Rasipači mineralnog đubriva

Meni juče izlete i kupih ovu starudiju, da ne pozajmljujem od komšija. Zna li ko od kog je ovo proizvođača i kolko li je star?
21062012577.jpg
[/URL][/IMG]
21062012578.jpg
[/URL][/IMG]
21062012580.jpg
[/URL][/IMG]
Lopatice su loše ali njih mislim da stavim od vinkle a možda i neke nove nisu skupe. Nego je reduktor zaribao skroz i sinoć uspem da ga rasklopim. Zupčanici mogu da ostanu, po meni nisu mnogo zajedeni, i kućište je dobro. Nutovi za kardan isto mislim da su u redu samo ležajeve i semering zameniti. Ležajevi i semerinzi su raspadnuti a osovina malo zajedena i kriva. Evo slika dalje a i pitanje za iskusnije ili mehaničare.
21062012594.jpg
[/URL][/IMG]
21062012590.jpg
[/URL][/IMG]
21062012593.jpg
[/URL][/IMG]
21062012591.jpg
[/URL][/IMG]

Ovo je sa donje
21062012583.jpg
[/URL][/IMG] a ovo sa gornje strane
21062012584.jpg
[/URL][/IMG], ovaj krug sa gornje strane je čini mi se kao matica i moram da ga odvrnem da bih redom sklapao jer iznad zupčanika idu ležaj i semering, kako da odvrnem? Ne znam od kog materijala su zupčanici, smem li jako da ih stegnem rocanglama ili u stegu? Dal neće pući ili se okrnjiti zubi?
Na ovoj slici
21062012587.jpg
[/URL][/IMG] se vidi još jedan zupčanik kojeg treba da smaknem a bojim se kako a da ostane čitav. A osovinu je verovatno jeftinije da metalostrugar pravi iznova nego da ovu ispravljam (i to ne znam da li može uspešno) i obrađujem na sledeću meru za ležajeve ili budžim neke biksne između osovine i ležaja na dva mesta i na trećem u onaj tanjir sa lopaticama koji takođe dođe na osovinu iznad kućišta?
Koliko li koštaju dva semeringa i 4 ležaja + osovina kod metalostrugara ako ostanu čitavi zupčanici? Ili ima negde da se kupi osovina ili ceo reduktor (polovan, zbog finansija) i pošto?
Ako neko može da pomogne i na samo jedno pitanje neka piše. Nisam baš pri parama (uobičajeno a malo sam kratak i sa vremenom) ali bih da u skorije vreme rešim reduktor da mi ne stoji i smeta ovako rasparčan pa bih makar na jesen (ako ne stignem ranije) i ofarbao i sastavio ciklon u celinu i mene bi služio možda dok sam živ za mojih 4 hektara. Postoji mogućnost i da ga ne remontujem nego prosledim na otpad gde je bio i ponet pa sam ja zaustavio čoveka i platio 30 evra da mi ga skine, ali mislim da je šteta da se baci. Koš ram i diskovi su zaista od debelog i kvalitetnog materijala. A da skupim i odvojim više para za drugi ispravan rasturivač nema šanse. Imam puno prečih stvari za trošenje para, ovo bi mi došlo pomalo kao na rate.
 
Poslednja izmena:
Ja imam takav,mislim da je proizvodnja negde u Vojvodini bila.Star je sigurno 20-ak godina,mozda i vise.Delova ima u Rumi
 
U Rumi, u prodavnici ili na vašaru? Za takve stvarčice na vašar se mora isključivo trećeg datuma u mesecu? Zbog ovakvog stanja u poljoprivredi (bar u mom slučaju) prinuđen sam da radim i kod privatnika za 20000 din a sa posla na njivu i samo nedeljom bih mogao prepodne na brzinu do Rume a sledeći treći a da je nedelja je tek u januaru. A da maltretiram nekog ko se bolje razume (da ne kupi pogrešno) da gubi sat dva svog vremena da traži to za mene pored njegovog posla na vašaru to mi nekako malo teže da gnjavim čoveka. Mislio si baš na delove (osovinu i zupčanike) ili ceo reduktor? Imaš li neku predstavu o ceni?
 
U Rumi na vasaru sam kupovao.Mislim da je prosle godine kostala osovina,zupcanici i matica oko 6-7000,ali nisam bas siguran. Mogu da potrazim vizit kartu od coveka koji to radi. Tacno,Bela Crkva,sad sam se setio i ja

Osovinu ne mozes ispraviti,nego mora nova a na toj tvojoj verovatno ne mozes da uzmes prave mere.Evo broj od coveka koji sve to radi,a ima i kucista kompletna i sve moze da ti posalje postom. 021 60 44 514 ; 063 80 28 398 Toma,Backa Palanka
Lopatice mogu da se naprave od fau materijala da ne rdjaju.Ne znam da li bi valjalo od vinkle,mislim zbog razbacivanja
 
Poslednja izmena:
Ako ti nije teško potraži kad dobiješ vremena. Možda stignem večeras da probam da skinem zupčanike pa bih onda proverio kod toga a i kod metalostrugara, i cene ležajeva i semeringa. Neće koštati baš malo kako sam se ponadao, pošto li su takvi ispravni. A kako ga je uštelovati, ja sam mislio da sa njim sejem i žito da ne plaćam sejanje? Napukla je i ona spoljna plastika iznad lopatica a nju sam mislio samo da zalepim?
 
Imam ja neke osovine (puklo mi kućište) na agrometalovom rasturaču(mislim da se tako zove) ako ti odgovaraju dobićeš ih besplatno,samo platiš poštarinu:osmeh:

---------- Poruka napisana u 23:04 ---------- Prethodna poruka je at 23:01 ----------

Nov reduktor u Ormariću u Pančevu košta 50 eura,polovnih reduktora imaš od 20-70 eura. I ja kupio jedan polovan u lošem stanju za 30 eura za voćnjak i posle sam shvatio da sam ipak bacio pare ili sam loš majstor.
 
Talianu Hvala na ponudi. Imacu u vidu, jos ne znam tacno stanje ovoga. Danas sam stigao samo da bolje pogledam delove po danu i izbijem jedan lezaj iz kucista i otisao u seno kod komsije, sad stigao. I zupcanike je prilicno izgrizla rdja a jedva se i nazire jedna caura. Tesko da ce to biti da valja ako ne uzmem sve nove delove ili ceo reduktor. A 50 evra za nov reduktor nije skupo ako iole sluzi. Jel to za rasipac sa jednim ili dva tanjira? Nasao sam na netu ormaric pancevo i agroprofil ada pa cu videti sa njima ovih tana za tacnije cene i delove, zgodno mi netom mogu da posaljem slike da ne bih uzeo neodgovarajuce. A pogledacu prvo i u Sapcu u Juselu i kod Bucala. A i kod Tome sto je Brankovic dao kontakt. Na tu cenu smem da se raspitujem. Hvala Brankovicu. A moram i jos nesto da pitam tebe i SasaK posto imate isti. Kako da objasnim koji je rasipac u pitanju? Znaci dva tanjira sa lopaticama, jedna iznad druge, proizvodio se u Beloj Crkvi. Verovatno ne znate neku oznaku za model? A voleo bih da znam i zapreminu i koje je boje bio fabricki?
 
Taj mi rasipač liči najviše na kopiju slovenačkog TG rasipača nešto ovako,

http://www.missistem.co.rs/razsipa-umetnog-gnojiva-tg-.html

možda su ga i pravili po licenci u Beloj crkvi.


Kod tebe su unutrašnji delovi reduktora u dosta lošem stanju i trebalo bi ih sve zameniti,a što se tiče delova dosta je skup ,ako talianu kaže da ima negde reduktor za 50 Evra to uzmi odmah jer su samo tri zupčanika u agroprofilu negde oko 50 Evra ,znam jer sam ja remontovao svoj pa sam se raspitivao za cene,srećom mi nisu trebali zuupčanici.Osovina je 15 Evra , + ležajevi i semerinzi, par tanjira košta 50-60 Evra ,a isto toliko i šeširi .
 
Sad sam bio u Juselu, tu su mi blizu posla, i oni nemaju reduktora ni delova. Zvao sam Nomeks bucalo, imaju za 50 evra reduktor za hrvatski rasipač sa jednim tanjirom. Evo u postu iznad informacije za Agroprofil (baš i ne bi prijali mom džepu ali još se ne zna, možda su drugi i skuplji) a pokušaću preko neta da kontaktiram Ormarić Pančevo ili telefonom kad budem imao vremena od kuće njih i Tomu iz B. Palanke što je Branković dao kontakt.
markokurjega, stvarno izgleda isti ovakav samo je kod mene više narandžast mada to ništa ne znači, i deluje mi da je farban, imao ostatke boje gde se kači kardan što se inače fabrički ne farba, bar ja tako mislim. A delovi... Juče sam pogledao po danu i i ja sam skeptičan za stanje zupčanika + što neznam ni da li mogu da ih skinem a da ih još više ne oštetim ili razbijem. Samo kućište deluje dobro s tim što još nisam rasklopio onaj deo gde se kači kardan, probao da kucam i izbijem pa samo ponovo naftirao. Inače ram i koš osim malo rđe su odlični Pogotovu ako je staro 20tak god. Tanjiri su dobri, jedan ću pojačati na dva mesta ispod lopatica. Na ovaj rasipač vredi srediti reduktor samo što me to malo muči sa mojim prihodima. Nisam zagledao sistem za otvaranje koliko da pusta đubriva, valjda je iole u funkciji mada je spoljna plastika napukla (pretpostavljam da bi mogla da se zalepi i tako odrađuje ako ne nađem novu ili mi bude preskupa) a unutrašnju nisam zagledao, mislim da je čitava. Ne znam kako bi bilo ako mi bude previše para za ovaj, verovatno može da se nabudži i reduktor za jedan tanjir pa da napravim manji tanjir od ovih, verovatno je taj reduktor nežniji konstrukcijski i materijalom.
markokurjega ako zovemo tanjirima ili diskovima one krugove što nose lopatice šta su onda šeširi ili si mislio na isto?
 
Poslednja izmena:
Šeširi su ti te plastike na kojima se redukuje količina đubriva koja se baca,i za koje si rekao da je jedna napukla,dobra stvar je što su plastične kod mene su metalne,to su stavljali na starije tipove, pa se nagrizaju, pogotovo ako se ne pere rasipač,što prethodni vlasnici od kojih sam ja kupio nisu radili,ja sam moje malo izvario i doveo u red ,ne daje mi se nikako 50 Evra za komad plastike.Ti plastični se lako zalepe,zupčanike ćeš skinuti radapcigerom nikako udarati čekićem,znači veliki radapciger i polokao,ovaj veći zupčanik oko kojeg se okreće osovina koji si skinuo treba da ima bronzanu čauru u unutrašnjem delu,ona se obično pojede a kod tebe je siguro pojedena sa obzirom na stanje zupčanika,to ti strugar mora napraviti ako misliš ostaviti stari zupčanik,jer je posebno nemožeš kupiti.osovina ti je loša i nju moraš menjati,moj ti je savet da malo potražiš na nekim pijacama prodavce delova možda oni imaju jeftinije ,ja kad sam tražio za sebe delove zvao sam agroprofil,i posle toga sam naleteo na pijaci u Somboru na čoveka koji prodaje između ostalog i delove za ovakve rasipače i on je kod sebe imao neke stare zalihe delova nabavljene od agroprofila ali dosta jeftinije zato što ih je nabavljao mnogo pre i nije ih uspeo prodati,probaj takvog nekog naći ako možeš ,ali ako misliš sve menjati onda ti je najbolje uzeti ceo reduktor ali nov, polovan je rizik uzimati jer ipak ne možeš da zaviriš unutra da vidiš kakav je ,e sad koliko je nov kompletan to ne znam.Eto toliko od mene,pozdrav.
 
Stigao odgovor iz Agroprofila:Poštovani,Za informaciju potvrdim vam da imate Bela Crkvanski Rasipač naravno imamo sve delove za njega i ponudiću vam cene za sve to što ste tražili.


Komplet reduktor 175 eur
Posebno tri zupčanika sa maticom 65 eur
Izlazna osovina 12.5 eur
Pogonska osovina 17.5 eur
Set plastike-šolje gole 32 eur
KPT regulator sa ručkama montiran 55 eur
KPT ležaj 10 eur
KPT semering 4 eur
KPT seger 4 eur


Mislim da nisam izostavio ništa i prema tome kombinovati šta vam više vredi


S poštovanjem
Kubina Attila
--

Njima sam poslao imejl sa slikama u utorak i odgovorili su juče (s tim što nije napisao cenu biksni između ležajeva) a poslao sam isti imejl u subotu i ponovo u utorak za Ormarić Pančevo i još nema odgovora. I verovatno ga neće ni biti a našao sam na još jednom mestu njihov oglas sa imejlom i ne znam zašto ga stavljaju ako na isti ne odgovaraju, verovatno i ne čitaju. Izgleda ću morati da zovem telefonom njih i Tomu iz B. Palanke i proverim cene. Slutim da su jeftiniji kao i da je za mene najbolje rešenje da stavim sve novo ali finansije koče. Razmišljam da odem do čoveka koji ima presu i strug i da vidim koliko bi mi naplatio da da smakne stare zupčanike i da mi napravi novu osovinu i čaure i da to sklopimo. I lopatice. Zupčanici inače nisu potrošeni samo ih je korozija malo nagrizla pa bi bilo malo brujanja ali bi radili koju godinu. To je bar moje mišljenje a to ću prvo pitati i njega. Inače sam gledao u prodavnici ležajeva i ležajevi osigurači i semerinzi koštaju oko 1500 din. Ili da kupim običan reduktor za 50 evra u Šapcu i skarabudžim sa manjim tanjirom ali mi se to nikako ne sviđa. Šta vi mislite? Da je više finansija ne bih razmišljao, uzeo bih nov reduktor a deo starog iskoristio i napravio rasturač otkosa slame, a ovako ne znam šta ću. Nisam očekivao da mi treba 200 evra da rasipač proradi i da ga ofarbam ne računajući moje vreme i zajebanciju oko njega. A škripi i vremena i para za razne druge stvari oko kuće i druge mašine.
 
Pošto se firma Ormarić iz Pančeva nije udostojila da odgovori na lepo napisan imejl sa slikama, (baš ružno od njih a našao sam i nekoliko njihovih reklama sa imejl adresom, ne znam zašto je ispisuju ispod oglasa ako poštu ne čitaju ili su još bezobrazniji da je ignorišu kad pročitaju) pozvao sam telefonom juče ujutro i muški glas mi je odgovorio da nemaju delova za rasipače kao moj. Pozvao sam i Tomu (pomenut par postova ranije) i kod njega su cene sledeće: zupčanici 4500 din, vertikalna osovina 1500, vodoravna za kardan 1200 din. Pitam za biksne (čaure), kaže to dobijaš u sastavu sa zupčanicima. Znači jeftinije od Agroprofila ali i njih poštujem jer su brzo i detaljno odgovorili na imejl, što ukazuje da su poslovni. Naravno trebaju mi ležajevi i semerninzi 1500 din. i faliće mi biksne u gornjem disku, ne znam koliko su kod metalostrugara. + farbanje a to bih sam ostrugao i ošpricao sa do 1500 din farbe šmirgle. I lopatice bih napravio od jedne okrugle cevi. A pre nego naručim delove treba nekako da probam da li dobro funkcionišu oni plastični šeširi za regulaciju količine đubriva ili zitarica. Ako moram i za njih da dam još 3500 din onda bih trebao možda prvo da po oglasima potražim polovan ispravan rasipač.
 
Ovde niko i nije pisao posle mene, valjda drugi nemaju problema.
Sinoć sam zvao Tomu i poručio delove. Kad sam ga zvao prošli put i napisao prethodni post bio je 3.7 a danas je 18.8. i za ovih 45 dana cena za obe osovine i zupčanike je povećana za 2000 din. Kaže sve je vezano za evre s tim što su zupčanici sad 7,5000 a osovine po 1000. Malo je nelogično da su osovine pojeftinile a zupčanici poskupeli zbog evra al šta ću, kad onda nisam imao para. Sad sam poručio. U ponedeljak šalje u utorak su kod mene. Uglavnom čovek je ljubazan i ima poverenja da šalje pouzećem, ne boji se da će mu se paket vratiti o njegovom trošku, Samo da ne pošalje neke neodgovarajuće delove, nije napomenuo da ima različitih verzija reduktora za crveni reduktor sa dva diska, jedan iznad drugog, tako smo se objasnili.
Pa ću kod Makroma da uzmem ležajeve semeringe i osigurače i da sastavim reduktor. Za lopatice ću valjda naći odgovarajuću okruglu cev da je isečem po dužini i ceo rasipač ću temeljno očistiti i ofarbati. Još me muče ovi plastični šeširi koji otvaraju i regulišu količinu đubriva http://postimage.org/image/j8evti9x5/
Vidi se da je donji napukao. Toma to nema a u Agroprofilu su mi pre mesec ipo dana rekli cenu od 32 evra + poštarina naravno. Da li metalostrugari imaju plastike i pošto li je da naprave? Ili da pokušam samo da zalepim donju što bi mi uštedelo trud oko pasovanja drugih šešira? Bojim se da su ovi stari šeširi ukrtili od sunca i starosti pa da se ne raspadnu potpuno u radu. I nisam siguran da će zatvarati dobro pa bih i za neku malu količinu đubriva morao vući i prikolicu do njive da mi ne curi usput iz rasipača.
I jedno važno pitanje, mogao sam pitati i Tomu ali sam zaboravio, da li u ovaj reduktor ide tečna mast ili po meni verovatnije ulje i koje? Sae 90 hipoidno, kao za menjače? Količina verovatno do šrafa za sipanje na sredini pa da ga posle par sati rada ponovo promenim.
 
Imaju skoro sve radionice plastiku koja se koristi za takve stvari, samo ne znam da li je kvalitet plastike odgovarajući.
 
Kupio sam i nove plastike, sve tri u Nomeks Bucalo 5100din pa sam naručio iz Agroprofila, 34 evra plus Aks troškovi, gole. Toma mi je inače onu vertikalnu osovinu poslao od drugog tipa rasipača i kraća je za kolko se sećam 6mm pa sam nosio metalostrugaru i napravili toliku biksnu i pogonski zupčanik na toj osovini za toliko povukli na vrh a umesto segera ubušili rupu i uvrnuli običan šraf na čelo osovine i debelu podlošku mada taj zupčanik i ne može unutra od druga dva zupčanika al ajd, zbog nečeg je fabrički stavljen osigurač. Kad sam zvao Tomu da mu kažem, kaže nisam imao tu jer je niko nikad nije tražio pa sam poslao ovu da probaš, ako ne pasuje ponesi je u Rumu na vašar pa mi vrati. Tu mi je bio neodgovoran+što je za 45 dana od kad sam ga prethodni put zvao podigao cene mnogo i ja ajd naručim, a kad sam uveče upalio komp i uporedio sa Agroprofilom pokajao sam se što nisam sve naručio od njih. Uglavnom sam sve ofarbao i sastavio i radi.Slike su mi u drugom kompu kući ako neko traži postaviću. Sinoć sam radio, malko mi bruji zato što su trunkicu napeti zupčanici ali za toliko će se valjda pohabati i slegnuti. U velikoj sam žurbi bio i nisam silazio sa traktora da proverim dal se malo i greje, ali ne verujem. Rastegao sam 200kg NPK na 80ari a granule sive boje na strnjište a smračivalo se pa nisam siguran kako baca. Čini mi se malo više u levo bez obzira kako pomeram ručku, ali nisam suguran, slabo se videlo, širina oko 10 metara. Za reduktor mi nije niko odgovorio koje ulje da sipam pa sam nasuo Sae 90. Do bočnog kontrolnog Šrafa staje 0,45l. Ovih dana ću ga zameniti zbog opiljaka i spreman je za rad. Jel ulje da sipam isto ili možda da tražim Sae 140?
 
Možeš i malo tovatne masti da staviš unutra i dospi ulja, pa kada se pomeša dođe kao tečna mast kao ona za centralno podmazivanje. Koliko te sve izašlo para?
 
Nazad
Vrh