Recepti kulena, kobasice, švargle...

Sta kazete na ovaj recept na Slovacki nacin:

  • 10 kg svinjskog mesa
  • 170 g soli
  • 150 g ljute crvene aleve paprike
  • 100 g slatke aleve paprike
  • 7 g kima
  • 5 g crnog mlevenog bibera
  • 80 g sitno seckanog belog luka
  • 6-8 svinjskih kati (slepo crevo)
  • 4-5 m debelog creva
Ovo nema vaze sa slovackim kulenom,niti kobasicom,
 
Koliko vi susite dugo te cajne kobaje ja danas vadim iz pusnice i na tavan ?!Tamo je promaja pa ne znam koliko to treba susiti jos.
 
Na wikipediji kazu u vojvodini Slovaci prave izvorni kulen , pa kako ga onda ne prave ovi u Slovackoj ? , u EU postoji samo zasticen slavonski kulen.

Pa valjda zato sto su ga "izmislili" vojvodjanski (mada bi preciznije bilo "dolnozemski" slovaci (koji su u Petrovcu od 1700 i neke godine a u Bekescabi i Nadlaku jos ranije, od oslobodjenja ovih donjih delova Ugarske od turaka, sto znaci da su dosli otprilike kad i srbi sa Carnojevicem samo oni sa severa a srbi sa juga), jer se istovetan kulen kao u B.Petrovcu pravi u Bekescabi (madjarska) i Nadlak (rumunija) takodje slovackim luteranskim enklavama (katolici ne prave ovakav kulen - zasto? nemam pojma). I jos da dodam, "slovacki" kulen je potekao iz samo tri mesta Bekescaba/Petrovac/Nadlak, ostala slovacka mesta se "slepuju" na ova navedena, i ruku na srce ne znaju da ga naprave kao u Petrovcu, ima raznih teorija zasto, moguce da mikroklima, bakterije... igra ulogu u sazrevanju... Inace odu Petrovcani "na stranu" i prave ga isto kao kuci i nije to to, pravili su studiju kad su zasticivali ime "Petrovaci kulen" i dosli do zakljucka da mikroklima i dobre bakterije igraju kljucnu ulogu.

Inace najpriblizniji kulen onom u Petrovcu,Bekescabi,Nadlaku jeo sam u Tenji (okolina Osijeka) isti miris i ukus samo nije bio ljut ostalo sve isto, iznenadio sam se. (y)
Mada tamo je blizu Josipovac Putinovacki gde takodje zive slovaci pa mozda odande (pouzdano znam da se par porodica preselilo tamo iz B.Petrovca i Selence), ne znam nagadjam.
 
Poslednja izmena:
To je isto kao da li je starija kokoška ili jaje?
Ne znam na sta tacno mislis? Konkretno znam da na primer Kisacani tek zadnjih 20 godina pokusavaju da naprave kulen kao u Petrovcu (ne ide im bog zna kako), Padinci ni ne prave kulen (prave samo tanke kobasice), pitaj Jbrtku... Selenca, Kovacica, Stara Pazova, Aradac, Belo Blato, Janosik... isto ne znaju ni sta je kulen svi se sada uce od Petrovca a ja licno mislim (ne mora biti da sam u pravu) da je poreklo Petrovackog kulena iz Bekescabe jer je bila sekundarna migracija iz Bekescabe u Petrovac 1748.g. pa su oni doneli tu tradiciju (sad ce na mene Petrovcani drvlje i kamenje :cao: ) A slovaci u Slovackoj se iznenade kad cuju "slovacki" kulen nemaju pojma ni sta je to.

Inace bio sam prisutan na kobasicijadi u Turiji, kad su jednog ministra pitali sta misli o turijskoj kobasici, na sta je on rekao: ja sam iz Petrovca pa ne bih komentarisao da ne uvredim domacine.
Koliko sam cuo na kobasicijadi je Petrovcanima neformalno zabranjeno da se takmice, nema smisla da svake godine odnesu sve nagrade a i Petrovcanima je dosadilo. Veni, Vidi, Vici
 
Poslednja izmena:
Licno smatram da je ta sa kulenom mlo prenaduvana. Probao sam takozvani Petrovacki kulen i uopste mi se ne svidja nesto posebno. Na slican nacin mi pravimo kobasice, sa kimom...
Toliko ljut tzv kulen da se nista drugo ne oseti osim paprike za mene nije nikakv specijalitet. Tolikom ljutinom su samo zamaskirali ostale ukuse i da se pojave bilo gde na evropskoj trznici ne bi bili primeceni nista vise od proseka. Oped kazem da je to moj licni sud i stvar ukusa i da se meni tzv petrovacki kulen nista vise ne svidja nego recimo Backi kulen, ili Sremski, Slavonski itd.
 
Petrovacki kulen ima previse paprike,i do 3 procenta,ljuta je potrebna,ali dodavanje i slatke,nije.

Послато са SM-J610FN помоћу Тапатока
 
Ne znam na sta tacno mislis? Konkretno znam da na primer Kisacani tek zadnjih 20 godina pokusavaju da naprave kulen kao u Petrovcu (ne ide im bog zna kako), Padinci ni ne prave kulen (prave samo tanke kobasice), pitaj Jbrtku... Selenca, Kovacica, Stara Pazova, Aradac, Belo Blato, Janosik... isto ne znaju ni sta je kulen svi se sada uce od Petrovca a ja licno mislim (ne mora biti da sam u pravu) da je poreklo Petrovackog kulena iz Bekescabe jer je bila sekundarna migracija iz Bekescabe u Petrovac 1748.g. pa su oni doneli tu tradiciju (sad ce na mene Petrovcani drvlje i kamenje :cao: ) A slovaci u Slovackoj se iznenade kad cuju "slovacki" kulen nemaju pojma ni sta je to.
Pogrešno si informisan, može svako da se takmiči u pravljenju kobasica na kobasicijadi ali suve.Što se tiče Petrovačkog kulena svaka čast ali preteruje se sa ljutom paprikom, je..š ti to ako treba svaki zalogaj da zalivaš vodom i nemožeš da se najedeš ko svet, od tolike ljutine ti ništa drugo nemožeš da osetiš, možeš i gumu samleti u njega ali no , ukusi su različiti.
 
Neko voli crno, neko voli plavo, neko voli ridje a ja volim sve sto naidje.....
Tako Vam je i kod kulena, probao sam Lemeski kulen, moj je bolji kad mi ne uspe,kad nesto zajebem,tako da sto se ukusa tice mozemo polemisati do proleca......
 
Sta radite sa preostalom paprikom sto vam od svinjokolja ostane?
Mislim konkretno,kako je "lagerujete",jer je u pitanju je ljuta,a ona se slabije koristi u domacintsvu.
 
Ja je ostavim u plastičnu posudu,sa poklopcem.Ostavljao sam u kesi u kojoj bude,vezana,ali se pojavi kao neka paučina.
 
Nazad
Vrh