, kakvi su vaši?
 
Slažem se sa tobom, ako govorimo o proizvodnji sa našim svinjama i u domaćim uslovima. Inače na farmama to je parametar koji je merilo uspešnosti. I takvom cilju mi treba da težimo a dostižan je.
 
ekstra prasad dostizu 25 kg za 70 dana ,znaci bez proliva,bolesti,ujednacena legla itd...
Post je spojen: [time]1281809101[/time]
_________________________________________________
Ok podrzavam, puno faktora bi trebalo da se zadovolji da bi se postigao takav prirast.
 
Ja svaki put prase pocnem da hranim granulama (panto,agroholand),pa onda prelazim na redom poredjane premixe. Jako je bitno da prase ima dobar start jer posle nema sanse da nadoknadi ono sto izgubi u prvim danima zivota i prvim danima bez majcinog mleka. Sa ovim granulama je priras izuzetan i desavalo mi se da bez problema nateram na kilazu od 120 kg za 5 i 1/2 meseci,ili ti oko 145 dana. Naravno bitna je i rasa,ali hrana je najbitnija. Rasa vise odredjuje koliko ce biti mesa a koliko masti. Ja sam experimentisao u pocetnim fazama tova gde sam jednu turu hranio sa grizom,a drugu sa sacmom. Griz se pokazao kao "laksa" hrana za male prasice i preporucio bih svima da svoje prasice do nekih 30 kg hrane sa grizom a potom predju na sacmu.
 
@paorpaor
Ibeka-Panto granule su vrh,ali cena ::lose::5kg je bilo 680 dindzi.
Dobar starter od 20% i nemoze da fali.
Sa 2.5 meseca(oko 70 dana) bez problema stizu na 25kg.Naravno uvek ima skrndelja koji ostanu manji ali je otprilike to-to.Sa 3 meseca guraju preko 30,provereno,sa kvalitetnim koncetratima (ja hranim gotovim).
 
Nazad
Vrh