Recepture za spremanje koncentrata

A kako koristite tritikal u ishrani stoke u kom procentu je zastupljen u hrani
 
Nisam baš previše istraživao u tom pravcu, dok sam se bavio stočnom hranom, ali mislim da ravnomerna smeša žitarica, dakle pšenice, tritikala, ječma može potpuno da zameni kukuruz.
 
kad smo vec kod teme koji procenat proteina sadrzi jecam? Znam da sam negde citao da je to 14% medjutim prijatelj koji je imao proizvodnju stocne hrane kaze da su ga uvek racunali po 10%.Govorim naravno o stocnom ,ne o pivarcu
 
ječam može imati između 10-14% proteina ali je caka kod ječma kvalitet proteina tj. aminokiselinski sastav tih proteina, mislim da ječam ima oko 50% kvalitetniji protein od kukuruza
 
Za profi proizvodjace bi bilo pametno da ispitaju sastav svojih zitarica kako bi iskomponovali recepturu.
Sve ovo je nagadjanje i rad naslepo.
Na male kolicine i nije gubitak, a onaj koji drzi mnogo taj itekakop ima interes da uklopi potrosnju sa prirastom.

Mislim, ja radim odokativno ili kako bi rekao jedan moj prof na faxu- sacimetrijski.
Pramiv koncentrat po nekoj od receprtura sa prvih postova ovog ogranka sajta.
 
Ječam (stočni,šestoredni) ima negde oko 10% sirovih proteina,to je višegodišnji prosek i odstupanja su minimalna!Postoje semenske kuće koje prodaju sorte sa 14% sirovih proteina, al ne bih uzimao to kao validan podatak, mislim da je to više marketinški potez!Što se tiče učesća tritikala u smeši, njegovo učešće ne bi trebalo da prelazi 40% što znači da nije preporučljivo da bude jedino energetsko hranivo,zbog prisustva određenih antinutritivnih materija i veće količine neskrobnih uigljenih hidrata!Ja ga koristim u količini do 30%, čak i za manje kategorije i rezultati su jako dobri, jer ima najveći udeo sirovih proteina i nešto bolji aminokiselinski profil od svih žitarica, pa štedi na proteinskim hranivima! Takođe upotreba sintetičkih aminokiselina smanjuje upotrebu sojine sačme kao najskuplje komponente obroka! Naime ja sam uradio mali eksperiment, te sam u završnoj fazi tova od 75 kg koristio smešu sa samo 4% sojine sačme, osnovno proteinsko hranivo bila mi je suncokretova sačma i dodao sam sintetički lizin do potreba za ovu kategoriju, rezultat je bio prosečna telesna masa od 143 kg za 6 meseci i 6 dana!Ušteda je bila negde oko 2 din po kg smeše!Vremena su takva, i ta 2 dinara nam prave nekad razliku od nule do nekog malog profita!
 
Jeste al kod mene na katedri košta oko 100e po hranivu,a verujte mi sve se vrti oko proseka koji se prati već decenijama!Pažnju treba posvetiti samom organoleptičkom kvalitetu, tj pravovremenom ubiranju(žetvi) i skladištenju, da nemamo mikotoksine, mi smo sila! :D
 
da li ste culi za mali idjos fabriku stocne hrane??kakva imate iskustva sa njima??hvala
 
-curug-ja sam koristio njihov super od 40% proteina za brojlere i mogu reci da sam bio zadovoljan sa odnosom cena-kvalitet a sad sam poceo koristiti njihove proizvode (gotova smesa- starter za prasad,pa super od 40% proteina za prasad,pa super od 35% proteina za tovljenike)za svinje i zasad izgleda OK!
 
pedja voganj je napisao(la):
Da li neko hrani prasice Sano protamino piggi 25% premiksom posto planiram da menjam umesto biofaktory rop 4% jer mi nije nesto bas najbolji a pigi je za taj uzrast od 15-25kg.Sano mi preporucuju iz polj.apoteke i kazu da je sigurno dobar a vidim da na forumu ima dosta ljudi koji koriste Sano program.

Pozz...
Ja ga koristim u ishrani odbijene prasadi i prasci sau fantazija...Jeste skup ali....
 
pozdrav svima sano je dobar ako zelis da startujes sa sanom najprije im daj 50kg sano bapsia da pojedu u njega su ubaceni antibiotici nema proljeva po odbijanju,a kasnije predji na pigi neces se pokajati
 
Ljudi jeste li čuli za Joseru?Ja sam od skoro čuo i trenutno dok sam kuci sam uzeo da probam, odlični premiksi a pre toga sam koristio ibeka-panto, razlika je velika! Jel neko koristio od Vas i kakvi su utisci?
 
Ja sam placao u poljoprivrednoj apoteci 2000din pigi.
E sad imam jedno pitanje sta je bolje u ishrani krmaca suprasnih i dojara stocno brasno ili jecam?
Stocno brasno je 15.33kg a jecam 9din koliko mi je komsija rekao.
 
pedja to ti zavisi od recepture proizvodjaca npr sano matra idu kukuruz + jecam ali i ako stavis stocno brasno neces pogrijesiti i ono je dobro samo joj trpaj da jede :D
 
pedja voganj je napisao(la):
E sad imam jedno pitanje sta je bolje u ishrani krmaca suprasnih i dojara stocno brasno ili jecam?
Stocno brasno je 15.33kg a jecam 9din koliko mi je komsija rekao.


Po hemijskim karakteristikama su slični.
Za dojare je ipak bolje stočno brašno.
 
Stočno brašno je često u našim uslovima pandam mekinjama ili svemu onom što ne ode u brašno, znači nečem lošijeg kvaliteta tako da je bolje za krmače samo u periodu bremenitosti tj periodu kada treba sprečiti prekomerno povećanje telesne mase i dobro je u preveniranju zatvora zbog povećanog udela vlakana (celuloze) koji je čest problem u ovom periodu! Inače ječam je znatno kvalitetniji kao hranivo i to prvenstveno kao energetsko!
 
Nazad
Vrh