Rasipači mineralnog đubriva

Pozdrav ,zanima je li ima ko od vas donder rasipace gnojiva ,neka iskustva s njim kakvi su radu ,kvaliteta izrade samog rasipaca ,unaprijed zahvaljujem.
 
Da,imam ja i zadovoljan sam. U radu odličan (kopija amazonea),kvalitet izrade je malo lošiji tj hvata ga korozija na nekim mestima. Jbg štedeli Turci na farbi. Ali ništa strašno! Još kad se setim koliko je plaćen pa -40% od države.... Ma pravo sam zadovoljan!
 
Kakvi su rasipaci Bogballe? Ima li ih neko iskustva sa njima, ili ih je video negde u radu, kako su se pokazali?
Vicon sam gledao i cak mi se vise svidja, jer ipak ima 6 loptica (RO-M), i trebao bi bolje da rasporedjuje djubrivo. I djubre ne pada direktno na tanjir, vec u centralni krug koje centrifugalnom silom rasporudjuje po lopaticama (ako sam dobro razumeo), dok kod ostalih rasipava poput bogballe, amazon, rauch, sulky, pada direkt na tanjir i imaju samo po 2 lopatice.
I kod bogballe mogu lopatice i kontra da se okrecu, do komsije lad se baca, a i ima cetvorostruko preklapanje. Znaci alo bacam na 12m, on dobacuje od traga do traga, znaci ukupno 24m.
Gledam rasipace vec 3god. ali kad vidim koje pare treba dati, uvek budem zadovoljam i ovim mojim viconom sa lulom.
 
Kakvi su rasipaci Bogballe? Ima li ih neko iskustva sa njima, ili ih je video negde u radu, kako su se pokazali?
Vicon sam gledao i cak mi se vise svidja, jer ipak ima 6 loptica (RO-M), i trebao bi bolje da rasporedjuje djubrivo. I djubre ne pada direktno na tanjir, vec u centralni krug koje centrifugalnom silom rasporudjuje po lopaticama (ako sam dobro razumeo), dok kod ostalih rasipava poput bogballe, amazon, rauch, sulky, pada direkt na tanjir i imaju samo po 2 lopatice.
I kod bogballe mogu lopatice i kontra da se okrecu, do komsije lad se baca, a i ima cetvorostruko preklapanje. Znaci alo bacam na 12m, on dobacuje od traga do traga, znaci ukupno 24m.
Gledam rasipace vec 3god. ali kad vidim koje pare treba dati, uvek budem zadovoljam i ovim mojim viconom sa lulom.
Kupio ga je clan Ganga iz elemira. Kada sam ga pitao rece da je prezadovoljan radom. E sada koja je razlika u ceni ne znam? Amazone 1500l je 5500+pdv (kardan, signalizacija ukljuceni u cenu,jedna garnitura diskova)

Nada poslednja umire.
 
Hvala ti, samo cini mi se da on vise nije aktivan na forumu.
A Amazone nisam ni gledao, ne zbog cene,(mada svi su slicnih cena), vec iz razloga sto sam ove godine video u psenicama koliko lose rasporedjuje. Kod dvojice vlasnika, koji su ih kupili u rasponu od godinu dana, i na ovoj specificnoj godini se videlo šarenilo. A dobro djubre i rade zemlju. Dok kod drugara koji ima Vicon, psenica sva podjednaka. Psenice posejane u optimalnom roku kod svih.
Kod mene Vicon koji je sa lulom, isto dobro radi i nigde nema razlike u psenici.
 
Hvala ti, samo cini mi se da on vise nije aktivan na forumu.
A Amazone nisam ni gledao, ne zbog cene,(mada svi su slicnih cena), vec iz razloga sto sam ove godine video u psenicama koliko lose rasporedjuje. Kod dvojice vlasnika, koji su ih kupili u rasponu od godinu dana, i na ovoj specificnoj godini se videlo šarenilo. A dobro djubre i rade zemlju. Dok kod drugara koji ima Vicon, psenica sva podjednaka. Psenice posejane u optimalnom roku kod svih.
Kod mene Vicon koji je sa lulom, isto dobro radi i nigde nema razlike u psenici.
Mozda ne znaju da podese,nije samo kupiti masinu...
 
I ja do daljnjeg ostajem na Vikonu sa lulom.Kada resim da ga menjam bice tamnozeleni sigurno.
 
Gledao sam ja te Rauch, Kuhn. U odnosu na Vicon krajnji metar zahvata bolje rasporedjuje ali su mi jako veliki i mislim da je to jako mala razlika u odnosu na Vicon sa lulom koji imam. Vicon kada je dobro sve podeseno (visina lule od zemlje, da je toplink u dobroj poziciji da je masina ravna skroz) baca isto kao i ti raspipaci od 5000e. Veci problem mi pravi usitnjenost parcela i na svakoj njivi imam nijansu drugaciji zahvat i onda to regulisem blagim spustanjem i povecanjem gasa da leti dalje. Da su to parcele od 50kj moglo bi podesiti da bukvalno bude tepih sve isto posle Vicona sa lulom. U odnosu na nekadasnje rasipace sa 2 diska od 400kg koje smo svi terali lula je 101x preciznija.
 
Jesi ti tvog podesavao?Koja mu je oznaka i da li si zadovoljan njegovim radom?Na kom zahvatu radis?Ako stoji npr podesen na 20m da li ce i ureu i an i neki npk baciti na istu sirinu,da li mu smeta vetar da mu poremeti zahvat?Od tebe dobijamo info iz prve ruke...
 
Stalno ga podešavam u zavisnosti šta i koji veštak se baca i na koju željenu širinu...dobiješ s njime više od 200 stranica knjigu samo o podešavanjima za raznorazna đubriva,za širinu bacanja(položaj lopatica),koeficijent težine veštaka,granulaciju,otvorenost šubera,brzinu kretanja...Moj je ZA-X sa malim tanjirima.Može do 18 metara ureu da baci precizno...Vetar kad baš jako duva podrazumeva se da poremeti sve...:ppozdrav:
 
Trenutno im ZA-U, i sem sto je kupljen polovan i star 20godina nemam zamerki. Radio ove godine u jesen npk na 15m, a u prolece prihrane 12m, jer imam dva tipa tanjira za njega. Super radi, ali mislio sam da ga menjam za noviji zbog povracaja i da nedozivim zamor materijala na ovom starom. Uvek u radu preklapam prohode i nema zutila u prohodima. Bitno je da on meni razbaca normu po kj. I stvarno jako je precizan i lako se podesava. Samo zbog starosti bi ga menjao. Mislim da ljudi previse ocekuju od novih rasipaca, i ako imas diskove od 18 do 24 m. Ne mozes ti da ides 24 m, sa ureom kada ona ne moze da leti toliko., tj sve preko 18m je neprecizno. Treba znati masinu sa kojom radis i izaci iz traktora kada se radi. A ljudi misle imam masinu, imam radnika samo pici hektare a onda u prolece eto nesto nije valjalo.

Nada poslednja umire.
 
Vicon sam gledao i cak mi se vise svidja, jer ipak ima 6 loptica (RO-M), i trebao bi bolje da rasporedjuje djubrivo. I djubre ne pada direktno na tanjir, vec u centralni krug koje centrifugalnom silom rasporudjuje po lopaticama (ako sam dobro razumeo), dok kod ostalih rasipava poput bogballe, amazon, rauch, sulky, pada direkt na tanjir i imaju samo po 2 lopatice.
Tako je, Kverneland je otkupio Vikona pa imas i rasipace pod nazivom Kverneland sa 6 lopatica, sirina zahvata se podesava jednim zakretanjem rucke(nema pomeranja ili produzenja lopatica), djubrivo pada na sredinu diska i ima okolo metalnu zastitu kako vetar ne bi nosio granule na lopatice(ima ih 6 ukupno).
 
Reci da si se samo šalio...:osmeh:
Pa rece da ne znaju da ga podese, pa ocekujem objasnjenje.
Evo moj primer, Posto stalno bacam na 12m, zahvat se jednom nasteluje( na Amazone se podesava zakretanjem lopatica), i jos kolicina djubriva se odredi, ako je to sve podeseno, koja su to ostala podesavanja?


NA znam i ja da je kvederland isti vicon, ali to je sada sve u vlasnistvu Kubote. Mene vise zanimaju iskustva sa bogballe, jer takve nisam video u radu, dok ostale jesam.
 
Nazad
Vrh