Recepture za spremanje koncentrata

@djjova
Stočno brašno ne usporava pasažu hrane već ubrzava, kao i sva hraniva bogata vlaknima. Ne kažem da ne treba imati nešto vlakana u obroku za malu prasad ali dodavanjem mekinja nećete usporiti pasažu hrane već ubrzati.
 
Ja nisam stručan, ali stručni ljudi iz Patenta i Vinfida su me tako savetovali. Oni su učili školu za to a ja nisam. Ako je tako kao što kažete onda kod proliva ne treba davati mekinje jer su kontra produktivne u tom slučaju.
 
Ne moraš mi persirati, možda sam i mlađi od tebe. Oni stvarno nisu normalni, pa gde oko takvih stvari da greše i da prave još veće probleme. U nekim situacijama mogu da budu korisne, tipa kod proliva izazvanih nekim bakterijama gde vlakna iz mekinja stimulišu razvoj probiotske mikroflore koje posšešuju ozdravljenje ali mi to sve uništimo antibioticima tako da ni onda nnema to efekta. Sad jedno iskreno pitanje koliko ste zadovoljni radom i znanjem ljudi na terenu koji su komercijalisti u prodaji stočne hrane?
 
Od koliko kg je pakovanje i koja je cena indy 10%? I da li je 30% sojine pogace po proteinskom sastavu priblizno jednako kao 20% sojine sacme? I sta vam se bolje pokazalao sacma ili pogaca?
Gda ja uzimam odmerava mi 1kg za smesu od 10 kg cena je 280 din /kg,sto je dovoljno za prasad na sisi ako nemas pogacu ides 25% soje ,ako i to pojedu dok su na sisi dajes im starter i uspeh je tu, idem max do tezine 15 kg i pelazim na grover i ne smanjujem procenat soje ili sojine pogace
 
Baš šteta, imaju dobrih stručnjaka al slabo zalaze na teren. Kad bi imali bolju podršku jel bi koristili savete, mislim na besplatne, izlaske na teren i tako neke stvari?
 
Što se tiče mog terena, meni komercijalista Patenta i ne dolazi da pričamo o poslu jer robu poručujem telefonom i on je tu što se mene tiče samo da moje utiske i probleme prenese onima koji su za to zaduženi, ali sam zato više puta posećen od strane njihovih stručnih lica koji su ljudi sa dosta prakse koju i sada imaju jer neki od njih i moraju da drže životinje. Što se tiče firme Vinfeed ja sam kod njih veoma mali kupac, ali su svejedno saslušali moje probleme i poslali svog veterinara koji mi je pomogao u prevazilaženju nekih problema. Nažalost što se tiče mnogih drugih proizvođača i trgovaca stočnom hrano sve je na tome, ako ti se ne sviđa cena da promenimo uslove, ali povratne informacije se bacaju u đubre jer ih interesuje samo para.
 
Bilo bi super da ima neka savetodavna služba ali da to ne bude ništa slično sadašnjim informativnim izvorima tipa: gde ti pola sata čitaju sa nekog flajera iz 70 i neke kako kukuruz uglavnom popunjava veći deo smeše a u pauzama reklamiraju proizvođače hemije i premiksa i tapšu se međusobno po rukama. Tih nam je dosta. Čist marketing pod etiketom stručnosti. Ne novo radno mesto za Mičkovog, Ristinog, Žajinog i Pajinog sina što je eto "dobar momak" a malko mu viri stranačka knjižica iz zadnjeg džepa.
Treba nam neko ko će pomoći ali stvarno pomoći kao ti (prof.dr.Seljak) sa takvim savetima kao što je prethodni bio. Lepo obrazloženo zašto ne treba preterivati sa stočnim brašnom i šta to može da prouzrokuje da znamo i shvatimo. Ne mora to biti kućna poseta i slično jer slabo ko u današnjoj trci ima vremena da nekoga sasluša. Treba neki portal gde će ljudi sa znanjem u struci moći da odgovore na pitanja u svakom trenutku svakome u svim krajevima ali ne ljudi sa nabubanim diplomama koje im služe samo da popune CV nego neko ko zna šta govori i može da stane iza svoje reči. Cela nacija nam je kao dete koje hoće na dve stolice. Dovoljno je toga. Ali ne savet kao usmerenje da se uradi to i to nego savet zašto je nešto dobro a zašto nije pa da sami razlučimo koje nam posledice odgovaraju.
 
nesko2563 potpuno si u pravu za sve sto si rekao, tako je taj ko daje savet treba i sam da ima iskustva u problemu kom pristupa. Sto se tice strucnjaka iz firmi koje prodaju premikse i smese velika vecina nema iskustva i prepricavaju nesto sto su negde procitali sto ne mora nuzno biti tacno. O komercijalistima da ne pricam, ja se bavim petnaestak godina svinjarstvom i mnogo stvari sam sam naucio. Ne reklamiram nikoga al jedino patent je trazio da menadzer prodaje ima iskustva sa svinjama stokom. Trazili su pre cetiri godine dip. ekonomistu ja se prijavim navedem cime se bavim i odmah me pozovu na razgovor. Hteli su da me prime, medjutim nisu mi odgovarali uslovi, bio sam poceo nesto privatno a i oko svinja imam dosta posla. Ko ce stici na sve strane, to vec onda ne bi bio zivot. Vec jurnjava kojoj nikad kraja::namigivanje::
 
Gda ja uzimam odmerava mi 1kg za smesu od 10 kg cena je 280 din /kg,sto je dovoljno za prasad na sisi ako nemas pogacu ides 25% soje ,ako i to pojedu dok su na sisi dajes im starter i uspeh je tu, idem max do tezine 15 kg i pelazim na grover i ne smanjujem procenat soje ili sojine pogace

Posto nemam svoju soju i kupujem je, predpostavljam da mi se vise isplati da kupim sacmu nego pogacu? Pod isplativoscu ne govorim o ceni, jer je sacma uvek skuplja,vec o tome da verovatno bolje napreduju od sacme? Koristim premikse tek par meseci, pa tek istazujem koja je najbolja opcija.
Kojim starterom ides indy 4% ili pan starter 3,5%? (naravno ako koristis patent co)
 
80 dana je mnogo. Ja zalučujem prasad na Patentovom predstarteru dok ne pojedu više od kilograma i postepeno počinjem da prelazim na Indy 4% sve do 20kg pa grover. Malo je skuplje ali brze do 30kg stižu za 65 - 70 dana
Pa pre svega moji prasici nisu trkacki konji, pa treba da stignu pre svih, to jest u principu ne zurim nigde, sem u nekim situacijama(cena, da oslobodim prostor za druge). A i pre ti stignu kad teras sa starterom do 20 kg., a ja do 15. Meni je bitnije pre svega zdravlje zivotinja, konverzija...
 
Bilo bi super da ima neka savetodavna služba ali da to ne bude ništa slično sadašnjim informativnim izvorima tipa: gde ti pola sata čitaju sa nekog flajera iz 70 i neke kako kukuruz uglavnom popunjava veći deo smeše a u pauzama reklamiraju proizvođače hemije i premiksa i tapšu se međusobno po rukama. Tih nam je dosta. Čist marketing pod etiketom stručnosti. Ne novo radno mesto za Mičkovog, Ristinog, Žajinog i Pajinog sina što je eto "dobar momak" a malko mu viri stranačka knjižica iz zadnjeg džepa.
Treba nam neko ko će pomoći ali stvarno pomoći kao ti (prof.dr.Seljak) sa takvim savetima kao što je prethodni bio. Lepo obrazloženo zašto ne treba preterivati sa stočnim brašnom i šta to može da prouzrokuje da znamo i shvatimo. Ne mora to biti kućna poseta i slično jer slabo ko u današnjoj trci ima vremena da nekoga sasluša. Treba neki portal gde će ljudi sa znanjem u struci moći da odgovore na pitanja u svakom trenutku svakome u svim krajevima ali ne ljudi sa nabubanim diplomama koje im služe samo da popune CV nego neko ko zna šta govori i može da stane iza svoje reči. Cela nacija nam je kao dete koje hoće na dve stolice. Dovoljno je toga. Ali ne savet kao usmerenje da se uradi to i to nego savet zašto je nešto dobro a zašto nije pa da sami razlučimo koje nam posledice odgovaraju.
Apsolutno se slažem sa celim postom... Imam nekoliko ideja, pa videćemo šta mogu da uradim. Inače za takav posao bez iskustva i dobrog teorijskog dobrog znanja nema kvalitetnog saveta.
 
Poenta je u tome da nam je svima dosta tih stručnjaka za lapanje budžeta a znaju samo da uzmu pored svoje plate još pride troškove reprezentacije i marketinga. Svi mi znamo da kupujemo nove traktore, novu mehanizaciju, novu hemiju, najskuplju hranu i najskuplju genetiku. Njihovi saveti su šuplja priča koja ide u korist samo onih iza kojih stoji dobra potkovica odnosno imaju zaleđinu pa mogu da se igraju.
Da se ne lažemo, svi znamo šta je najbolje i gde možemo dobru genetiku da nađemo al kad te upropaste sa onom cenom kao zimus onda već kreneš da češkaš samog sebe po potiljku. Tu onda ne postoje nijedan od tih trgovaca nego samo prazan račun i prazan đžep. Jednosmerna ulica.
Neka oni nama daju savet kako najbolje da iskoristimo ono što imamo pa ćemo svi ako zaradimo znati kuda da uložimo a ne da dočekamo da ja i mnogo od nas da nas ti šugavi komercijalisti gledaju kao fince kada ih pitamo za sojin griz i sojinu pogaču. Kao da je to nešto što ne postoji, kao da niko ne zna da se doakavamo sa proteinskim komponentama kao nepismeni. Najlakše je napisati "stavi 20kg sojine sačme" i gotov posao.
Šta mladi ljudi poput mene da sami sebi kažu kada puknu sve svoje novce u tov i onda ih loša cena urniše kao što je sad. Kao, ja ne znam gde ima dobre genetike, kao ja ne znam čime bi bilo najbolje da hranim, kao ja ne znam kakvi uslovi bi trebali da budu u tovilištu odgajalištu ili prasilištu. Sve bi mi to hteli al nemamo odakle. Ubijanje u pojam. Nije posao posao da sam sebe finansira nego da se i zaradi nešto.
 
Posto nemam svoju soju i kupujem je, predpostavljam da mi se vise isplati da kupim sacmu nego pogacu? Pod isplativoscu ne govorim o ceni, jer je sacma uvek skuplja,vec o tome da verovatno bolje napreduju od sacme? Koristim premikse tek par meseci, pa tek istazujem koja je najbolja opcija.
Kojim starterom ides indy 4% ili pan starter 3,5%? (naravno ako koristis patent co)
Sa indy 4% u pogaci ima i procenat masti sto je dobro za bolji rast (inace nemam nista svoje sve kupujem)
 
Poenta je u tome da nam je svima dosta tih stručnjaka za lapanje budžeta a znaju samo da uzmu pored svoje plate još pride troškove reprezentacije i marketinga. Svi mi znamo da kupujemo nove traktore, novu mehanizaciju, novu hemiju, najskuplju hranu i najskuplju genetiku. Njihovi saveti su šuplja priča koja ide u korist samo onih iza kojih stoji dobra potkovica odnosno imaju zaleđinu pa mogu da se igraju.
Da se ne lažemo, svi znamo šta je najbolje i gde možemo dobru genetiku da nađemo al kad te upropaste sa onom cenom kao zimus onda već kreneš da češkaš samog sebe po potiljku. Tu onda ne postoje nijedan od tih trgovaca nego samo prazan račun i prazan đžep. Jednosmerna ulica.
Neka oni nama daju savet kako najbolje da iskoristimo ono što imamo pa ćemo svi ako zaradimo znati kuda da uložimo a ne da dočekamo da ja i mnogo od nas da nas ti šugavi komercijalisti gledaju kao fince kada ih pitamo za sojin griz i sojinu pogaču. Kao da je to nešto što ne postoji, kao da niko ne zna da se doakavamo sa proteinskim komponentama kao nepismeni. Najlakše je napisati "stavi 20kg sojine sačme" i gotov posao.
Šta mladi ljudi poput mene da sami sebi kažu kada puknu sve svoje novce u tov i onda ih loša cena urniše kao što je sad. Kao, ja ne znam gde ima dobre genetike, kao ja ne znam čime bi bilo najbolje da hranim, kao ja ne znam kakvi uslovi bi trebali da budu u tovilištu odgajalištu ili prasilištu. Sve bi mi to hteli al nemamo odakle. Ubijanje u pojam. Nije posao posao da sam sebe finansira nego da se i zaradi nešto.
I na kraju vas pitaju.....Da li ste pokrili svoje troskove? Treba ziveti u medjuvremenu.
 
Sa indy 4% u pogaci ima i procenat masti sto je dobro za bolji rast (inace nemam nista svoje sve kupujem)

Pa to je tacno pogaca je masnija, ali vecina tvrdi da bolje napreduju uz sacmu, jer ima vise proteina. Ja jos eksperimentisem, ali tesko je to tacno utvrditi jer svaka tura je razlicita po mnogo cemu... Sta kaze iskustvo, sta ti se bolje pokazalo sacma ili pogaca?
 
Sa pogacom ides 30% a sacma 25% i tu ista kolicina proteina vecinom idem sa pogacom ,, ali kada se pojavi lepa cena soje ..uzimam i ne razmisljam , vezno je da imas potrebne proteine ,dosta je vazan premiks , da nema proliva, temperatura i naravno genetika
 
Sa pogacom ides 30% a sacma 25% i tu ista kolicina proteina vecinom idem sa pogacom ,, ali kada se pojavi lepa cena soje ..uzimam i ne razmisljam , vezno je da imas potrebne proteine ,dosta je vazan premiks , da nema proliva, temperatura i naravno genetika

Ja sam krenuo sa patent co premiksima, a neki kod mene u kraju koriste inberg premikse i zadovoljni su. Grujo sta im dajes od 10og dana i dok su na sisi?
 
Одмах да кажем да се свињарством не бавим професионално, већ помажем оцу који свиње чува за наше потребе, јер сваке године произведе неке количине кукуруза и пшенице, па их на тај начин утроши. Редовно пратим форум, и читао сам хвалоспеве о квалитету Патентових премикса, али лично нисам могао да се у то уверим јер их у продаји у мом крају(Лесковац) није било. Отац је до сад углавном користио Геби и Сано програм, али последњих пар година има проблема са проливом, нарочито при залучивању прасади.
Од скора постоји радња која држи Патентов програм у нашем крају па смо решили да пробамо и могу да кажем да боље и лакше одгајено легло нисмо имали, одушевљени смо и ја желим да та запажања овде представим. Ово први пут радим, па се унапред извињавам ако неки податак испустим. Крмачу смо од 90. дана хранили смешом са супером Мами Д, као и за све време лактације. Опрасила се 3.маја и то свега 6 ком, од којих је последње било бар 3 пута мање од осталих, и њега нисам никад мерио, рачунао сам да ће угинути. Од 7.дана смо их почели навикавати на јело предстартером (појели 10кг), а одбили смо их 30.дана. На одбићу, ових 5 напредних је имало у просеку 8,2кг (41 кг укупно), оно најмање прасе нисам мерио. Од 28. дана смо почели да постепено прелазимо на смешу са премиксом Инди 4% (50% кукуруза, 23% пшенице, 23% сојине сачме и 0,3% миназела, а од 45 дана смо смањили сојину сачму на 20%). До 2.јула, када су навршили 60 дана, просечна маса само ових 5 које сам мерио је 26кг (130кг укупно). Појели су укупно 150кг смеше са премиксом плус 10кг предстартера. Јесу премикси мало скупљи од конкуренције али смо презадовољни, пре свега јер нисмо имали никаквих трошкова што се тиче лечења, што раније није био случај (ветеринар нам је био само 4.дана када им је дао инјекције гвожђа). Да не дужим, никада лепшу прасад нисам имао, а и уверио сам се у тачност неких постова које сам читао на форуму. Додуше сада је цена прасади код нас смешна и иде од 160 до 180 динара, па се размишљамо да их товимо...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh