Recepti kulena, kobasice, švargle...

I mi smo nekada isto tako svašta stavljali u kulene i kobasice.Majoran,najgvirc,pimet,korijander,kim,susam...ali se ipak ispostavilo da što jednostavnije i prostije to bolje.U kulen sam ove godine stavio samo 2%soli i 100gr ekstra ljute paprike na 10kg mase jedino sam zaboravio da ubacim šećer ali neće mu smetati ništa i da korišćeno je samo meso plećke.
 
po nekim starim receptima u kulen bi trebalo staviti 2-3 % paprike 1,8-2%soli secer se stavlja samo zato da bi imao sjajan presek a kim po ukusu ko voli neka stavi ko nevoli neka nestavlja. ja nestavljam beli luk ali sam jeo sa belim lukom od prijatelja iz kulpina i bio je extra. da nebuni u vezi paprike prvo se stavlja ljuta paprika zavisi koliko hocec ljuto i ljutinu probas po ukusu a ne na vagicu jer nije svaka paprika jednako ljuta a ostalo se dodaje slatka paprika. susim na 7 dimova lozeci svaki drugi dan i onda na tavan i glavno kulen nije kulen ako nije ljut a ako imas decu ti kobasicu napravi slatku
 
Imam ja jednog druga koji i šunjku soli e taj je ne dosoljen. :osmeh: Išao sam u Laćarak po piljevinu pre neko veče.
 
20hanwj.jpg
5ouihk.jpg
b63rqw.jpg
9rucfb.jpg
rc8s1t.jpg
23ia1ps.jpg
, danasnji rad

---------- Poruka napisana 12-12-11 u 13:11 ---------- Prethodna poruka je 11-12-11 at 20:59 ----------

fvd11h.jpg
e04zgh.jpg
danas laksi deo posla, vesanje kobasica
 
Jebemu zivot citam .... pa ispade da je u Sremu "domaciji" kim,cili i slicni zacini od belog luka.
Juce smo klali i bas sam gledao kako radi pravi majstor covek poslaze po stolu meso i odokativno soli i papri sto se tice soli sve je potrefio u gram,a sto se tice paprike meni nje uvek manjka pa su meni jos pride odvojili da nadenem koje crevo extra ljutog kulena.
U smesu je isla krtina,so,secer,ljuta paprika jako sitno samlevena(slatku nikad vise necemo mecati) i sacica belog luka.
 
Jebemu zivot citam .... pa ispade da je u Sremu "domaciji" kim,cili i slicni zacini od belog luka.
Juce smo klali i bas sam gledao kako radi pravi majstor covek poslaze po stolu meso i odokativno soli i papri sto se tice soli sve je potrefio u gram,a sto se tice paprike meni nje uvek manjka pa su meni jos pride odvojili da nadenem koje crevo extra ljutog kulena.
U smesu je isla krtina,so,secer,ljuta paprika jako sitno samlevena(slatku nikad vise necemo mecati) i sacica belog luka.
LJudi u kulen se NE stavlja beli luk.
Neko dodaje kim,neko rum ili šta već,kako ko voli.
Ali beli luk u kulenu je najveća glupost.

E 'ajd vi sremci se dogovorite jel ide ili ne beli luk u kulen!
 
Beli luk nikako
Moja receptura za kulen je 1,2% paprike ( ( tu je i slatka i ljuta ) ( 50-50% ljuta - slatka paprika kulen nije ljut ali to zavisi od ljute paprike , sto vise povecavam ljutu papriku to smanjujem slatku a sve se uklapa u 1,2%)
Soli 2-2.2 %
I malo secera oko 0.2-0.3 % ( ovo vise bude odokativno)
MMM ; MLJAC :ppozdrav:
 
Beli luk ide kod Slavonaca,Slovaka,Banaćana kod Sremaca ne ide.
Ti vidi u kojoj si kategoriji pa tako i pravi da ne kvariš tradiciju.:ppozdrav:
 
POZDRAV<BR>JOš jedan novi koji traži recept za kobasice od ovce isvinje<BR>na foromu ga ne nadem<BR>
 
Beli luk ide kod Slavonaca,Slovaka,Banaćana kod Sremaca ne ide.
Ti vidi u kojoj si kategoriji pa tako i pravi da ne kvariš tradiciju.:ppozdrav:

Hoćemo li se dogovoriti već jednom za taj beli luk?:osmeh:
Kod mene u kraju niko ne stavlja beli luk, član @Pankin je lepo napisao da se ni kod njih ne stavlja beli luk a on je iz Osjeka.Ipak će biti da je to stvar ukusa,a ne neko pravilo i tako treba i prihvatiti.
 
Nazad
Vrh