Rasipači mineralnog đubriva

Moje su najmanje, proveriću oznaku, mislim da ima 3 veličine, smanjeno je do kraja.
 
Ima 10-16 m; 18-24 m; i 24-36 m, a moje su ove srednje, i na najmanje, baca 30m. Konstruktor se u nečemu zaj., jer da bi bio taj zahvat kao iz tabele kataloga, broj obrtaja kardana bi trebao biti ispod 200 o/min, a ja na traktoru na malo većem leru imam 350 o/min, i ispod toga se nemože voziti traktor kroz njivu.
 
Ma neradim ja prvi put sa rasipačem, spustio sam ga i niže od 70, i nema neke razlike, jer ovi tanjiri bacaju malo na gore, pa visina neutiče mnogo. Sad se kajem što sam ubrzao kardan na 720 (direktna osovina) na 577. Pokušaću da pomerim ona krilca još malo, do kraja, pa ću nekako da naštelujem ravnomerno razbacivanje, jer ispod ove mere nema u katalogu.
 
Imam takav i prezadovoljan. Stanje je na izgled daleko lošije od ovog na slici (hrđav, pohaban, vijak za doljevanje ulja se ne može odviti pa sam bušio novu rupu i stavio mast i ulje). Ne vidim dobro (godine,jel) ali moj ima prokrom/inox lopatice i na njima dodatna krilca koja se mogu podizati tako da su sve varijante moguće. Preciznost i kvaliteta bacanja je vrhunska a isto tako i širina razbacivanje. Rekao bih da je daleko bolji od Vikona (samo da se nekom ne zamjerim?).
Da iskoristim i pitam znate li gdje ima kupiti novih tanjira jer je možda jeftinije nego ovdje.
 
Osim na opće vizuelno stanje obrati pažnju na istrošenost diskova i lopatica i kako se vrte. Uzmi jedan disk i cimaj ga ljevo desno da vidiš koliko ima lufta dok se ne pokrene drugi. Isto to ponovi s kardanom.
 
Nisam siguran al mislim da treba da ima "malo veći " luft izmedju kretanja dva diska . Kod mene stalno ima luft izmedju dva diska i nema nikakvih problema , radi nečujno i dobro. Nisam ga kupio novog pa neznam kako treba al ovako stalno radi i nema problema.
 
Drugari pozdtav.Pazario sam danas agroprofilov rasipac sa lulom. E sad me zanima,jer nemam nikakvo iskustvo snjim, kolko da otvorim te rupice da napr. jedno jutro rasipam 100 kg mapa. Sutra bi trebalo odma na probu, ale bar okvirno. Inace nosi ga 539 ako nesto znaci. Gledao sam ima neke broje... ali nista od toga.
 
Ako su cifre,kao na viconu,onda treba da ti je "matica" na broju 30,tada ce ti rasipac baciti oko 100kg/kj.
Ali i zavisi koje djubrivo(proizvodjac),elixir i linzer su na oko isti,cak i isto cure,fertil hoce da prasi i "slabije" curi.
Ipak bi to trebao najbolje da sam nastelujes.
 
Nazad
Vrh