Rasipači mineralnog đubriva

kod rasturivaca sa jednim diskom je jako vazna brzina kardana pod kojim se radi,kada se nadju dobri obrtaji,baca identicno,inace baca vise u jednu stranu.
 
Kod rasipaca sa jednim diskom treba poterfiti kako otvoriti one poklopce...ne treba da budu oba jednako otvorena da bi bacao jednako u obe strane. Ja inace imam INO rasipac, mislim da je 500l sa jednim diskom.
 
Ja imam rasipač sa jednim diskom, ručni rad mog oca od pre nekih 30 godina, koji radi precizno, ali ima tri otvora, koja moraju dobro da se podese.
 
Ja sam koristio sa dva diska ciklon,bela crkva ali ne dugo,jer se pojela osovina koja nosi tanjire pa su se udarali tanjiri i pojela se rupa skroz na tanjirima!Prosle godine sam od komsije pozajmljivao i sto kaze Bubu,ne otvaraju se rupe isto,nego jedna vise jedna manje,e tad baca ravnomerno,sad ne znam tacno koja se rupa vise otvara!Nemam puno zemlje,tako da ce ovaj kod mene da posluzi.
 
Sa jednim diskom rasipaci koji imaju 6 lopatica i dva otvora (INO ili Megametal i slicni) svaku drugu lopaticu treba staviti u srednju rupu, a ostale tri treba ( e jbg, ili otvoriti ili zatvoriti) ne sjecam se vise... Uglavnom, od kako smo to napravili, dosta ravnomjernije baca. kad smo isli u prihranu psenice da ne gazimo 15 tragova po njivi isli smo po tragovima prskalice a ona je 10m zahvata i rasipac je odradio posao vrlo solidno. ustelavali smo lopatice 15 minuta i nema vise problema, baca puno tocnije nego kad su sve lopatice na srednjoj rupi.

Obadva otvora otvaram jednako i samo picim.

Svakako razmisljam o kupovini rasipaca s lulom, jer ovaj megametal je toliko los, da je to sramota i slikati koliko je propao u 5-6 godina kako je kod nas...
 
Za 240 evra nek mi traje 5 godina i zaslužiće počasno mesto u porodičnij galeriji slika.
 
photo0268.jpg
 
To si malte ne "džabe dobio". Meni bi trebo onaj mehanizam što ide u onu rupu-ekscentar. Kad bi našo za take pare oma bi došo. :osmeh:
 
Pomoc ako je neko upucen!!! Posto sam uzeo rasipac Amazone ZA-U 1501 i sa njim dobio dva para diskova ,standardni CRVENI(lopatice N240mm i N200mm) i ZUTI S/3 (lopatice 220mm i 170mm) interesuje me koliki je maximalni radni zahvat. Znam da to zavisi od tipa djubriva , ali nigde na netu ne mogu da nadjem koliko je opseg(od -do) svako od tipa diskova sa tim lopaticama. Ako neko ima te podatke ili pak iskustva u radu zahvalan bi mu bio...:ppozdrav:
 
Veci bacaju do 24m,manji 12m(mislim da urea nemoze toliko,lagana)imas na njihovom sajtu.

Pa zar nepise na nalepnici sa strane,koliko sta baca na kojoj visini rasturivaca i brzini kretanja,naprimer kod mene na broju 15,na visini od 78cm(tu ja zahvat 12m) i brzini od 12km/h,baca tacno 150kg/kj.
 
Poslednja izmena:
Veci bacaju do 24m,manji 12m(mislim da urea nemoze toliko,lagana)imas na njihovom sajtu.

Pa zar nepise na nalepnici sa strane,koliko sta baca na kojoj visini rasturivaca i brzini kretanja,naprimer kod mene na broju 15,na visini od 78cm(tu ja zahvat 12m) i brzini od 12km/h,baca tacno 150kg/kj.
Nemam nalepnicu sa strane , ako mozes to da slikas pa da mi posaljes na pp bio bi ti zahvalan.
Inace video sam na njihovom sajtu i nasao neka uputsta za podesavanje , ali reko da cujem iz licnih iskustava ako neko to ima i radio je sa takvim rasipacem, jer njihova djubriva koja su data u katalogu i ova nasa rumunska ruska hrvatska mozda se razlikuju.
Zato bolje ja ovde nekoga da pitam
 
Moram ovde,ne umem na pp da posaljem sliku.
Nadam se da ces protumaciti,malo je nezahvalno za slikanje.
NPK
f05lr4.jpg

UREA
24vmywh.jpg

KAN,SAN
29njwk5.jpg

Levo je kolona br koji su na rucici za stelovanje,gore je nacrtana visina rasturivaca,ispod zahvat i brzina kretanja,i onda racunaj.Cifre su u hektarima,ako ti treba po kj samo taj broj pomnozis sa 0,57.
 
Zrenjaninac aj razmisli. Ne stoji on ukrivo levo ili desno. On je nagnut napred da bi dalje bacio.
 
Nazad
Vrh