Recepti kulena, kobasice, švargle...

Može i to, nego da baš sad ne moram da vozim do slavonskog broda :)
 
Za šunke sve jedno kakva so u soljenju a kad dosoljava pospe se sa krupnom morskom soli . Tako smo dosoljavali i kačkavalj u mlekarskoj školi u Pirotu.
 
A kako to solite? Jel pravite salamuru ili samo ubacite šunku u gomilu soli?
 
Solim u "suvo" soljenje.
Znaci utrljavam sunke,slanine.... u so.A posle kad puste svoj sok,sa njim prelivam.
Sunke stoje tako 6 nedelja,slanina oko nedelju-2.
 
I ja slaninu solim "suvo" i držim oko 15 dana u soli, ali za šunku pravim salamuru prokuvam vodu i so i tako prelijem šunke, isto stoje 6 nedelja u soli-salamuri.Šta je bolje jel ima neko da je probao oba načina usoljavanja šunki?
 
Ja sam naucio da sunka stoji tjedana koliko im kila.
Ali ja to drukcije radim. Ako sunka mi ima 7kg, onda ja to drzim 5 dana po 1kg. jer ako drzim 7 dana po 1kg bude mi dosta slano ko prsut :D
 
Ja solim na suvo, nekada sam radio sa salamurom ali sam odustao.Solim šunku 6 nedelja i to tako da im menjam mesta u buretu (donje idu gore, gornje dole) sve što se iscedi iz njih prosipam (sukrvica i voda).Kad završim solenje, 24 sata u hladnoj vodi i pušnica.
 
Na suvo radim kod sebe.Šunke stoje 6 nedelja,slanina 3 nedelje u salamuri ostala sitnež papci,rebra,bifteci,krmenadle nedeljak dana a po završetku salamurenja idu direktno u pušnicu bez rasoljavanja.
 
Nazad
Vrh