Rasipači mineralnog đubriva

A ja sam uzo taj rasturac pokrece se tanjir preko točka od pune gume. i nem ti problema ni reduktora stavicu slike za neki dan,za 60e u super stanju. a sad ih je bilo bar 5 u rumi.
 
A ja sam uzo taj rasturac pokrece se tanjir preko točka od pune gume. i nem ti problema ni reduktora stavicu slike za neki dan,za 60e u super stanju. a sad ih je bilo bar 5 u rumi.
E pa sada ćeš videti koliko vredi ti 60 eura, ne omalovažavam taj tip ali nije ni za praznog raditi.
 
Imaju dvojica mojih komšija taj sa točkom i odrađuju posao. Jednog sam gledao kako radi i video sam da na počinjanju zeza, proklizava mu točak dok ne uspe da pokrene i ubrza disk sa lopaticama. Nisam mu prilazio skroz blizu, mislim da ti rasipači imaju samo jedan disk sa lopaticama, znači okreće samo u jednu strani i baca više u jednu stranu i nejednaku širinu pokriva iza traktora. Al za razbacivanje đubriva to i ne smeta nešto preterano. A i taj čovek se prilagodio tome i sa njim poseje sebi i žito dovoljno ravnomerno da ne plaća sejač. Znači najbitnije je imati svoje, kad ti zatreba tu je a ne tražiti po komšiluku čiji je ispravan i dal nije već negde u njivi pa čekaš.

Moj je koštao:
30 evra od čoveka koji ga je poterao na otpad, da ga da njima na kilo,
oko 1700din farbe (osnovne i završne)
220din 1l aktivin s, kao antirost ali jači
oko 400din 2l razređivača, trunkicu u farbu i pranje pištolja
10500din sa kurirskom službom Tomi iz B. Palanke za obe osovine i sva tri zupčanika sa maticom
1400din ležajevi, semerinzi i seger osigurači u Makrom ŠA
4350din za sva tri plastična šešira, gola, za otvaranje i regulisanje količine đubriva Agroprofilu (sa poštarinom), isti u Šapcu kod Nomeksa su 5100din.
300din metalostrugaru (zna me i kaže kolko častiš) za mozganje, pasovanje osovine u reduktor, premeravanje i pravljenje jedne biksne i bušenje i urezivanja navoja u horizontalnu osovinu (jer je Toma svesno poslao kraću a nije mi napomenuo kad sam naručivao, kaže posle nije bio siguran da ne može bez prepravke, "ponesi mi u Rumu na vašar pa vrati ako ne možeš da je upasuješ", verovatno se podrazumeva da je u prvobitnom stanju)
To sam direktno plaćao. Saberite, valjda nisam nešto zaboravio.

Trošio što sam imao od ranije:
6-7 litara goriva kolima i skuterom i 500-tinak dinara telefona (to samo u svrhu rasturivača)
oko metar ipo okrugle debelozidne cevi, za lopatice
šmirgle
rezni kamen
brusni kamen
20-tak elektroda
oko 25x40cm milimetarskog lima, flekovao diskove, otanjili gde su bile stare trule lopatice, i napravio jedan okrugli nosač na šešire, stari je bio tanak od đubriva i rđanja
20-tak manjih šrafova, jer sam većinu prilikom rasklapanja rasturivača morao iseći ili nisu bili za upotrebu, izgriženi od đubriva i rđe

Habao bušilicu, brusilicu, aparat za varenje, kompresor i isti su trošili struju. + farbarski pištolj (špric)

Mojih najminimalnije 40 sati vremena, rasklapanje, prodavnice, metalostrugar, sklapanje reduktora, šmirglanje, bravarski radovi, farbanje, sklapanje celog rasipača, sporo i pipavo zbog taze farbe, lako se grebe dok ne prosuši fest a hladni dani (a nisam hteo nitro farbu iako ona brzo spekne, jer sam iz iskustva stekao zaključak da se ona brzo izgrebe na radnim mašinama)
Nekoliko puta kupanje i pranje kose isključivo zbog prašine i flama od farbe i udisanje istog. Veče kad sam naneo Aktivin S mi bila pošla i krv na nos koliko je jako isparenje (naneo pištoljem za farbanje) i pored zaštitne maskice preko nosa i usta. Možda i nije od njega ali sa tim nikad nisam imao problema, ni posle toga, za sad. Radio sve u garaži sa otvorenim vratima zbog svetla, nisam mogao napolju jer sam sve radio kasno uveče-noću. Danju posao i ostale obaveze, njiva, stoka... Sve u svemu mnogo bih se manje patio i manje bi koštalo da sam kupio nov jeftiniji Megametal rasturivač pa nek istruli za 5-7 godina, kako ovde ljudi pišu.
Ali dobre strane su jedno iskustvo više, znam rasipač u svaki šraf i detalj (a svaka škola se plaća) i imam komplet remontovan i ofarban rasipač od kako meni deluje izuzetno kvalitetnog materijala. Koš i diskovi su baš debeli (i ne deluju da su od običnog lima već nečim oplemenjeno ili neka legura) a i ram deluje pouzdano, i mislim da će uz menjanje ulja u reduktoru i obavezno pranje posle svakog razbacivanja đubriva ovaj rasipač odrađivati posao više godina nego neki nov, sadašnjeg uglavnom lošeg kvaliteta materijala. I kupovao sam na rate kako sam finansijski mogao da odvajam u tu svrhu, što mi znači jer sam tanak finansijski, bez neke gomilice sa koje bih uzeo u momentu 200+evra pa vraćao na gomilu. Prihodi i rashodi su mi takvi da gomile nema nego kad kapne nekih para kupim što mi najviše fali ili šta je ranije planirano a što mogu zavisno od toga koliko je kapnulo pa Jovo nanovo. Preživljavanje i teško održavanje domaćinstva da ne propadne. I ja sa njim.
 
Poslednja izmena:
E pa sada ćeš videti koliko vredi ti 60 eura, ne omalovažavam taj tip ali nije ni za praznog raditi.
tero sam komsijin sa tim reduktorom i kad je poco da slajfa pojeli se zupcanici trese se rasturac,a on najvise zapinje zbog onog mesaca ona dva flaha a to mi i netreba radi kao sat,a to sto baca neravnomerno ima leka i zato. bolje neg rucno a meni treba dan u godini i cao. nece to kod mene slajfati druze varas se.ja znam da postoje bolji al 300e.i vise i isto zavrse poso.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav za forumase danas kupih rasturivac Ferti400,Termometal -Ada...i odmah sam naravno otisao na njivu da bacim NPK i ujedno da probam funkcionalnost istog,ali i pored toga sto sam na njihovom sajtu video podatak da on ravnomerno baca i levo i desno ja to nisam uspeo da postignem...naime pomeranjem one dve rucke samo se menja kolicina ali non stop baca desnu stranu i iza traktora,da li sam mozda trebao da promenim i ugao lopatica posto vidim da postoji nekoliko rupa?
unapred hvala na odgovoru
 
Mislim da se tu nemoze nista samo da pazis i vozis tako da se preklapa ona strana gde manje baca. Mana im je sto imaju los raspored rupa blizu su jedna do druge a zasto neznam.
 
Hvala Vam NA pronasao sam taj post u kome Bobo objasnjava kako je podesio lopatice tako nesto sam imao na umu ali nisam pomerao jer sam mislio da sve moraju biti isto podesene u svakom slucaju sad cu ih ispomerati i sutra sam ovde sa izvestajem sa licinog mesta :) pozz
 
od danasnje probe i stelovanja rasturivaca nista al bar ce da nakisne ono sto se nije dalo poorati...pa u medjuvremenu da pitam jos nesto...na koliko obrtaja kardana i kojom brzinom u km/h vozite dok bacate djubre?
 
Ja bacam sa Vogel Noot iz 70ih 2 brza imt 539, na 1000o/min motora. Kad je jako grudavo u prolece onda 1 brza sa istim gasom.
@KR
Hvala. Spominjao mi je 500e, izgleda da je to realna cena.
 
Ja sam na Megametalu podesio lopatice kako je Bobo rekao još prošle jeseni.Odlično i ravnomerno baca u obe strane.
 
Ovaj moj Tecostar mi malo zadaje muke, nemogu da ga smanjim ispod 30 metara zahvata (pun zahvat), pa je malo nezgodno za manje parcele, ali je sve ostalo super. Učinak je strava kada se rade veće parcele.
 
Lopatice su za 18-24 metra, ali i na najmanjem zahvatu po katalogu, baca 30 metara, i to skoro na leru... Koje su kod tebe lopatice, i na koje oznake podešene?
 
Nazad
Vrh