Recepti kulena, kobasice, švargle...

Trenutna cena je
Slanina 600-1000
Kakva li je ta za 600??? Ćale neki dan prodao neku sapunjaru za 1200 ovde u selu. Takodje je rasprodo bez problema sav višak što smo imali.
Načeo sam večeras vakumiranu slaninu. Pre nekoliko nedelja sam je vakumirao. Ima jak i neprijatan miris na dim. Prošle godine nije bilo tako. Ne znam gde sam zeznuo.
Slaba vajda od vakumiranja. Posle nekog vremena u zamrzivaču promeni ukus, pogotovo slanina. Prošle godine ćale mi zeznuo godinu ipo dana staru šunku. Nisam bio kući ,sprečio bih ga. Iseko na komade i ubacio u zamrzivač. Kad sam je izvadio uopšte više nije imala ukus i miris zrele šunke već je delovala kao obična samo presušena.
Kod zrenja bitno je samo prvo leto da je u podrumu ili konrolisanim uslovima. Drugo leto joj na smeta ništa.
 
Prošle godine sam prvi put vakumirao slaninu i kobasicu, držali smo je u špajzu i sve je bilo perfektno i mnogo bolje od držanja u zamrzivaču u običnim kesama tregericama. Povuče miris zamrzivača i nije to to. Šunku nisam nikada vakumirao pa ne znam.
 
Dvogodišnja, danas isečena i vakumirana.
1e14da62b6dc076ef5ffc63a2dddd5d1.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Neznam zašto ali uvek mi budu ovako bele.
Kada se završi kuvanje, voda u loncu bude bela poput mleka.
Kuvalo se 6 papaka i 2 poveće kolenice na tihoj vatri oko 6 sati. Masnoće faktički bilo minimalno. U ovim manjim šerpicama bilo jedva milimetar-2 masnoće odozgore kada se pihtije ohladile.
Nemam pojma gde grešim?
Mada lično mi ne smeta boja sve dok je ukus pravi.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nikada nisam skidao tokom kuvanja. Kada se skuva, posle 15tak minuta skinem masnoću koja ispliva gore i podelim u manje šerpice.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Većinom budu mutne zbog jače vatre.Mora da bude baš,baš tiha.
Ja kad kuvam,ubacim dimljene kolenice,papak i nekoliko svežih kožurica.Jer kad se kuva samo od dimljenog mesa,teže se upitija.Kad provri,tu vodu prospem i naspem drugu.
Kad budu kuvane,ostavim ih 10-ak minuta i pokupim masnoću.Potom razlivanje.Kad se ohlade,ne bude od gore uopšte masnoće.Kožurice bacam.Kad se razliju,od gore pospem malo crvene paprike,i malo seckanog belog luka.
Za aperitiv kuvana rakija.
 
IMG-20230414-112652.jpg

Dobra je godina za cuvanje nadeva. Nema preteranih vrucina a u komari uvek ima dosta vlage iz zidova i zemljanog poda. Kod kuce recimo se jako brzo presusi jer je u spajzu vazduh bas suv...
 
Dobio sam kulen , retko lepog ukusa , ljut taman po meri , nešto suvlji nego obično ali pun šupljina .
Zašto se stvaraju ?
d1888ea1893a3fdb277b8ed7a90d2d0b.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh