Rasipači mineralnog đubriva

Ne znam nikoga da je dobio točkove sa tim rasipačem a svima su obećali. Kao, nema trenutno, treba da stigne. :osmeh:
Marko, lepo baca. Zar kod tebe nije kiselo zemljište?
Dobio si još jednog subscribera na youtubu. :osmeh:
 
Inox je skuplji, ali mnogo bolji. Plastificirano je obojeno, ali korodira, pa boja spadne, i onda je bez veze. Ja sam kupio od njega nov tanjir plastificirani, a lopatice od inox-a. Držalo je par godina, a proletos sam ga detaljno očistio od rđe i ponovo obojio.
 
Ne znam nikoga da je dobio točkove sa tim rasipačem a svima su obećali. Kao, nema trenutno, treba da stigne. :osmeh:
Marko, lepo baca. Zar kod tebe nije kiselo zemljište? Dobio si još jednog subscribera na youtubu. :osmeh:

Jeste kisela. PH je oko 5 u proseku ali ovo je prvi put da se baca urea posle mnogoo godina. Razlog je taj sto je mnogo jeftinija od KAN-a.
50kg kana sa 27% azota je 1600 din a urea sa 46% azota je 2100 din. Znaci za svega 500 din se dobija skoro duplo vise azota. Posto sam pukao na soji i nisam imao zaradu, morao sam ovako da djubrim.

Inox je skuplji, ali mnogo bolji. Plastificirano je obojeno, ali korodira, pa boja spadne, i onda je bez veze. Ja sam kupio od njega nov tanjir plastificirani, a lopatice od inox-a. Držalo je par godina, a proletos sam ga detaljno očistio od rđe i ponovo obojio.

Kod mene je sve od inoxa, a sada na sajtu ne vidim da takvog imaju u ponudi. To me je zacudilo.
 
Imao sam jedan plastificirani rasipac pa se plastifikacija gulila u velikim listovima dok se cjeli rasipac iznutra nije pogulio. iznutra smo ga obojali temeljnom bojom a iz vana je plastifikacija popadala na mjestima gdje su naljepnice bile ostatak se drzao kako-tako. Tanjur je toliko hrdjao da nije bilo za povjerovati, hrdja je potpusivala lopatice da sam ga kompletnog rastavio, ogulio do metala i obojao nekom bojom ali vec je dosta toga strunulo... Poklonio sam ga kolegi kad sam nabavio drugi rasipac istog proizvodjaca samo veci. Isti problemi kao i na prvom rasipacu s dodatkom da na ovom drugom hrdja na ocigled odnosi i stitnik s prednje strane koji brani gnojivo da ne ide prema naprijed...

Pricam o MEGAMETAL rasipacu u oba slucaja. Rasipaju dobro, da se fino dozirati ali mi je zelja jednog dana rijesiti se zla i nabaviti nesto normalnije.

Prodavali su kod nas AGROMEHANIKA rasipace 300 i 500l ako se ne ne varam, jedan disk, plasticno bure zute boje od plastike kao sto se burad za prskalice pravi samo dosta deblje. svi metalni djelovi su odradjeni iz INOX-a i jako mi se svidio taj rasipac ali naisao sam na ovaj veci megametalov tako da je kupovina agromehanikinog odlozena.

U svakom slucaju je "koliko para toliko i muzike" ali ovaj rasipac sto MarkoKg ima mi se jako svidja jer je plasticno bure i inox djelovi tako da mu trajnost diktira samo ispravnost reduktora.
 
Osovina mu je od metala i ona hoce da rdja. Sa druge strane, nju moze covek da sacuva a ako je ne cuva, ona je debela 25mm pa ce opet dugo da traje.
Ja ovaj rasipac koristim dva puta godisnje. Neka traje bar dok sam ziv tj jos nekih 50ak godina, i dosta je :)
 
Tockovi su dobra stvar. Kada ga treba privuci, odvuci, ,,garazirati''. Posebno za nas koji radimo sami.
Sad mi je krivo sto nisam snimao kad sam prihranjivao psenicu. Kako se dozira na IMT ciklonu sa dva diska starom 30 godina. Cekicem, TRAS, TRAS, u jednu rucicu, pa u drugu, i udri. :osmeh:
 
Tockovi su velika pomoc, vuces ga gde hoces, ja sam ih platio 1000 dinara kad sam uzeo ciklon, onda ih bilo kod Ormarica, ne znam zasto sad nema.
 
Kako si postavio lopatice i kako regulišeš da baca manje npr na desnu stranu?Koju ručku zatvaraš?
nije fora u rucicama nego u lopaticama. Sa semom lopatica baca super tj kao sto vidis kod mene.
to je Bobo objasnio na 27oj strani ove teme. Evo nadjoh, samo ne vidkm sliku preko mobilnog iz nekog razloga a znam da je bila tu. Ako nisi razumeo, naci cu drugu sliku koju sam ja crtao pa cu ti poslati

http://poljoinfo.com/showthread.php?71-Rasipači-mineralnog-đubriva/page27
 
Nema slike posto je servis preko kojeg sam tad slike postavljao (imageshack.us) poceo naplacivati, ja nisam htio placati i tako su stare slike nestale. Slicno kao kad se dodaj.rs servis ugasio i slika nemaaa...

Ako imas sliku, postavi ;)
 
Ljudi vama svaka cast za seme,ali nemojte se slepo drzati ove seme iz prostog razloga sto neki rasipaci imaju 5 rupa za polozaj diska i ono najbitnije da im ne stoje na istim mestima otvori za ispustanje djubriva,napravio sam snimak kako je to reseno kod Saleta ratara i snimio de su ispusti za djubrivo,alicu tek za vikend moci da postavim.
 
Ja sam to i napomenuo prvi puta na stranici 27 ili koja li je vec. Ovo je shema za megametal rasipace i one koji imaju na istim mjestima otvore za gnojivo na dnu kosa. Na megametalu radi fantasticno a za druge ne znam. Evo, kod MarkaKg radi na Ormaricu takva shema, vjerovatno je radjen na slicu shemu kao i megametal. Ne znam kako je za druge rasipace ali ovo 100% funkcionira bolje nego da su sve u sredini. Sta je problem odvojiti pola sata na jednoj njivi i podesavati lopatice kad se to visestruko vraca tokom godina. Digne mi se kosa na glavi kad netko otvara jednu rucku vise a drugu manje, otkud znas koliko u prohodu bacas gnojiva i da nije jedna strana gusca od druge? Jednostavno s traktora se cini da baca jednako ali misli da to nije istina.
 
Ovo za lopatice sam znao i davno sam prebacio ali gore si spominjao štelovanje preko ručki a to kod mene nije pilo vode.Zato sam i pitao.

- - - - - - - - - -

Kod mene ovaj drugi sa dva diska ima samo po 2 lopate.Da li bi šta dobio kada bi ubacio još po dvije.
 
Čekaj sad nerazumem, ovo nije univerzalno podešavanje, nego zavisi i gde stoje rupe kroz koje curi?
 
Nazad
Vrh