Recepture za spremanje koncentrata

Moje lično iskustvo iza koga stojim je da je svinja hranjena gorepomunutom stočnom hranom imala meso nalik na krpu. Suvo posle pečenje, vlaknasto i bezukusno.
 
Ako imas svoje zitarice i soju pa da kupujes samo premix onda se isplati i to dosta,a ako nemas svoju soju vec bi je kupovao u poljo apotekama onda je moj savet da kupuje gotov koncentrat....

Kupuje koncentrat do 25-30kg pr asadi,a nakon toga ako ostavljas za tov mozes da pravis sam>:
Hvala na informaciji, a ako bi pokusao da pravim da. Li cu dobiti isti rezultat kao sa gotovom hranom jer imam svoj kuruz.
 
Ako imas svoje zitarice i soju pa da kupujes samo premix onda se isplati i to dosta,a ako nemas svoju soju vec bi je kupovao u poljo apotekama onda je moj savet da kupuje gotov koncentrat....

Kupuje koncentrat do 25-30kg pr asadi,a nakon toga ako ostavljas za tov mozes da pravis sam>:
Hvala na informaciji, a ako bi pokusao da pravim da. Li cu dobiti isti rezultat kao sa gotovom hranom jer imam svoj kuruz.
Los je kvalitet soje koju kupujemo u nasim apotekama i ne mogu biti isti rezultati nikako....Koncentrat jeste dosta jeftiniji ali se i rezultati razlikuju,e sad ti sve zavisi koliko krmaca imas i koliko praseta hranis...ako je to mali broj mozes i da pravis samo ce stici malo kasnije nego da jedu gotovu smesu:ppozdrav:
 
Sve zavisi od proizvođača. Neki muljaju a neki malo manje muljaju ali zato svi muljaju. Dobiješ otpad mlinarsko-pekarske industrije.
Ako imaš svoju soju, kukuruz, ječam eventualno pšenicu onda se nemoj mnogo razmišljati. Napraviš recepturu sa sojinim grizom ili sojinom pogačom i znaš šta daješ i znaš da je prva klasa proizvoda a ne druga klasa made in india, krštena 19 puta. Premiks ako moraš moraš da daješ ali na tuđi otpad gledaj da ne trošiš novce.
 
Hvala vam na inf nemam nesto mnogo krmaca za prasenje. Jer sam nov u poslu, teko receno jos ispitujem teren, moje misljenje da mogu da drzim jedno 5 do 7 krmaca, i da mnogo nerizikujem ce vr i a ds zaredim kintu za zivot. Kupujem sve od zitarica ali na veliko, tj trenutno kuruz, e sad neznam kad bi i ostale zitarice kupio od domaćih proizvođača, tj ko sije u srbiji. Pa da onda pokusam da pravim hranu za prasice, a za krmace kuruz i stocno brasno i nekad malo nekog premiksa. Pa ako moze jos neko da kaze svoje misljenje bio bi mu zahvalan.
 
Hvala vam na inf nemam nesto mnogo krmaca za prasenje. Jer sam nov u poslu, teko receno jos ispitujem teren, moje misljenje da mogu da drzim jedno 5 do 7 krmaca, i da mnogo nerizikujem ce vr i a ds zaredim kintu za zivot. Kupujem sve od zitarica ali na veliko, tj trenutno kuruz, e sad neznam kad bi i ostale zitarice kupio od domaćih proizvođača, tj ko sije u srbiji. Pa da onda pokusam da pravim hranu za prasice, a za krmace kuruz i stocno brasno i nekad malo nekog premiksa. Pa ako moze jos neko da kaze svoje misljenje bio bi mu zahvalan.
Ja sve sto ti pisem kazem iz iskustva....Pravio sam sam koncentrat za tov od startera pa do finisera da tako kazem i onda sam prabao gotov koncentrat u oba slucaja je proizvodjac bio patent co .....i razlika je ogroma sto se prasadi tice,a glavni razlog je soja koja se moze naci po poljoapotekama ovde kod nas i zbog toga sam odustao,sad za prasad kupujem gotovu smesu do 30kg,a onda koristim premixe i pravim sam s tim sto kupujem soju kod ovih sto seju pa sami peku,a razlog zasto je ne koristim i za ishranu prasadi je taj sto nisam siguran da su je dobro termicki obradili....Iz tog razloga ove godine planiram sejanje soje i kupovinu ekstudera i onda cu praviti sam koncentrat,a do tada za prasad do 30kg gotove smese:ppozdrav:
 
Ja sve sto ti pisem kazem iz iskustva....Pravio sam sam koncentrat za tov od startera pa do finisera da tako kazem i onda sam prabao gotov koncentrat u oba slucaja je proizvodjac bio patent co .....i razlika je ogroma sto se prasadi tice,a glavni razlog je soja koja se moze naci po poljoapotekama ovde kod nas i zbog toga sam odustao,sad za prasad kupujem gotovu smesu do 30kg,a onda koristim premixe i pravim sam s tim sto kupujem soju kod ovih sto seju pa sami peku,a razlog zasto je ne koristim i za ishranu prasadi je taj sto nisam siguran da su je dobro termicki obradili....Iz tog razloga ove godine planiram sejanje soje i kupovinu ekstudera i onda cu praviti sam koncentrat,a do tada za prasad do 30kg gotove smese:ppozdrav:

I ja sam za tu varijantu da premiks ide posle 30 kg odnosno kada uđu u tov jer tad i kreću da jedu više.A za prasad patentove supere (prvo starter,pa grover)+ kukuruz.Superi imaju sve što treba ,dodaš samo kukuruz i ne razmišljaš o prolivu a kad uđu u tov onda premiks ,žitarice ,soja i udri. :).
 
Ja sve žitarice kupujem i pravim sam hranu. Za tov koristim Patent Co, a za prasice shauman i zadovoljan sam, mnogo su bolji rezultati nego sa gotovim smešama i nemam problema sa prolivom i edemskom bolešću. Tako da je moja preporuka da praviš sam.
 
Ja sve žitarice kupujem i pravim sam hranu. Za tov koristim Patent Co, a za prasice shauman i zadovoljan sam, mnogo su bolji rezultati nego sa gotovim smešama i nemam problema sa prolivom i edemskom bolešću. Tako da je moja preporuka da praviš sam.

A jesi li vodio evidenciju kolko jos vremenski kad odvojis prasad hranis i koliko hrane prase jos pojede da bi imalo kilazu oko 30kg.
 
A jesi li vodio evidenciju kolko jos vremenski kad odvojis prasad hranis i koliko hrane prase jos pojede da bi imalo kilazu oko 30kg.
Da, vodim evidenciju. Poslednju turu sam odvojio posle šest nedelja i hranio sam ih još tri nedelje sa shauman premiksom, pojeli su njih 12, 300 kg hrane i imali su 25kg prosek. Hranu sam obročio, mada mislim da bih bolje rezultate imao da su jeli po volji.
 
Inberg Big Pig Premium 3kg , Sojina sacma 20kg , 10 kg Stocno brasno , 67 kg Kukuruza ...
Nemam jecam i tritikal ,odnela mi vode prosle godine pa hranim samo kukuruzom, inace ovo mi je receptura za tov od 25kg pa do kraja tova...
 
Imam manji problem sa krmacom,prestala da jede hranu,naime vece par meseci poravim smesu sa Demi koncetratom kukurz jecam stocna so,tako da vec 3 dana nece da jede opasila se pre 2 nedelje zdrava je prasici urude veseli su kao i krmaca zdravi su svi.
Druga krmaca jede redovno istu hranu sta je u pitanju
 
Ako možeš, umešaj koji procenat stočnog kvasca. Neće škoditi a može samo da pomogne. Lepše svinje jedu hranu sa njim a i bolja je iskoristivost hrane.
 
Imam manji problem sa krmacom,prestala da jede hranu,naime vece par meseci poravim smesu sa Demi koncetratom kukurz jecam stocna so,tako da vec 3 dana nece da jede opasila se pre 2 nedelje zdrava je prasici urude veseli su kao i krmaca zdravi su svi.
Druga krmaca jede redovno istu hranu sta je u pitanju

Zovi veterinara nek udari antibiotikie da ne bi posle bilo kasno,stao joj zeludac.
 
Imam manji problem sa krmacom,prestala da jede hranu,naime vece par meseci poravim smesu sa Demi koncetratom kukurz jecam stocna so,tako da vec 3 dana nece da jede opasila se pre 2 nedelje zdrava je prasici urude veseli su kao i krmaca zdravi su svi.
Druga krmaca jede redovno istu hranu sta je u pitanju
Ne znam sta je kod tebe ali ja sam imao slican problem proslog leta, prvopraskinja 10 dana posle prasenja nece da jede nista, na sve sto joj donesem prosto se gadi. Ja inace krmace drzim u ukljestenjima pa sam mislio da je stres, ali nije ni to. Zvao sam i veterinara kaze stao stomak i dao joj cetiri injekcije, jela jedan dan i posle opet nista. Prasici hoce da je pojedu, vidim tesko ustaje. Pila je samo vodu nekako je izdrzala 20 dana sa prasicima i tada sam zalucio. Odvojio je u poseban boks, ali opet nece da jede, al bas nista probao sam poparene mekinje i gebijev praseci koncetrat, neko me nagovori kaze daj joj nesto masno. Dam joj masno ona se zgadi i poce da povraca neku vodu. sve sam probao riblje brasno, hleb, keks u vodi ma nista. Tako je se gvrcila jedno petnaestak dana mislio sam da je gotova, jer lezi i drhti. Onda uzmem super gica 2 stimulans kilo pakovanje. ubacim po jednu kafenu kasiku na kilo poparenih mekinja. Nisam verovao da ce jesti al nekim cudom poce pomalo pomalo. Posle se oporavi i ostavio sam je ponovo evo sad pre dva meseca mi se oprasila drugi put nikakav problem nisam imao probaj sve pa sta upali...:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh