Recepture za spremanje koncentrata

pedja voganj je napisao(la):
Ja sam placao u poljoprivrednoj apoteci 2000din pigi.
E sad imam jedno pitanje sta je bolje u ishrani krmaca suprasnih i dojara stocno brasno ili jecam?
Stocno brasno je 15.33kg a jecam 9din koliko mi je komsija rekao.
stocno brasno 15,33 a zito? ja na ovu cenu ostavljam jedan deo zita kuci pa u hranu za stoku
 
zeljko_bl je napisao(la):
pozdrav svima sano je dobar ako zelis da startujes sa sanom najprije im daj 50kg sano bapsia da pojedu u njega su ubaceni antibiotici nema proljeva po odbijanju,a kasnije predji na pigi neces se pokajati
Recimi molimte do kg uzrasta koristiš BAPSI? i šta još ide uz njega
 
Meni se do sad dobro pokazala receptura sa Agroholand premiksima,sojaom i naravno kukuruzom. Nista im vise ne stavljam i zadovoljan sam sa napretkom,svaka tura do sad mi do 120 kg dodje za 5-5,5 meseci od momenta prasenja.
 
@prof. dr. Seljak
Ja sam uzimao Joseru za pse,nemacka hrana ekstra kvaliteta,i solidne cene. Ako je njihov proizvod trebalo bi da je OK.
 
Firma u asotrtimanu ima i hranu za kućne ljubimce, to je to! Po netu sam čačkao i Nemci kažu da su Joserini premiksi u prva tri kod njih, ja uzeo da probam, i nema šta, kvalitetni su! Od svih na tržištu jedinio nisam probao milkivit ali ovaj je dosad najbolji! Dva legla bez i najmanjeg proliva i bez zastoja u porastu.
 
Cena premiksa za prasad je 165 din po kg, ima 8% lizina,i po 3% metionina, teonina i triptofana + zakišeljivač i prebiotik (ekstrakt lekovitog bilja), ima i kvalitetniji za prasad sa 10% lizina al ga nisam probao!Za svinje u tovu su cene od 155 do 116 din po kg,i tim jednim možeš da toviš od početka do kraja, samo je pitanje brzine tova i satava smeše!Jedini problem je što su pakovanja po 25kg,jer se pakuju u Nemačkoj, ali je premium kvalitet za ozbiljne proizvođače. Ja iskreno ne spadam u njih mada se delom i bavim svinjarstvom, ali ima par farmi i proizvođača kojima sam konsultant i koji koriste ove premikse i stvarno nemaju zamerki!
 
prof. dr. Seljak ajde ako mozes napisi recepture za prasad ako nije neki problem da bas uporedim sa ovom mojom recepturom od biofaktora.
 
Nije problem, pre neki dan sam napravio recepturu za zalučenu prasad sa joserinim premiksom za prasad koji sam pomenuo gore, receptura je sledeća:
kukuruz 48
tritikale 20
sojina sačma 15
suncokretova sačma 8
stočni kvasac 5
premiks 4.
Nivo lizina u smeši je 1.25%, svi ostali kriterijumi u pogledu ostalih esencijalnih aminokiselina, vitamina, minerala ispunjeni a cena je 28.5 din po kg smeše, cene žitarica sam računao prema tržišnim cenama koje trenutno vladaju (inače ih sami proizvodimo) a proteinske komponente sam debelo plaćao veruj mi,deru u maloprodaji!A cena je daleko prihvatljivija od cene za na primer gebijev predstarter koji košta minimum 36 din po kg u maloprodaji,kod nas 43 din po kg, jedina razlika je u tome što je gebi peletiran, što je dobro sa mikrobiološkog aspekta ali je praškasta hrana mnogo atraktivnija za prasad!Pojeli su već 30 kg, nikakvih proliva, malo je sad restrikcija hrane, preventivno, ali jedu skoro po 700 gr po grlu i ubijaju se da dodju do hranilice kad sipam hranu!
Kakva je tvoja računica? :ppozdrav:
 
Sta tacno premix treba da nadogradi u hrani koju mesamo. Najcesce se na jugu susrecemo sa proizvodima Vet. Zemun I Subotica. Sta sa njima. Mada ima i drugih,tu i tamo ali ovi dominiraju po radnjama. Cena cak i do 300 din za pakovanje od 2 kg.Sta je vase iskustvo. Koristi li to neko od Vas. Pozzzzz :ppozdrav:
 
Premiks prvobitno je trebao da nadogradi vitaminsko-mineralni kompleks koncentrata, znaci u njemu sadržani vitamini i mikroelementi najčešće u svojim neorganskim formama ( mangan, cink, kobalt....) a najveći deo takvog premiksa čini nosač (kukuruzna prekrupa, samleven oklasak klipa) i to su jednoprocentni premiksi ili mikropremiksi. U današnje vreme sve popularniji su makropremiksi od 3% do 5% učešća u smeši, oni pored gore navedenih sastojaka sadrže i makroelemente (fosfor, kalcijum) tako da u takve koncentrate ne treba ubacivati stočnu kredu i DKF. Pored makroelemenata sadrže i esencijalne aminokiseline (lizin, metionin, treonon...), probiotike, prebiotike, zakišeljivače, enzime, promotere porasta... Znači miks raznih satojaka za bolje zdravlje i napredak životinja! Vet Zemun, Subotica i drugi domaći proizvođači u ponudi imaju najčešće samo 1% premikse, solidnog kavaliteta, što znači da rade posao a nisu skupi! Međutim ko nema aditive kao što su aminokeseline, enzime i druge da sam dodaje u smeše veoma je diskutabilna njihova primena, jer ide veća količina sojine sačme radi zadovoljenja nivoa lizina u smeši, češća pojava proliva kod prasadi, ali olovka trpi sve, ono što radi posao a nije skupo koristiti! Skoro u priči čujem da milkivit makropremiks za prasad ide 7% u smeši a plus košta 260 din u maloprodaji a jedina proteinska kompnenta koju koriste a i najskuplja je, sojina sačma, ja iskreno ne vidim računicu u tome!
 
ja kod zalucenih prasadi radim po njihovoj recepturi sa dzaka
60kg - kukuruz
23kg - sojine sacme
7kg - sojin griz
10kg - premiks

Skupo je jako ali do sad nisam imao nikakvih problema,a menjao sam dosta proizvodjaca hrana i radio po njihovim recepturama i ovo se pokazalo najbolje.
 
@ Pedja Voganj -druze dali ti iskljucivo koristis sano ili jos nekog proizvodjaca.I dali u smesu dodajes sanocid . U Leskovcu su cene za sano kao kod tebe-pigi je 2000 rsd. vreca 25/1 itd a sanocid 2200 rsd 10/1.
 
Sano pigi sam prvi put koristio umesto biofakory rop 4 posto nisam bio zadovoljan sa njim,slabo prasici napreduju.Sad kad sam pravio pigi prasici su imali preko 15kg i pravio sam bez sanocida a razlika izmedju rop 4 i pigi je dosta velika u korist sano programa.sledecu turu cu pokusati da izguram po sano programu ali to je sve skupo jako ...
I ja sam placao 2 dzaka piggia isto 2000din/25kg
 
Skupo je to, svi proizvođači forsiraju sojinu sačmu i griz jer znaju da i najlošiji premiks sa tim će da izgura svinje dobro, još ako stave antibiotik oni su sebe obezbedili, antibiotici kao dodaci su zabranjeni iz jasnih razloga.U kojoj recepturi ste pročitali suncokretovu sačmu? A ona je izvanredna dopuna sojinoj sačmi koja je bogata u lizinu ali siromašna u metioninu, koga u suncokretovoj sačmi ima dosta!Plus sto sojina sačma može izazvati alergijsku reakciju kod mlade prasadi i proliv!Mora se voditi računa o ekonomici, inače pitanje je kako ćemo opstati!
Post je spojen: [time]1278359140[/time]
_________________________________________________
Obično ga sameljem! :D Šala mala!Tritikale je žitarica sa najvećim udelom proteina u zrnu, oko 15%, štedi na proteinskim komponentama u smešama, ali zbog nešto većeg udela celuloze i nekih antinutritivnih materija malu pažnju treba posvetiti udelu tritikalea u smešama za malu prasad, inače jako kvalitetno hranivo!
 
prof. dr. Seljak je napisao(la):
Mora se voditi računa o ekonomici, inače pitanje je kako ćemo opstati!
Post je spojen: [time]Mon Jul 5 03:45:40 2010[/time]
_________________________________________________

Moj moto, ja ih drzim zbog ::novac:: kojeg je sve manje i manje
 
Pa vise vodim racuna o ekonomskoj dobiti ali bolja varijanta mi je da prasad hranim kvalitetnije pre dodju i bolji budu nego da stedim na hrani.
Ako ima neka dobra receptura jeftinija od ove moje dobro bi dosla
 
Svojevremeno sam koristio neke recepture za tov svinja gde je manji procenat sojine sačme a veći procenat kombinacije stočni grašak i suncokretova sačma...
 
Nazad
Vrh