Rasipači mineralnog đubriva

Mineralno đubrivo je širi pojam nego veštačko. Veštačko đubrivo spada u mineralna, ali nije svako mineralno đubrivo obavezno i veštačko. Postoje i orgasnska mineralna đubriva kao na primer guano.
Evo, baš sam danas uništio stari Poljostrojov rasipač upravo rasturajući sumnjivi sirovi guano.
 
DA li brzina curenja v. djubriva iz rasipaca na disk(ove) zavisi od ispunjenosti rasipaca? Konkretno imam onaj zeleni ferti 500, i cini mi se da sporije curi kad je pun, a brze curi kad je polu-pun?
 
To se lako proveri. Uspeš jedan džak, poravnaš i zabeležiš crtu flomasterom, zatim još jedan, pa zabeležiš... i tako redom.
 
Generalno klasičan ciklon prilično nejednako raspoređuje đubrivo po njivi. Ipak mislim da curi ujednačeno. Problem je tu više kod tih diskova koji bacaju, naročito ako je i samo đubrivo neujednačene krupnoće granula.
 
Ja sam moj rasipac izbazdario na cetvrine, posto je to u stvari zarubljena kupa okrenuta naopako, i mislio da sam resio stvar s tim, medjutim dosta brze mi trosi drugu polovinu djubriva, kanda nije subjektivni osecaj.
 
Pa trosi brze i moj jer je gore siri pa samim tim ima i vise djubriva koje treba da ode,a dole uzi pa brze ode,bar ja tako mislim...

I ja tako mislim.

- - - - - - - - - -

Ja sam moj rasipac izbazdario na cetvrine, posto je to u stvari zarubljena kupa okrenuta naopako, i mislio da sam resio stvar s tim, medjutim dosta brze mi trosi drugu polovinu djubriva, kanda nije subjektivni osecaj.

Kako izbaždario na četvrtine? Na četvrtine po visini ili po zapremini? Ako hoćeš da te ne laže, onda ga izbaždari po zapremini. To je račun u okviru gradiva osnovne škole iz matematike i trebalo bi da može svako da ga izračuna, a evo i genijalnog načina ujedno i vrlo jednostavnog da se izbaždari po zapremini, a bez računanja:
To se lako proveri. Uspeš jedan džak, poravnaš i zabeležiš crtu flomasterom, zatim još jedan, pa zabeležiš... i tako redom.

Ja se lično nisam 'vatao tog posla jer sam "uš'o u štos" na koliko da ga podesim da bi potrošio toliko i toliko džakova po jedinici površine.
Ja to sve od oka procenjujem u zavisnosti od vrste đubriva i krupnoće granula. Bez lažne skromnosti dobro mi ide ta proizvoljna procena. Jednom kada sam stekao osećaj sa mojim poljostrojem, nisam imao problem ni danas sa potpuno različitim IMT-om koga sam uzeo na zajam od kompanjona da završim posao jer sam moj juče sa'ranio.
 
Poslednja izmena:
Ima tu još caka oko toga. On pravi vrtlog u sredini, pa mu je stvarno stanje negde između te dolje u sredini i brega po obodu, pa onda dužina toplinka, tj. nagnutost rasipača... Ne verujem da nejednako curi.
 
Nema veze, ako mi ostane ovaj rasipac pozabavicu se malo detaljnije ovim na prolece, napraviti nekoliko slika i ceo video zapis,nemam sta da izmisljam.
 
@bane_123

Rasturivač radi odlično, precizno baca, ravnomerno, i cena mu je odlična, nisam se pokajao što sam ga uzeo. Svakako moja preporuka...
 
@bane_123

Rasturivač radi odlično, precizno baca, ravnomerno, i cena mu je odlična, nisam se pokajao što sam ga uzeo. Svakako moja preporuka...

E hvala. To me zanimalo. Ostali rasturivaci te klase su po meni precenjeni,a polovni su priblizne cene kao ovaj tvoj,pa je bolje ipak pazariti nov....ipak,novo je novo,a ti si zadovoljan,znaci radi dobro.
 
Nazad
Vrh