Rasipači mineralnog đubriva

Dok to nismo prokuzli kako da se namrda, otac i ja smo napunili pun rasipac KAN om i isli u priranu psenice. Premjestali smo lopatice, sigurnih pola sata. On krene razbacivati, ja stojim iza i gledam trag gnojiva. Nas rasipac ima dvije rupe za ispustanje gnojiva. Kad se sa zadnje strane gleda u rasipac, jedna rupa je s prednje strane a druga s desne ako se ne varam. Ako vas rasipac ima drugacije postavljene rupe na dnu kosa, jasna stvar da se ovaj moj sistem prebacivanja lopatica nece pokazati dobro. Ja sam crtao shemu za MEGAMETAL rasipace a forumasi koji su isprobali na drugim tipovima rasipaca s jednim diskom su pisali da i njima tako pase.

Na megametalu ima 6 lopatica na disku i svaka lopatica ima samo tri rupe za podesavanje ugla lopatica tako da smo tri ostavili na srednjoj rupi a tri su pomaknute za rupu naprijed. Povedite nekoga na njivu neka gleda kako se gnojivo razbacuje i ako vam ne pase to je 3 minute posla kad su sarafi razradjeni ;)

Ja sam prezadovoljan kako sad razbacuje fino. jasna stvar da niej kao s dva diska ili s klatecom cjevi ali opet je bolje nego kad su sve lopatice na srednjoj rupi.
 
Moj rasipač je stari ferti, sa dve rupe za ispuštanje veštaka sa prednje strane. Svakako je bilo bolje preklapanje tj rasipanje sa pomeranjem lopatica unapred. Inače tanjir ima 5 rupa za podešavanje.
 
Kod mene je 'ferti_Brezice' disk sa 4 lopatice, dva otvora ''na 10 i 14 sati'' i nalaze se na bokovima kazana, ne na dnu. Na disku su 4 rupe tako napravljene da druga rupa od nazad (sve gledano sa zadnje strane, iza traktora) drzi lopatice okomito na osovinu rotora, e sad sam svaku drugu pomjerio za jednu rupu unaprijed po smjeru okretanja istih.Inace disk i lopatice su dotrajali, pa sam isjekao na strugu srce rotora i zamijenio novim, lopatice sam napravio od inox cjevi precnika 50mm.
 
Za takvu konfiguraciju rupa ne znam. Meni je bila muka raditi prihranu psenice u proljece. Imam prskalicu 10m i onda u te tragove ne mogu ici rasipacem jer u lijevo nije bacao ni dovoljno gusto ni dovoljno siroko. Dosao na ideju da vidim sta ce biti ako se lopatice pomjere, mozda se tu podesava sirina zahvata pa smo svih 6 "otvarali" do kraja, pa smo sve zatvarali do kraja pa dvije ostavili u srednjem polozaju, dvije naprijed, dvije nazad. Onda smo isli na tri skroz otvorene tri skroz zatvorene i na kraju dosli do kombinacije koja nam se naj bolje pokazala i za sad smo zadovoljni.

Meni je ova igranka s lopaticama pomogla i te kako pogotovo sto jednako otvaram obadvije rucke i samo teram. Daleko od preciznog ali puno bolje nego sto je bilo.

Ako imate drugaciju konfoguraciju rupa na kosu, svakako se igrajte s lopaticama, ne mozete izgubiti nista.
 
Mana tih sa jednim diskom i sa otvaranjem na brojeve od 1-6 ili 1-10 je sto je tesko fino podesavanje vec to morate gasom regulisati, ali onda kada su manji obrtaji slabije leti vestak pa se i zahvat smanjuje itd. To je jos jedna prednost Vicona i slicnih jer ima 72 podeoka i odvrtanjem i zavrtanjem je moguce fino stelovanje. U praksi teram traktor uvek na jednakom gasu jer na tom gasu znam koji mi je zahvat kojeg vestaka a na regulaciji protoka regulisem kolicinu vestaka koji cu baciti.
 
E bravo..ovakav rasipac i stelovanjem kako nas je BOBO posavetovao za mojih 40+ jutara ne treba nista bolje..prinosi u samom vrhu za moj atar..hvala kolegi jos jednom..i plug sam nastelovao po njegovim savetima i nikad lakse lepse i brze nisam orao sa malo nafte..dobar savet zlata vredi..
 
Po meni jedina mana Donder ili da nazovemo turskih kopija Amazone rasipaca sto distributeri ne daju ovakav vid podrske.Ne znam kakva je situacija kod ostalih(amazone,kuhn,itd.) da li izlaze da pustaju u rad rasipace ?
Doduse ako je uputstvo detaljno kao sto ga je ovaj opisao na slici onda mozda ni nema potrebe ali sto da ne da bi covek bio siguran da je dobro podesio.
 
Donder ako podesiš po uputstvu onda manje baca za nekih 8% od toga kolko je navedeno a to zavisi i od granulacie đubriva. Mi smo podesili po uputstvu na 30 podeok pa posle jedne parcele izračunali da treba da stoji na 32 podeoku i onda je oko 130kg ureje po jutru. Jer ima navedeno i brzine sa kojim treba da se vozi ja sam trebao 8km/h a vozio sam 10km/h tako da nema puno razlike između uputstva i prakse.
 
Donder se grubo podesi po tablici, a nakon toga fino podesi sa vagom i stopericom. Preciznost u ''kilo''!

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Donder ako podesiš po uputstvu onda manje baca za nekih 8% od toga kolko je navedeno a to zavisi i od granulacie đubriva. Mi smo podesili po uputstvu na 30 podeok pa posle jedne parcele izračunali da treba da stoji na 32 podeoku i onda je oko 130kg ureje po jutru. Jer ima navedeno i brzine sa kojim treba da se vozi ja sam trebao 8km/h a vozio sam 10km/h tako da nema puno razlike između uputstva i prakse.
jeili ti racunao kolika je razlika u procentima izmedju 8 i 1o km na sat?
 
Kolko ja znam kod mene na kuhnu je razlika u kilaži u kilometrima oko 20 kg po jutru između kilometraža ali kada ga podesim po knjizi njegevoj baca majku mu pa skoro u gram ali jedini razlog zbog kojeg sam kupio njega a ne turčina je to da mi je dosta kopija hoću original i tačka neću više da čujem kopija ovoga kopija onoga daj original i zdravo!!
 
Ja ne kazem da on nije precizan ali zasto nema podrska ako smo se vec odlucili za neciju masinu to me nervira.A kad se kupuje sve moze sve ima sve ce da se pokaze.
Ja sam uzeo lopatice 10-16m nastelovao ih na 12m za npk one bacaju 20m nastelovao ih za ureju na 12m one bacaju 18 pa sam ih otvorio maximalno do zadnjeg broja i sad bacaju 24m i leti bez problema.Ali sad je pitanje ako te lopatice fabricki nisu predvidjene za 24m da li je ujednacenost bacanja dobra tu bi da je neko izasao i dao ovakav vid podrske kao na snimku resio problem.
Msl mogu ja kupiti i vece lopatice ali ako je dobra ujednacenost djubriva sto bi ih menjao.
 
Mi imamo Dondera vec 3 sezone. Radi kao doxa. Kada se nasteluju lopatice po uputstvu radi bez greske. Svaki rasipac mora da baca vise nego sto je podeseno i na svakom se radi sa tim preklopom da bi bila ujednacena raspodela. Do sada u psenici (koja ja najlaksa provera distribucije djubriva) nije bilo nikakvih bledjih traka ili pologa sto znaci da je djubrenje jednako po celoj sirini radnog zahvata.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Mora doobro da se preklopi ili omasi da bude tih zutih traka. Ni ja sa jednim diskom nemam tih omaski. Mada je po meni velika razlika u konstrukciji diska ovih novih rasipaca i onih starih tipa IMT.
 
Ima kod nas u selu jos takvih rasipaca i ko god je prve godine radio prohode po svom, bez ''fabrickog'' preklopa svima se poznavalo. Posle su se ipak drzali uputstva bez obzira sto sa svake strane preklapaju po 2-3m.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Cestitam, da dugo sluzi! Kupljen u MBV? Molim te da mi preneses sve utiske, posto se mislim i ja da kupim, ispasce oko 600 eura kad se vrati pdv i 40% od drzave.
 
Ja kupio skoro poljostroj odzaci jer se stari pohabao. Odem na njivu da rasturim djubre on baca samo u desnu stranu ni levo ni pozadi . Zovem coveka gde sam kupio samo me pitao jel pise 2015 god rekoh da kaze donosim drugi taj je sa fab greskom. I kad je doneo drugi nisam mogao da ukapiram koju gresku ima....jedino ako je polozaj lopatica...
 
Nazad
Vrh