Razrivač (Gruber)

Cestitam nek je sa srecom

Послато са GT-I9300I уз помоћ Тапатока
 
Zahvat je 3m 10radni organa,gumeni je valjak tj. metalni ali je oblozen gumom,planirsm ga vuci sa 125ks plitko do 15cm a kasnije je u planu nesto od 160-180ks ali otom potom,cena je zestoka 15500e...
 
Ako vec planiras uzimati drugi traktor, onda nemoj ispod 200ks za ovakvu spravicu, da bi radio kako treba. :cao:
 
Zahvat je 3m 10radni organa,gumeni je valjak tj. metalni ali je oblozen gumom,planirsm ga vuci sa 125ks plitko do 15cm a kasnije je u planu nesto od 160-180ks ali otom potom,cena je zestoka 15500e...

To je cena sa PDV-om? Da li si mozda pitao koliko je skuplja ona varijanta gde hidraulicki podesavas radnu dubinu.

Odlican izbor bices prezadovoljan.
 
Pa neces sa horsom raditi samo na 15cm, to moze sa bilo kojim gruberom, da posle zetve presece vegetaciju ali glavna namena mu je da radi na +40, a za to da bi konforno radio treba 200+ ks. Kod mene u selu je covek uzeo takvog horsha za traktor 160ks, pa je posle jedne godine rada sa njim zamenio za 220 ks i sad radi bez problema. Inace sve cestitke Igoru na kupovini to je prava sprava.
 
125 ks traktor samo da ga nosi po dvoristu, a za ozbiljan rad treba bar 180 ks ako je zemljiste lakse, a za teze zemljiste i preko 200 ks. Ovo je za dubinu rada 30ak cm, a i nema potrebe za dublje, a za gore pomenutih 40+ cm treba 250 ks da se vuce pristojnom brzinom.
Ja kad probam na 35 cm onda nema sanse da ide brze od 6-7 km/h, a narocito ako zemljiste nije uorano. Ako je tesko i jos neuorano onda tesko traktoru.
 
Pa neces sa horsom raditi samo na 15cm, to moze sa bilo kojim gruberom, da posle zetve presece vegetaciju ali glavna namena mu je da radi na +40, a za to da bi konforno radio treba 200+ ks. Kod mene u selu je covek uzeo takvog horsha za traktor 160ks, pa je posle jedne godine rada sa njim zamenio za 220 ks i sad radi bez problema. Inace sve cestitke Igoru na kupovini to je prava sprava.


Boze me sacuvaj, sta vi pricate...

Gruber je alat koji u prvom prohodu ne bi trebao ici dublje od 15cm, bez obzira na marku. Kad korovi krenu nicati po strnistu, drugi prohod ide na maksimalnih 25cm i nista vise.
40+cm koje spominjete i 200ks za 3m zahvata je PODRIVAC a vidi se da ne znate koji je koji prikljucak. Gruber sluzi za PLITKU obradu strnista poslije zetve da pomjesa slamu sa zemljom u gornjem sloju zemljista i na taj nacin cuva vlagu u zemlji a isto tako i da isprovocira nicanje korova koji su se osjemenili, te rastura iza kombajna. kad ti korovi niknu netko ponavlja rad gruberom na vecoj dubini, a vecina ide tanjuracom da unisti novo ponikle korove da se ne osjemene i na taj nacin ciste njivu od korova u susnim mjesecima a ujedno ju pripremaju za jesenje oranje.

Gruber u prvom prohodu terati na 30cm dubine je smrt za svaku masinu.

Podrivac je sasvim drugi par opanaka a ja nisam kriv sto vi mjesate terminologiju...

Gruber kad se ISPRAVNO koristi, kako je i zamisljen 100ks vuce 2.5m bez ikakvih problema i po brdovitom terenu a da nece u vasoj ravnici.

Malo se informirajte a ne samo pricati napamet...
 
Gruber nije samo za strništa izmišljen.Možeš u jednom prohodu i repište i sojište i kukuruzište da radiš s njime na veće dubine(25-30 cm)ali se skidaju peraje.:cao:
 
Bobo uz duzno postovanje, samo si delimicno u pravu. Gruber se uspesno koristi i u jednom prohodu i u vise prohoda. Mogu se sloziti sa tobom da se posle skidanja stnjina koristi u plitkoj obradi, ali gruber se isto tako koristi i u jesenjoj dubokoj obradi na 25+ cm.
Takodje smatram da je podela na sirinu zahvata nekog prikljucnog orudja, a u ovom slucaju grubera, totalno besmislena. Bitan je broj radnih organa jer na 1. m zahvata moze biti i 1 i 2 i 3 radna tela grubera.
Za 10 radnih tela grubera sa sve krilcima treba daleko vise od 120 ks u ovim mojim uslovima gde zemlja nije narocito teska za obradu, ali nije ni laka.
 
9 radnih tjela na 2m ili 11 na 2.5m Takve ovdje mahom imaju ljudi. Ja ga jos nemam ali svakako cu za brenu kupiti 2.5m gruber jer sam vidio kako fino osjetno laksi i slabiji traktor vuce RAU gruber na 15-akcm dubine poslije zetve.

Paore, nije isto ici u ljeto po susnom vremenu 25cm u zemlju poslije psenice i u jesen kad je zemlja osjetno vlaznija poslije soje ili kukuruza ici na 25cm. Jesenja obrada je kud i kamo laksa al opet da strnista do jeseni ostavim samo oprskana totalom do jeseni bez ikakve predobrade, nisam uradio nista... Kako su nasi stari orali odmeh poslije zetve na 10-15cm (prasenje strnista) i onda se to pretanjura ili predrlja prije oranja a neki su i drugi put preoravali (bilo gorivo jeftino i radili se kud i kamo manje zemlje) onda 539 s dvobradnim plugom u jesen ide na 30 cm i uzbrdo i nizbrdo a od korova ni traga.

Gruber djelomicno radi taj posao ako se zna sta se radi i kad ali kad mi napisu da u ljetno doba "prase" strnista gruberom na 40+cm dubine, odmah me glava zaboli.

nista nije vjecno tako i gruber od 11 radnih tjela zakopcati na 200+ks traktor i terati do iznemoglosti je po meni cista ludost.


Nevezano direktno za temu: Znam za slucaj gdje je covjek polomio NOV Lemken plug u jesenjem oranju i isao plug kod trgovca na reklamaciju i ovi iz Lemkena ne mogu vjerovati da je pukao i trazili da poslikaju plug da im posalju slike, kad na slici traktor za 150ks jaci od najjaceg dopustenog za taj plug. Majstor je valjda orao po smrznutom na 40cm s prejakim traktorom i naravno da reklamacija nije uvazena. Zna se kad se i kako se ore i tu nema mrdanja a jedan Lemken ili u ovom slucaju Horsch nece dozvoliti da ih blate kojekakvi "strucnjaci" koju ruju "do kine"...

Prica je kruzila da su ovi iz Lemkena neozbiljni i da imaju lose prikljucke...
 
Opet kazem, sve dublje od 15cm u prvom prohodu u ljetnim mjesecima je ludost.

Kad god gledam kako orete, kako se fino zemlja da pripremiti obicnim sjetvospremacem i da jako malo forumasa iz Vojvodine posjeduje rotodrljacu to mi daje zakljuciti da imate kvalitetniju zemlju za obradu nego mi ovdje.

Sad od jednom najteza zemlja na svijetu?!?

Traktor 160ks s lakocom vuce 4x16" plug a sad se pati s 3m gruberom? Sve mi se cini da je u pitanju bila prevelika dubina rada.
 
@Bobo
Ja dobro znam sta pricam i koji je koji prikljucak, Zao mi je sto se nerazumemo.
[video]https://youtu.be/oILdBcOdS-A[/video]

Ljudi ne koriste plug godinama i ZADNJI PROHOD U JESEN idu navedenim dubinama.
 
Nazad
Vrh