Recepti kulena, kobasice, švargle...

Kod nas u kulen ne ide beli luk,a u kobasice ide.Imamo mi jednog strucnjaka sto je stavljao cimet"da probamo kako ce biti".Naravno posle je bacio.
 
Opet kazem .... sacica belog luka.
Nije ni kim,ni rum,konjak i slicno nase iz Srema pa se mece ... stvar ukusa a o njima se ne raspravlja.
Šalim se ja malko,sve je stvar ukusa.Veoma bitna stvar je količina soli i kvalitet paprike.Količima soli radi daljeg procesa vrenja koje se kasnije odvija pri sušenju a kvalitet paprike je pola posla za dobar kulen.Ja lično čak štaviše svakih 7-10 dana okrećem kulen pri procesu sušenja,gornja strana dole a donja gore i sve tako dok je na dimu.Sam proces sušenja je veoma bitna stvar-to je onih 50%drugih.a ondak ::suncanje::krkanluk
 
Iz literature
1 Moj kulen - Ima beli luk
2.petrovacki kulen -kasicica pasterizovanog belog luka
3.Ekstra kulen- nema belog luka
4backi kulen-nema belog luka
5.smederevski kulen-kasicica pasterizovanog belog luka
6.sremski domaci kulen-kasika kasastog belog luka
7.slovack kulen - supena kasicica pasterizovanog belog luka
8.kisacki kulen sa kimom- 4 do 5 csnja belog luka
9djakovacki kulen -1 do 2 glavice belog luka
Podaci preuzeti z knjige MESO I MESNE PRERADJEVINE koj je napisao Dane Babin

---------- Poruka napisana u 22:56 ---------- Prethodna poruka je at 22:56 ----------

Koje drvo koristite kao alternativu kad nema bukve
 
Evo jos jedan problem , moja pusnica je iznad pecnice za pecenje , osmisljena je da se u pecnici lozi a iznad pecnice susi meso ( pecnica je ozidana okolo blokovima i ima betonsku plocu ) visina pusnice je samo 220cm al vatra neide direktno u pusnicu.
PITANJE : koliko bi promaje trebao da napravim u zidovima pusnice ( treba da napravim neku rupu za ventilaciju ) i koliko da reduciram dimnjak iz pusnice (ima tabla od smederevca koja se povlacenjem smanjuje i povecava precnik dimnjaka)?
 
Jok radio razne kobaje , deo sam stavio u tem gastronomja u ovcarstvu a deo cu kasnije stavljati ako se bude isplatilo

---------- Poruka napisana u 21:57 ---------- Prethodna poruka je at 21:56 ----------

Al kad sam se ja toliko namucio sa ovako malo mesa , kako li vi izlazite na kraj gdesu porodice po 6 i vise clanova
 
mi smo ove godine napravili oko 90kg kulena i kobaje,ima nas osmoro u kuci!nabavili smo motor za masinu za meso,to nas je spasilo!:osmeh:
 
Nazad
Vrh