Rasipači mineralnog đubriva

Na principu vazduha,vazduhom se djubre uduvava do tih "dizni",a onda one rasipaju.
2007 je kod nas bila licitacija u lokalnoj zadruzi(tadasnji Agrocoop),imali su skoro nove takve rasipace,secam se da su ih kupili likovi iz Ade da ih prodaju u staro gvozdje,i niko sem njih ih nije gledao.
Bolje je ici dalje od njih.
 
Radio sam sa rakovicom 120 i takvim nošenim Akord rasipačem.Jako lepo raspoređuje đubrivo.Mana su preteška krila.Iako su od prohroma i ne rđajućeg lima na tu širinu su opet teška.Stalno smo ih varili,krpili...budžili.Sajle koje drže krila su takođe često pucale.Sa ostalim nije bilo problema sem što brzo "pojede" plastične krajeve koji daju ugao rasipanja.Ovaj iz oglasa je neka varijanta sa plastičnim cevima i metalnim ramom.Možda je bolje rešen da ne grešim dušu.
 
Na principu vazduha,vazduhom se djubre uduvava do tih "dizni",a onda one rasipaju.
2007 je kod nas bila licitacija u lokalnoj zadruzi(tadasnji Agrocoop),imali su skoro nove takve rasipace,secam se da su ih kupili likovi iz Ade da ih prodaju u staro gvozdje,i niko sem njih ih nije gledao.
Bolje je ici dalje od njih.

Samo malo da dopunim kolegu o principu rada ovih rasipača mineralnih djubriva. Rasipač ima dve turbine koje se pogone pomoću kardana ili pomoću hidraulike.
amazone-1.jpg

Proizvedena vazdušna struja služi samo za transport djubriva kroz cevi.Za Za kontrolu izbačene količine djubriva u vazdušnu struju su zaduženi bradavičasti valjci (kao na žitnim sejalicama) i izuzimači koji ubacuju djubrivo u levak (opet kao na žitnim sejalicama).
amazone-2.jpg
amazone-3.jpg
Pogon izuzimača i valjaka se ostvaruje pomoću lanca koji dobija pogon od priključnog vratila traktora.Količina djubriva se reguliše tako da se smanji ili poveća broj obrtaja izuzimačkog dela.Postoje dva ovakva dela jedan za levu i jedan za desnu stranu, a podošavanje se vrši na jednom mestu kako bi bilo isto rasipanje na obe strane. Na valjcima postoje i manji valjci koji služe za izbacivanje micro djubriva, moguće je rasipač podesiti za setvu trava, a zamenom levkova moguće je namestiti i za rasipanje djubriva u redove.Ovaj tip rasipača je počeo da se proizvodi krajem 70-tih godina prošlog veka kada je bio hit u ratarskoj proizvodnji i trajao je tako intezivno do skoro kraja 80-tih godina prošlog veka kada mu je smanjena proizvodnja jer je počela intenzivnija proizvodnja rasipača sa dva diska i sa većom širinom razbacivana i sa pojavom različitih dužina lopatica na diskovima.
Prednost ovog rasipača je što ima bolju raspodelu od klasičnih rasipača sal lulom i diskovima, manji je uticaj bočnog vetra na kvalitet rasipanja.Ima i nedostataka i to glavni nedostatci su u samim granama koje je bilo teško dugo sačuvati da se ne polome ili oštete.
Još nešto imao je i dodatnu opremu a to je oveležavanje markera putem tečnosti, a pogon je dobijao od kompresora traktora-
Nadam se da sam dosta pojasnio princip rada ovog rasipača i molio bih kolegu da mi ne zameri što sam ga dopunio.
 
Gospodine Leko završio sam pisanje u ovoj temi samo ću se od sada baviti brisanjem glupih postova jer nisam ja ovde napisao post da me neki polupismeni lik zajebava nego da nekome nešto objasnim.Pošto vidim da neki ovde sve znaju pa bih Vas zamolio njima da se obratite.
Hvala na razumevanju.
 
Procitah celu temu obzirom da je u toku kupovina nekog manjeg rasipaca. Vidim da 80% ljudi koriste vece rasipace, pa bih zamolio za savet oko manjeg ko ga ima. Imam svega 4-4,5ha (oko 10kj) zemlje za sada, i uzeo bih nov rasipac.

Iz ove teme sam izvukao sledece naslove: megametal, ferti, ormaric i agromehanica.
Za megametal se prica kako se vec druge godine ljusti plastifikacija, propada farba, rdjaju diskovi i lopatice bez obzira na odrzavanje... ali ukoliko se doplati 60ak evra za prohromski tanjir i lopatice, kakva je onda kombinacija sto se tice kvaliteta i trajnosti?

Za ormaric sam procitao da ima sa prohromskim dnom koša, disk, lopatice, zatvaraci i srafovi, a kos je plastican. Ova kombinacija kosta oko 300e tj isto skoro kao megametal.

Agromehanica takodje ima varijantu sa plasticnim kosem, inox otvaracem i inox tanjirom.

Sirina razbacivanja mi nije uopste bitna na ovu moju malu povrsinu, vec kvalitet i trajnost.

Hvala unapred na pomoci
 
Tako ce i biti najverovatnije.
Sad sam ih zvao. Ima 3 opcije kupovine.

skroz metalni 195e
Plasticni kos a metalni radni delovi + plastificirani 240e
Plasticni kos, a prohromsko dno kosa, disk, lopatice, zatvaraci, srafovi + plasificirani nosaci 310e za 500L i 2 godine garancije. Ovo bi bio kompletan rasipac.
Doplata je za sito 10e i prevoz kosta 1650din.
Znaci, 335e je kod kuce.
 
Da, trecu opciju obavezno. 50e mi generalno nista ne znaci, koliko mi je bitno to sto cu za godinu, dve, tri da vidim razliku zbog tih 50ak evra preko.
 
uzmi polovan mali amazon sa dva diska. precizan a jak ram, mozes ga duplo nadograditi ako bude potrebe

- - - - - - - - - -

mislim da na tabeli ima cak i za setvu psenice
 
Covek je izrazio zelju za novim rasipacem a ne za polovan...

I ja mislim da je ovaj Ferti ocaj zivi jeste da kosta 190e ali za te pare skoro nista ne dobijes kad on za godinu dana spadne sva ona farba.. Ja sam se bio zaleteo da uzmem jedan pa ga pozajmio od drugara i kad sam video u kakvom je stanju razocarao sam se... Svaki put ga pere naftira i ceo zardjao,a o debljini lima da i ne pricamo... Jako lose... ::lose::
 
Ja sam gledao te nove rasipace od 200-300e i zakljucio da Vogel Noot sa kojim sada radim a koji je star izmedju 35 i 40 godina (pre ce biti 40, nego 35) je 10x kvalitetniji od njih. Nigde se nista nije ukrivilo i pokrivilo, sve i dalje radi dobro. Druga tema je sto ne razbaca jednako. Najvise baca u tragu traktora a kako se ide levo ili desno sve manje i manje. Medjutim svaki rasipac te konstrukcije tako baca. Nisam jos video nijedan sa 2 diska (jedan disk iznad drugog, ne jedan pored drugog) da ravnomerno razbacuje. Samo iz tog razloga cu promeniti rasipac u neki model sa lulom. Polovni Amazone (2 diska jedan pored drugog) i njemu slicni su dobri, ali imaju jednu manu za mene, ne moze da ih nosi 539, jer sami bez vestaka imaju vec kilograma sto prilicno optereti hidraulik malog traktora.
 
I ja imam rasipac neki stariji nigde nije zarljao ili pokrivljen ali isto mu je mana nemoze da baca podjednako.. I zato ce morati da ide u penziju sledece godine... Mora da ga zameni neki malo bolji sto se tice razbacivanja... Ali sam odustao od Fertija tako da ce mozda biti jedan od ovih sto hoce nas clan Marko..
 
Nazad
Vrh