Recepture za spremanje koncentrata

Kod prasića proliv izazivaju hraniva koja nisu termički obrađena. Dakle, to mogu biti samo kukuruz i eventualno ječam.
 
Pa ne znam,nigde nisam video u predlozima receptura za prasiće da ide samo čist griz 27% ,dok samo sačma može da se stavi i 26% (iako ima dosta više proteina od griza).Ili ide u kombinaciji više sačme ( 16%) i manje griza (10%).I kada bi stavio samog griza 27kg ne znam da li bi dobio dovoljno proteina za taj uzrast. Nego,reci mi zašto misliš da je pogača loša opcija kao hranivo?

Sto se tice predloga eto imas ovaj moj predlog :osmeh:
Visak proteina ne moze da se iskoristi,a moze da izazove i proliv.
Ja sam stavljao 40 kg griza u 150 kg hrane i bilo je dobro,cena je ista kao i 18 kg s sacme,ali lecenja nisam imao,samo sam jos dodavao 2% stocnog kvasca

Pogaca nema neku energetsku vrednost,kad su svinje male,a moze biti opasna kad su svinje vece uz neki kvalitetniji premiks,ja sam imao taj problem da se svinje tuku a ne grizu se,kad sam okrenuo na sacmu prekinulo se.To mi se desilo 2 puta,nisam vise eksperimentisao
 
Sojin griz je ekstra za prasad, ali mora biti dobar i pravilno napravljen. A ako uzimas griz od levata koji stede struju i rade ga na manjoj temperaturi, onda nastane veliki problem kod prasadi. Ne samo proliv nego i uginuca. Zato sam i presao na pogacu i sacmu, nece niko da radi posteno griz.
 
Sojin griz je ekstra za prasad, ali mora biti dobar i pravilno napravljen. A ako uzimas griz od levata koji stede struju i rade ga na manjoj temperaturi, onda nastane veliki problem kod prasadi. Ne samo proliv nego i uginuca. Zato sam i presao na pogacu i sacmu, nece niko da radi posteno griz.
Po meni neko pravilo bi trebalo da se ispostuje u proizvodnji griza 100 % soja,proselektrirana,do 12 % vlage zrno, temperatura do 140 stepeni tad je griz u kvalitetu.Ako se tako neradi dodje do problema.Isto pravilo vazi i za pogacu.
 
Slazem se da mora biti sve ispostovano. Uvek sam nosio cistu soju, e sad vlaga je bila nekad malo veca nekad manja ali to ne utice tako puno. Po meni je najbitnija ta temperatura. Jednom sam dosao ne najavljen po griz i vidim na ekstruderu 90 stepeni, pise na displeju. Od tog griza nista nije napredovalo sem proliva. Kod nas dok je radio EKOMIX griz je bio extra dobar, prasici se zasjaje i ostanu bez dlake, ma milina za gledati.
 
Preko 15 % vlage se teze otklanja ureaza.Zapazio sam kod vise njih radnu temperaturu ima svega od 105 pa do 145 stepeni ali retko ko se drzi ovih pravila
 
Sojin griz je ekstra za prasad, ali mora biti dobar i pravilno napravljen. A ako uzimas griz od levata koji stede struju i rade ga na manjoj temperaturi, onda nastane veliki problem kod prasadi. Ne samo proliv nego i uginuca. Zato sam i presao na pogacu i sacmu, nece niko da radi posteno griz.
Cilu koristis pogacu i sacmu? Ili sam radis?
 
Problem je sa vlagom veliki cak u toj meri da smanji ucinak na 30 kg na sat na ext od 70 80 kg . Sto se tice temperature dali tacno pokazuje ne znaci mnogo . Da ilustrujem - na mome na temp preko 13o je nemoguce raditi tj soja postaje pre tecna i gusi prolaz tj ne ide napolje nego vraca na ulaz pod pritidkom . 12x do 125 radim za prasad a tov i krmace oko 115 .

Isto je problem neselektirana soja posto dozator nije u stanju da ravnomerno dozira tako da ext ocas posla odleti u zagusenje tako da se odlucuju da puste koliko moze da pojede bez obzira na temp sto je lose jako i neposteno isto je neposteno sto se dodaju koje kakve primesa kukuruz itd mada ga je nemoguce staviti vise od 3 posto jer zastopa masinu .
 
Moze jedna inf.da mi neko kaze kaki su rezultati pravljenje hrane sa gebijevim premiksom.tj kupujem gebijevu hranu gozovu i zadovoljan sam, ali probao bi da pravim ako je sta jeftinije i ako su rezultati slicni. Pa bi voleo da cujem vase mišljenje.
 
Moze jedna inf.da mi neko kaze kaki su rezultati pravljenje hrane sa gebijevim premiksom.tj kupujem gebijevu hranu gozovu i zadovoljan sam, ali probao bi da pravim ako je sta jeftinije i ako su rezultati slicni. Pa bi voleo da cujem vase mišljenje.
Ako imas svoje zitarice i soju pa da kupujes samo premix onda se isplati i to dosta,a ako nemas svoju soju vec bi je kupovao u poljo apotekama onda je moj savet da kupuje gotov koncentrat....

Kupuje koncentrat do 25-30kg prasadi,a nakon toga ako ostavljas za tov mozes da pravis sam:ppozdrav:
 
Je*o me moja žurba! Jednu malu količinu hrane zamešam sa samo 2.5kg premiksa umesto 3kg na 97 kg hrane i rezultat toga je krvav rep kod jednog tovljenika. Sva sreća pa im je to bilo dosta za 3dana.
 
Kojom hranom tj premiksima bi trebalo hraniti svinje za sebe da ne bi bilo tkzv. "vodnjikavo meso",
sada hranim biofaktorom lane sam hranio patentovom i nisam bio zadovoljan, sa biofaktorom sam zadovoljan samo je malo skuplji od ostalih...
 
Kojom hranom tj premiksima bi trebalo hraniti svinje za sebe da ne bi bilo tkzv. "vodnjikavo meso", sada hranim biofaktorom lane sam hranio patentovom i nisam bio zadovoljan, sa biofaktorom sam zadovoljan samo je malo skuplji od ostalih...
Nisam siguran da sam razumeo, ali predpostavljam da si hteo da kazes da se snicla skupi prilikom przenja, jer je puna vode. Sano je u tome prednjacio, iskalira pola. Sa gebijem je znatno bolja situacija, ali meso bude za nijansu zilavije. Ja sam bio I sa patentom zadovoljan sto se toga tice.
 
Da, upravo to puno vode u mesu, pogotovo kad se usoli pa so izvuče vodu, nekažem ja da je patent co loš ali sam ga promenuo upravo zbog te priče da je i on isti kao sano i sl premiksi e sad više ko može znati pravu istinu svako hvali svoju hranu kudi tudju, jer ljudi poput mene koji gaje svinje samo za svoje potrebe, mogu samo da slušaju tudja iskustva i pokupe ono što im se učini najboljim,
--cela ova priča o vodi u mesu potiče od problema sušenja kobasica i kulena (zadnje tri godine) naime pred kraj sušenja se pojave rupe u kobasici veličine klikera, i ako se odmah ne skine iz pušnice i zamrzne, dolazi do bele plesni i kvarenja, moram da naglasim da je so u smesi 2 % ,da je pušnica jako visoka i da u topu sigurno nije bilo vazduha prilikom punjenja kobasica
e sad sve to ne bi bilo toliko strašno da se isti ovaj problem nije pojavio još kod nekoliko ljudi u mojoj okolini a jedino zajedničko za sve nas je jedino bio isti premiks,(patent co) e na osnovu toga smo došli do zaključka da možda on pravi suvišnu vodu u mesu,mada ja više ni u šta nisam siguran,pošto sam o tome pričao sa dosta mesara dosta ljudi koji godinama rade sa mesom i od sviju sam dobijao različite odgovore

nadam se da nisam puno pobegao od teme
 
Da, upravo to puno vode u mesu, pogotovo kad se usoli pa so izvuče vodu, nekažem ja da je patent co loš ali sam ga promenuo upravo zbog te priče da je i on isti kao sano i sl premiksi e sad više ko može znati pravu istinu svako hvali svoju hranu kudi tudju, jer ljudi poput mene koji gaje svinje samo za svoje potrebe, mogu samo da slušaju tudja iskustva i pokupe ono što im se učini najboljim,
--cela ova priča o vodi u mesu potiče od problema sušenja kobasica i kulena (zadnje tri godine) naime pred kraj sušenja se pojave rupe u kobasici veličine klikera, i ako se odmah ne skine iz pušnice i zamrzne, dolazi do bele plesni i kvarenja, moram da naglasim da je so u smesi 2 % ,da je pušnica jako visoka i da u topu sigurno nije bilo vazduha prilikom punjenja kobasica
e sad sve to ne bi bilo toliko strašno da se isti ovaj problem nije pojavio još kod nekoliko ljudi u mojoj okolini a jedino zajedničko za sve nas je jedino bio isti premiks,(patent co) e na osnovu toga smo došli do zaključka da možda on pravi suvišnu vodu u mesu,mada ja više ni u šta nisam siguran,pošto sam o tome pričao sa dosta mesara dosta ljudi koji godinama rade sa mesom i od sviju sam dobijao različite odgovore

nadam se da nisam puno pobegao od teme
Probaj Josera premixe:ppozdrav:mozda su oni bolji :D
 
Nazad
Vrh